Економіст Андрій Новак дає поради середньому класу, ай-тішникам і Петру Порошенку

Як краще поводитися з грошима

Я рекомендую населенню не робити різких рухів, а дочекатися стабілізації курсу. На купівлі та продажеві валюти в кризові періоди можуть грати лише фахівці. Це як на біржі: якщо ви не професійний брокер, то в кожному випадку програєте. Коли банківська система потроху очухається, можна покласти іноземні валюти на депозит, щоб компенсувати різкі рухи через відсотки.

У що інвестувати

Популярні новини зараз
Карткою – 10 грн, готівкою – 15: в Україні знову підвищують ціни на проїзд Українцям пообіцяли зробити життя трохи простішим: понад 10 тис грн на людину Будуть мобілізовані до ЗСУ: Рада прийняла важливе рішення Нові тарифи на газ в Україні: скільки він коштуватиме до квітня 2025 року
Показати ще

Найперше у нерухомість. Якщо не маєте достатньо коштів, в земельні ділянки. Для багатьох 6-10 соток це доступна інвестиція. Рано чи пізно війна закінчиться, тоді нерухомість і земля лише зростатимуть в ціні. Зараз вартість новобудов упала до мінімуму. Квартири продаються навіть нижче за свою собівартість. Забудовники готові отримувати бодай якісь оборотні кошти, аби лиш не простоювати.

Що придбати

Краще купувати товари тривалого користування, побутову аудіо- та відеоапаратуру. Проте пам'ятайте, що зараз ці товари у зв'язку з подорожчанням іноземних валют підскочили в ціні.

Як вижити дрібному бізнесу

По-перше, щодня аналізувати зміни ситуації і зважувати кожен крок. По-друге, шукати партнерів, адже наодинці вистояти буде складно. Об'єднувати ресурси, ринки збуту, управлінські рішення. На жаль, персонал доведеться оптимізувати у бік скорочення. Шукайте західних партнерів. Іноземці розуміють, що у країні, яка переживає кризу, можна досягти більшого успіху, ніж заходячи на ринок своєї благополучної країни.

Іноземним інвесторам

Зараз ідеальний час для інвестування в Україну, за винятком окупованих територій, де точиться війна. Інвестори можуть заходити на наші товарні та ресурсні ринки. Зверніть увагу насамперед на енергетичний та аграрний ринки. Ідеальний для інвестування й IT-сектор, завдяки високій концентрації висококваліфікованих фахівців, яких продукує наша система освіти. Вигідно та перспективно інвестувати у енергозберігаючі технології. В Україні багато цікавих наукових розробок, які досі лежать в шухлядах мертвим вантажем. Інвесторам нескладно їх активізувати, добре організувати виробничий процес і працювати по всьому світу.

Українським ай-тішникам

Цей ринок в Україні надзвичайно розвинутий. Наші ай-тішники переважно працюють на іноземні компанії. Це добре, хоч іще краще було б, аби їх масовіше наймали ще й наші компанії. Наші ай-тішники затребувані в світі. Вони отримують непогані гроші й витрачають їх переважно вдома, підживлюючи внутрішнє споживання. На жаль, ай-тішників у країні не так багато, щоб за рахунок них можна було підняти ринок споживання суттєво.

Урядові

Піти у відставку.

Президентові Порошенку

Президентові варто відмовитися від власного бізнесу. Хоч я розумію, що це - нереально. Тоді принаймні, Петру Олексійовичу слід все більше почуватися президентом, і все менше - бізнесменом. Мене дуже дивує, що в умовах війни глава держави ніяк не може закрити власні фабрики на території держави-агресора.

Людям, які хочуть інвестувати в гуманітарну сферу

Бізнес мислить категоріями прибутку, а не потребами країни. Щоб він працював на державу, потрібно створити для цього умови. Держава має подбати про розвиток інформаційної сфери, кіноіндустрії, які зараз на нулі, навіть порівняно з Росією. Перш ніж вкласти гроші, кожен інвестор аналізує ситуацію. Замовляє експертні висновки стосовно податкової системи, роботи митниці, місцевих органів влади. Висновок невтішний: від України краще триматися подалі. Ми програємо сусіднім країнам: Польщі, навіть Білорусі. Там домовився з "бацьком", і в тебе вже є зелена дорога. Хай би з ким ти тут домовлявся, все одно доведеться давати хабарі.

Середньому класу

Основою середнього класу є наймані працівники із зарплатою, яка дає їм змогу купувати необхідні товари та послуги, відпочивати разом із сім'єю, якісно лікуватись і ще трохи заощаджувати. За підсумками минулого року середній клас у нас відчутно звузився. Людей, які можуть дозволити собі заощаджувати, дуже поменшало. Мінімальна порада: змінити структуру власного споживання, звести поки що її до мінімуму, без якого неможливо обійтися. На жаль, ми повертаємося до періоду кінця 1990-х років, коли багато родин не мали можливості сплачувати комунальні послуги. Борг у кризові періоди сягав до 90% платежів. Зараз також поменшало родин, у яких працюють обоє – чоловік і дружина. Для таких оплачувати приблизно 1 тис грн. за комунальні послуги обтяжливо. Отже, комунальні борги лише зростатимуть.

Мерам міст

Нарешті зібратися в Києві під Кабміном і вимагати децентралізації бюджетної системи. Значну частину податків треба залишати за місцем сплати. Уряд в ручному режимі одним містам дає гроші, а іншим - ні. Прем'єр-міністр не має вирішувати: тому не дам, а тому дам. І скільки дам - теж. Так само, до речі, діяв уряд Миколи Азарова. Справжня децентралізація стосується податкових надходжень, а не перерозподілу і повернення частини податків у регіони.

Іноземцям в уряді

Вимагати від свого керівництва реформ або публічно оголосити, що з цим політикумом в України нема перспективи. Це дасть політичний сигнал суспільству, як правильно діяти. Бо зміна української влади це не справа іноземців.

Міжнародному валютному фонду

Діяти жорсткіше. Контролювати кожен долар, який нам дають.

Сполученим Штатам Америки

Якщо Росія перекреслить все світове право, яке формувалось за трагічними наслідками Другої Світової війни, гріш ціна буде і США, і ключовим міжнародним організаціям: від МВФ - до ООН, ОБСЄ та НАТО. Щоб лишатися глобальним гравцем, найвпливовішою країною світу, Америці треба продемонструвати тверду позицію щодо України.

ООН

Змінити регламент, ліквідувати право вето однієї країни на рішення Радбезу, якщо це - агресор. Міжнародні організації мусять переглянути власну функціональність, інституційність, внутрішні правила і механізми виконання рішень. Через трагічні події в Україні є можливість, потреба і обов'язок нарешті вдосконалитися.

Росії

Тут навряд чи є сенс давати якісь поради. Якщо 85% громадян РФ підтримують Путіна, тобто війну росіян проти українців, це дуже хвора нація. Крім радикального лікування, Росії вже нічого не допоможе. Історія фашистської Німеччини свідчить, що воно пройде лише за досвідом тотальної поразки. Все залежатиме від того, як діятиме міжнародна спільнота. Якщо узгоджено, Росія приречена і економічно, і військово, і політично. Проти гібридної агресії ефективна лише гібридна, комплексна відповідь.

У РФ немає майбутнього. Перший варіант - економічний бліц-кріг, який залежить від цін на енергоносії, курсу рубля, але насамперед фінансових санкцій. В разі реалізації цього сценарію вже початок наступної зими буде критичним для Росії. Якщо узгоджених динамічних дій не буде, агонія розтягнеться приблизно на час, який тривала "перебудова" в Радянському Союзі. А це 6-7 років. Проте РФ зараз значно більш залежна від доларового обігу, ніж колись СРСР. За найгіршого сценарію, я даю 3-4 роки.