З початку цього року мінімальна зарплата в нашій країні зросла з 3200 до 3700 грн. Наступна планка - 4200 грн.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПро це повідомляє "Мінфін".
Правда, поки чергове підвищення відкладається через несприятливу економічну ситуацію в країні. Але, як заявили в Кабміні, влада готова повернутися до цього питання при першому ж зручному випадку. Розраховують на підвищення окладів і ті, хто отримує більше мінімалки. Як розповіла аналітик Тетяна Пашкіна, зараз розрив в реальних пропозиціях роботодавців і очікуваннях претендентів перевищує 20%.
"Така ситуація спостерігається вже більше двох років. Скоротити цей дисбаланс до 6% вдалося після підвищення мінімалки до 3200 грн, коли було переглянуто зарплати не тільки найменш оплачуваним, але й іншим фахівцям. Але після набрання чинності безвізом і початку масової трудової міграції, різниця між бажаною і реальною зарплатою знову перевищила 20%", — говорить експерт.
У той же час бізнес традиційно нарікає, що підвищувати зарплати їм особливо нема з чого. Кредити зараз дорогі, а собівартість виробництва продукції постійно зростає.
Кого вже переоцінили
Якщо вірити офіційній статистиці, зарплати в Україні і так ростуть досить динамічно. Так, середні зарплати, станом на 1 квартал цього року, збільшилися на 26,1% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року і склали близько 8400 грн на місяць. Найбільше отримують в Києві — 13400 грн. На другому місці — Донецька обл. (8900 грн), на третьому — Київська (8400 грн). У топ — 5 потрапили також Дніпропетровська (8390 грн) і Запорізька (8300 грн) області.
Найменш щедрі роботодавці в Тернопільській, Чернівецькій, Чернігівській (6400 грн), і Херсонській (6500 грн) областях.
Але вірити офіційним даним можна із застереженнями. Справа в тому, що Держстат моніторить звітність, в основному, великих підприємств і фактично "не бачить" середні і дрібні, які вважають за краще не "світити" реальні зарплати своїх працівників.
"Наприклад, та ж будівельна галузь декларує зарплати на рівні 7 000 грн, а за фактом є лідером серед нелегальної зайнятості в Україні. Або IT - галузь, у якій офіційні зарплати близько 14 тисяч грн. Але не секрет, що IT- фахівці отримують набагато більше", - каже голова Всеукраїнської профспілки виробничників і підприємців Наталія Землянська.
З урахуванням цієї тенденції, зарплатна статистика виглядає дещо по-іншому.
"В середньому зарплатні пропозиції в 2017 році зросли на 18%, а "апетити" претендентів - на 31%. Якщо врахувати інфляцію і подорожчання товарів з споживчого кошика, виходить, що підвищення окладів в минулому році було, як то кажуть, ні про що", - зазначає Пашкіна.
Обіцяють одне — платять інше
Втім, ці цифри дуже усереднені. Деякі роботодавці, зіткнувшись з дефіцитом персоналу, підвищили зарплату в рази, - розповів керівник Державного центру зайнятості Сергій Кравченко. За його словами, водії і кваліфіковані будівельники можуть легко заробити в Україні до 25000 грн на місяць, а, наприклад, хороший сантехнік в Києві — до $2000.
"Дефіцит кадрів такий, що хороші фахівці можуть розраховувати на рекордні зарплати", - говорить він. Дійсно, деякі підприємства, особливо на Західній Україні, які зіткнулися з масовим відтоком персоналу в сусідні Польщу та Угорщину, минулого року підвищили їм зарплати на 50-70%.
Але платити "за красиві очі" роботодавці більше не згодні. На багатьох заводах паралельно діє жорстка прив'язка зарплати до результату, дотримання трудової дисципліни та ін. В результаті отримати обіцяні 25 тися грн на місяць теоретично можна, але на практиці — складно. Схожу методику взяли на озброєння й інші роботодавці, яким в оголошеннях і при оформленні в штат обіцяють одне, а потім платять набагато менше.
"Ми вже втомилися боротися зі службами таксі. Вони публікують оголошення з заявленими зарплатами в 25-40 тис грн, хоча зрозуміло, що заробити такі гроші водій зможе, хіба що, цілодобово не виходячи з машини", — говорить Тетяна Пашкіна.
Кому доплатять
За даними Держстату, фонд оплати праці в середньому по Україні, станом на початок січня 2018 року, складав 61,3 млрд грн., а в березні він зріс до 66,4 млрд. грн. Для порівняння: минулий рік вітчизняні роботодавці почали з сукупним зарплатним бюджетом в 47,8 млрд грн., а закінчили — з близько 69 млрд. грн. Тобто, в порівнянні з минулим роком, витрати на зарплати в Україні в січні 2018 р знизилися. Експерти пояснюють цей факт зменшенням числа штатного персоналу. Але в першому кварталі цього року знову намітилося зростання.
У деяких галузях зарплатний фонд не тільки не збільшився, а й, навпаки, скоротився. Так, в транспорті він зменшився з 6,4 млрд до 6 млрд грн, в тому числі, в авіації — з 262 до 260 млн грн. Але навіть у найбільш щедрих роботодавців на фонд оплати праці йде не більше 10-15% від загального обороту, тоді як в європейських країнах на персонал витрачають до 20-25%. Тобто, теоретично, підвищувати оклади працівникам компанії можуть.
Але далеко не факт, що вони захочуть це робити. Вітчизняний бізнес традиційно киває на високі ризики своєї діяльності — нестабільний курс гривні, дорожнечу кредитних ресурсів, мінливу систему оподаткування. Згідно з опитуваннями роботодавців, які проводила компанія Ernst & Young, цього року вони планують підвищити зарплати в середньому на 12%. Тобто оклади зростуть не так помітно, як минулого року і цю надбавку, швидше за все, з'їсть інфляція, яка, за всіма розрахунками, перевищить 12%.
На збільшення своїх доходів нинішнього року можуть розраховувати, в першу чергу, робітники, зайняті в різних галузях. Оскільки трудова міграція з України в Європу продовжує наростати, і їдуть на заробітки, в основному, представники робочого класу, компанії просто вимушені переглядати їм оклади. Наприклад, на Дніпропетровському меткомбінаті повідомили, що збільшили зарплати з 1 квітня цього року. Найбільші надбавки — 25% — отримав лінійний персонал. А представникам найбільш дефіцитних спеціальностей (сталевари, газівники, вальцювальники та ін) додатково доплачують ще 5%.
В уряді прогнозують зростання середньої заробітної плати: названо суму
Нагадаємо, раніше портал "Знай.ua" повідомляв, що Кличко знайшов, за що доплатити собі.