Інтерес до криптовалюти зростає. Адже цифрові платіжні технології стають дедалі популярнішими і дають більше можливостей як для розрахунку за послуги, так і для примноження коштів.

Що таке криптовалюта?

Поняття криптовалюти виникло 2008 року. Це електронні гроші, створені для розрахунку виключно в інтернеті. На відміну від фізичних валют — гривень, євро, доларів ніхто не може впливати на їхній ріст чи падіння, окрім ринку. За нею не стоять боргові зобов'язання певної держави чи її золотовалютні резерви. Якщо є попит на певну криптовалюту, вона росте. Якщо немає, і якомога більше людей її позбуваються, - валюта знецінюється.

Зараз існує більше десяти криптовалют. Найпопулярніші — Bitcoin і Litecoin. Як і кожна валюта, вони мають свій курс. Наприклад, 1 монета Bitcoin — це 17,6 тис. грн.

Bitcoin 2008 року створила група програмістів, яка назвала себе Сатосі Накамото. Вона побудована на розподіленому обчисленні замість золота і банківських установ.

Популярні новини зараз
Погода несе божевільну спеку: прогноз на найближчі дні Заплатите від 17 000 до 51 000 грн: українців попередили про штрафи з 1 квітня Відвикайте від опалення: українців просять зробити це до вимкнення, щоб не постраждати Жертвувати шлунком заради комуналки більше не доведеться: пенсіонерам призначать доплати
Показати ще

Як криптовалюту сприймають у світі?

Вже через 8 років, 22 жовтня 2015 року, Європейський суд визначив транзакції в Bitcoin такими, що належать до платіжних операцій з валютами, монетами і банкнотами, і тому не підлягають оподаткуванню ПДВ. Суд рекомендував всім країнам-членам ЄС виключити криптовалюту з переліку активів, які підлягають оподаткуванню ПДВ.

Нині провідні банкіри світу розглядають Bitcoin як можливу ​резервну валюту. Вона б з часом могла б замінити долари та євро. Проте є спеціалісти, які скептично налаштовані щодо успішного майбутнього таких валют. Наприклад, Джозеф Стігліц, лауреат Нобелівської премії з економіки і професор Колумбійського університету, вважає, що значення Bitcoin занадто перебільшене.

"Регулювання засобів розрахунків або коштів зберігання цінностей - це основна державна функція", - стверджує він. На його думку, жоден програмний код не може замінити всі регулятивні чинники державних центробанків.

Серед числа впливових фінансистів Європи побутує думка, що Bitcoin використовують для ухиляння від сплати податків — недобросовісні бізнесмени через програмістів переводять свої активи у криптовалюту на деякий час, аби ухилися від податків.

Наскільки стабільний курс криптовалют?

Хоча криптовалюти й позбавлені впливу державних центробанків й різних фінансових інституцій, вони не мають стабільного курсу. Адже вартість кожної монети, скажімо, Bitcoin залежить від попиту на них, пропозиції та інших ринкових умов.

Саме через це ціна Bitcoin має пряму сезонну залежність. Щорічно влітку спостерігається спад, а до кінця року значний стрибок. Не став винятком і 2016 рік. У червні Bitcoin опустився до $679. Фахівці із фінансових питань агентства Bloomberg виокремлюють декілька причин цього явища. По-перше, зростає інтерес венчурних фондів до криптовалют, по-друге, зменшилася автоматична нагорода за використання комп'ютерних потужностей для обігу Bitcoin, по-третє, ослаблення китайської економіки й юаня.

Криптовалюта й Україна

В Україні криптовалюта — поза законом. Нацбанк у роз'ясненні від 10.11.2014 про правомірність використання в Україні "віртуальної валюти / криптовалюти" повідомив, що такі розрахунки суперечать законодавству України. Держава не відповідає за можливі ризики і втрати, пов'язані з використанням Bitcoin.

Вітчизняні закони та чиновники-фінансисти бачать цю систему розрахунків привабливою для злочинців міжнародного класу, які використовують її для відмивання грошей, отриманих злочинним шляхом, фінансування тероризму, торгівлі наркотиками. Тому учасників цієї системи розрахунків можуть притягнути до відповідальності правоохоронці, запідозрити у причетності до тероризму або відмиванні коштів.

Переважна більшість українців досі нічого не чули про Bitcoin. 80% наших жителів країни поняття не мають про те, що являє собою ця система розрахунків.

Хороше уявлення про Bitcoin у 4% українців. 16% - знають про криптовалюту із чуток. Найвища обізнаність про електронні гроші у мешканців столиці. 21% киян може пояснити, що таке Bitcoin. Цікаво, що найбільше про криптовалюту знають ті, хто користується електронними гаманцями. Із них про Bitcoin відомо 45% опитаних.

Однак в Україні зберігається високий інтерес до криптовалют. Про це говорять дані пошукових запитів Google Trends. У 2016 році найбільшу кількість пошукових запитів зі словом Bitcoin виходило з Харкова, Дніпра, Львова, Одеси і Києва.

Чи є перспективи криптовалюти в Україні?

В Україні користуються криптовалютою у більшій мірі ІТ-спеціалісти. Однак, порівняно із іншими розвиненими державами, їх у нас настільки багато, що Україна вже увійшла у

топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткойн-гаманцями. А також — в топ-3 країн світу за кількістю відвідувань сайту популярного онлайн-сервісу Blockchain.info

Криптовалюта в Україні швидко має всі передумови до значного розвитку не тільки серед фахівців, а й серед населення.

Bitcoin може отримати поштовх в Україні тільки завдяки новим державним проектам. Найближчим часом збираються запустити перший в світі децентралізований електронний аукціон з продажу держмайна e-Auction 3.0., в основу якого ляже технологія Blockchain.

НБУ, в свою чергу, також має намір не відставати і інтегрувати електронні гроші в фінансову систему України.

Відповідно до дослідження Bitcoin Foundation Ukraine, ключовою перевагою Bitcoin-інтеграції для нашого населення є спрощення транскордонних платежів і доступ малого і середнього бізнесу до міжнародних ринків збуту. Міжнародні платежі стануть практично миттєвими і безпечними. Продавцям і покупцям не доведеться домовлятися про валюту розрахунку, оскільки Bitcoin може бути з легкістю конвертований в гривню.

Інтеграція Bitcoin в правовий та економічний простір України дасть серйозний імпульс до розвитку мобільних платежів в країні, а також відходу від готівки. Подібний досвід є в африканських, азіатських, а також країнах Латинської Америки. Там значна частина населення залишається не охопленою банківськими послугами, але завдяки низькій вартості, поширенню смартфонів, ці люди активно використовують Bitcoin для взаєморозрахунків.

Велика частина фахівців працює в режимі outsourcing, проблема дорогих міжнародних переказів залишається актуальною: конвертації іноземної валюти в гривню і т.д

Ситуація з невизначеністю офіційного статусу криптовалюти призводить до зниження бізнес-активності. При цьому технологія блокчейн є джерелом майбутніх можливостей, які поки не зрозумілі до кінця, але вже очевидно, що вони можуть привести до позитивних змін в суспільстві.

Держава повинна визнати, що криптовалюти існують, що це не віртуальне майно, як стверджує суд, не грошовий сурогат, як визначив НБУ. Потрібно просто погодитися, що вони є, і що вони повністю легальні. Такий підхід допоможе вирішити дві проблеми. Перша - виникне можливість подивитися, як Bitcoin проявить себе в господарській діяльності, якщо держава визнає його існування. Технологія ще дуже молода, щоб остаточно стверджувати, гроші це, цінні папери чи інший актив. Друга — коли держава визнає існування нового об'єкта угод між своїми громадянами, більше не виникне цих необгрунтованих тверджень, що Bitcoin — це.... При цьому рівень довіри до нього з боку широкого споживача істотно виросте.

Незважаючи на різноманіття позицій з питання регулювання Bitcoinа зокрема і цифрових валют в цілому, необхідно працювати над інформуванням регулюючих органів.