Із заходу і сходу до кордонів України підступає чергова епідемія важкого вірусного захворювання великої рогатої худоби - нодулярного дерматиту. Про це сьогодні відкрито повідомив національний експерт продовольчої і сільськогосподарської організації Об'єднаних націй Віталій Башинський. За його словами, незважаючи на те, що найближчий осередок захворювання зафіксовано в Рязанській області РФ (в 200 кілометрах від кордону нашої держави), рівень загрози національному сільському господарству - досить високий.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяІз Африки до Європи за 90 років
Перший випадок захворювання нодулярним дерматитом був зафіксований в Замбії (Африка) в 1929 році. За перших 6 місяців з момент появи вірусу в Єгипті влада країни знищили близько 2 мільйонів голів великої рогатої худоби, але зупинити поширення епідемії так і не вдалося. До 1989 року вірус захопив весь континент, звідки через Суец перекочував в Середню Азію. У 2013 вірус виявили в Туреччині. З 2015 року він почав своє активне просування територією Європи, Казахстану, Грузії та Росії.
Чим це може обернутися
Звичайно, не обійшлося без хороших новин. Правда, вона одна і полягає в тому, що нодулярний дерматит не є небезпечним для людини. Однак коровам пощастило куди менше. Вірус тотально виснажує тварина, а оскільки ліків від нього на даний момент не існує, єдиний гуманний метод вирішення проблеми - евтаназія. З економічної точки зору, власники зараженої особини - втрачають тварину, так само як і гроші, витрачені на її утримання і позбавляються прибутку або матеріальних благ, заради яких її тримали. Наприклад, фермери Болгарії за минулий рік таким чином позбулися 6,5 мільйона євро, а поголів'я рогатої худоби країни скоротилося в два рази. У зв'язку з цим, країна з експортера молочної продукції перетворилася на часткового імпортера її ж. А де імпорт і попит - там, відповідно і зростання цін.
Читайте також: ТОП-10 фактів про вірус Зіка (відео)
Час ще є
У певному сенсі завдяки щасливому збігу обставин (а саме - різкому зниженню температури) в даний момент поширення вірусу нодулярного дерматиту призупинилося природним шляхом. З огляду на те, що його переносниками є кровоссальні комахи, які не дуже люблять сніг, експерти відзначають, що подальший хід зарази відновиться лише навесні, що означає як мінімум 5-6 місяців фори.
Вирішення проблеми
Не виключено, що про існування нодулярного дерматиту ми б ніколи не дізналися і не почули, якби не існувало рішення цієї проблеми. І мова йде не про масове винищення тварин, а про вакцину. Відповідно, вона не безкоштовна. Згідно з розрахунками "Держпродспожівслужби", озвученими її главою Володимиром Лапою, для того, щоб прищепити достатню (для створення двох буферних зон на східному і західному кордонах України) кількість тварин, держбюджет повинен буде розщедритися на додаткових 55 мільйонів гривень.
Проблеми вирішення
І тут виникає ціла низка питань. По-перше, в нашій країні досі немає актуальної бази власників великої рогатої худоби, так само як і реєстру самих тварин. Причиною тому, як каже Володимир Лапа, зокрема є небажання простих українців платити 30 гривень за внесення даних про кожного зі своїх вихованців до цієї самої бази. По-друге, - відсутність реєстрації самої вакцини в Україні. Остання і, очевидно, головна проблема, полягає в тому, що згідно з бюджетом наступного року "Держпродспожівслужба" України отримає всього 50% від необхідного фінансування поточної діяльності, не кажучи вже про заявлених вище 55 мільйонах.
Читайте також: Зафіксовано перший випадок зараження вірусом Зіка статевим шляхом
Примарна альтернатива
Коли державних грошей не вистачає, як правило, проблема переходить в площину суспільного надбання. Після чого так чи інакше слідує її рішення. У випадки з нодулярним дерматитом, ціна питання на даному етапі не перевищує 1,5-2 євро за одну голову великої рогатої худоби - ціна вакцини від виробника. Таким чином від держави потрібно тільки сертифікувати вакцину і донести до приватних скотарів необхідність її застосування. До речі, за словами представника скотарського бізнесу Юрія Гудзя, вони за вакцинацію своїх тварин згодні сплатити самостійно. У всякому разі, сьогодні вони так кажуть.
Найбільш імовірний варіант
Однак повірити в те, що людина, яка відмовилася платити 30 гривень заплатить 100 (вартість вакцини плюс обов'язкове внесення даних про тварину і її вакцинацію в єдиний реєстр), грубо кажучи, складно. Так що, найбільш очевидним виходом із ситуації, що склалася, залишиться надія на щасливий збіг обставин. Ну а якщо не пощастить, завжди можна вчинити так, як зробили в нашій країні з епідемією африканської чуми свиней - оголосити карантин обласного масштабу і чекати. Чим це може обернутися для простого українця - можна зрозуміти, звернувши увагу на ціну свіжої якісної свинини.
Хочеться вірити, що таке ж не станеться з яловичиною. Адже дозволити собі молоко по 60 гривень чи кілограм яловичини по 300 гривень зможуть лише обрані, яких в нашій державі не так вже й багато. Та й слід врахувати, що основними споживачами молокопродуктів є пенсіонери, які насилу витягують нинішні ціни. Так що якщо сьогодні бабуся може дозволити собі пиріжок з молоком, то в наступному році може залишитися пиріжок всухом'ятку.