Мінрегіонрозвитку пропонує внести зміни до держбюджету на цей рік і відновити фінансування програми доступного житла, яка працювала 2010-2013 року. Відповідно до неї, молодим сім'ям держава надавала пільговий кредит за співвідношенням "70 на 30".
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"За останні роки темпи забезпечення українців доступним житлом суттєво впали. Тому маємо запускати цю програму. Це позитивно вплине не лише на сім'ї, які зараз не мають свого житла, а й на економіку України вцілому. Це стимулюватиме будівництво", - сказав віце-прем'єр, міністр регіонального розвитку Геннадій Зубко.
Програма доступного житла за співвідношенням "70 на 30" передбачає, що 30% за житло платить держава, решту 70% - власник квартири. Йому видають пільговий кредит під 3% річних терміном понад 7 років.
"Умови такої програми звучать добре. Але вона ніколи не була масовою і зараз нею не стане. Коли її тільки запустили 2010-2011 року, то ці кредити не були популярними. Люди мали бути жителями міста, де вони проживають, не менше 10 років, отримувати стабільний дохід в районі 10-14 тисяч гривень і чекати, поки до них дійде електронна черга. Вона може тривати 3-4 роки. У Києві в кращому випадку за цією програмою звели 3-4 будинки", - розповідає "Знай" Сергій Костецький, аналітик консалтингової компанії "СВ-девелопмент".
Читайте також Супермаркети сплачувати штрафи державі не збираються
За його словами, основною причиною непопулярності цієї програми був брак державних коштів.
"За часи незалежності різні уряди вже вводили близько 20 таких програм із доступного кредитування нерухомості. Всі не стали масовими через брак коштів. У теперішніх економічної нестабільності впровадження такої програми може бути дуже небезпечним для тих, хто ризикне купити житло таким чином. Адже людина оформить пільговий кредит, буде його сплачувати, а держава не заплатить обіцяних 30 відсотків від вартості житла. Пояснить це нестачею коштів. Тоді власник житла змушений буде брати комерційний кредит на цю частину вартості житла й сплачувати 45-60 відсотків річних. Такі ситуації вже виникали 2013 року", - розповідає фахівець.
Нагадаємо, з травня 2012 року по листопад 2013 року заявки на участь у програмі "Доступне житло" подало 14,132 тис. людей. Отримало їх – 142 особи.