Вже через пару місяців в Україну прийде новий штам так званого гонконгського грипу (H3N2). Налякати українців грипом не так вже й просто, ми пережили навалу на наші землі пташиного грипу (H5N1) і свинячого грипу (H1N1). І тим не менше, турбуватися є про що. Портал "Знай.ua" розповідає про перспективи епідемії, методи захисту від недуги і можливі її наслідки.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗвичний вбивця
Всього медицині відомо більше 2000 різновидів вірусу грипу. Деякі з них досить нешкідливі, майже не дають ускладнень і лікуються тижнем постільного режиму та чаю з медом. Але є у них і більш небезпечні "брати", які вже не раз викликали епідемії і пандемії.
Гонконгський грип заявив про себе в 1968 році, як мутований вірус добре відомого на той момент грипу азіатського. Невразливий для багатьох ліків того часу, за два роки він забрав життя близько мільйона людей. Тепер же старий знайомий повертається з новим обличчям. Він зміцнів і придбав ще більше імунітету до наших ліків. Але і сучасна медицина готова зустріти його у всеозброєнні.
З одного боку, H3N2 - не найсмертельніший з вірусів грипу, і навіть епідемія 1968-1969 рр. вважається лікарями помірною. З іншого - поки складно сказати ,як вірус мутував і які приготував нам сюрпризи.
Як дізнатися?
Симптоми гонконгського грипу більш ніж стандартні для такого вірусу. Єдине, що відрізняє його від інших схожих захворювань - підвищена тенденція до розладу кишечника. Отже:
1) температура тіла підскакує відразу до 39 градусів;
2) починаються сильні головні болі, сонливість, можуть почервоніти очі, стає боляче дивитися на яскраве світло;
3) блювота і діарея. Іноді щось одне, іноді разом. У будь-якому випадку ознака гонконгського грипу досить явна;
4) кашель і почервоніння горла;
5) ломота в суглобах і м'язах.
Ми всі помремо?
Рано чи пізно. Але слідування простим правилам, загальним для будь-якої ситуації з епідемією грипу, може серйозно допомогти вам не підхопити заразу.
По можливості уникайте людних місць. Якщо відвідування таких місць не уникнути, то прикривайте ообличчя, хоча би шарфом або хусткою. А по приходу додому обов'язково ретельно мийте руки і промивайте ніс.
Якщо ви все-таки виявили у себе симптоми грипу, то не поспішайте панікувати. По-перше, поміряйте температуру. Якщо вона вже близько доби не піднімається до 39 градусів, то цілком можливо, що це проста ГРВІ, а не грип. По-друге, поки температура до цієї позначки не дійшла, то її збивати не потрібно зовсім. Нехай організм бореться із вторгненням вірусів. А якщо вирішили збивати, то запивайте таблетки молоком, щоб не "посадити" печінку. Пийте більше рідини, дотримуйтесь постільного режиму.
Швидше за все, ви будете на ногах вже через 7-10 днів. Якщо ж грип все-таки протікає важко (задишка, судоми, кровохаркання), то, звичайно, викликайте швидку допомогу. Лікарі швидкої мають бути проінструктовані, куди саме везти хворого з підозрою на гонконгський грип.
Важливий нюанс - ці правила поведінки прописані тільки для здорових дорослих людей. Діти і літні люди - в групі ризику, так що звертатися до лікаря у разі підозри на грип необхідно в будь-якому випадку.
Що подивитися?
Якщо ви задумали добряче налякати себе прийдешньою епідемією і полоскотати собі нерви, то редакція "Знай.ua" рекомендує вам заварити міцного чаю і провести вечір за переглядом одного з цих фільмів про епідемії та пандемії.
1. 12 мавп / Twelve Monkeys (1995)
До 2035 року людство майже вимерло через поширення небезпечного і загадкового вірусу. Близько 1% населення планети ховається під землею і, перевівши дух, намагається розібратися в причинах трагедії. Для цього комусь доведеться знову піднятися на поверхню і, ризикуючи життям, докопатися до правди.
2. У твого порога / Right at Your Door (2006)
Бомби вибухають в центрі Лос-Анджелеса, в результаті чого токсична хмара починає курсувати містом. В результаті хмара розділяє подружню пару. Бред у безпеці, а ось його дружина Лексі - в епіцентрі подій. Незабаром їй вдається дістатися до свого будинку. Ось тільки, чи не заражена вона?
3. Божевільні / The Crazies (2010)
Життя тихого американського містечка раптово перетворюється на пекло. З кожним днем на вулицях з'являється все більше психопатів, жителі в прямому сенсі слова масово сходять з розуму. Незабаром з'ясовується, що виною всьому дивний вірус, який потрапив у воду місцевої річки. Місто ізолюють військові, але разом з психопатами виявляються відрізані від світу і ті, хто заразитися поки не встиг.
4. Епідемія / Epidemic (1987)
Культовий фільм Ларса фон Трієра, що оповідає про кінорежисера Ларса і сценариста Нільса, які задумали написати сценарій кінокартини про епідемію. Але за дивним збігом обставин Європа і справді потерпає від епідемії цілком реальної хвороби.
5. Судний день / Doomsday (2008)
Нестандартний фільм, що поєднує в собі елементи фільму-катастрофи, пост-апокаліпсису і бойовика. У 2008 році на території Шотландії починається епідемія невідомого вірусу. Уряд Великої Британії приймає жорстке рішення - закрити кордони і кинути шотландців наодинці з їхньою проблемою. Але в 2035 році вірус з'являється знову, і вже в самому Лондоні. Тепер англійцям доведеться відправитися до Шотландії і з'ясувати, як частина місцевих жителів змогли пережити епідемію.
6. Зараження / Contagion (2011)
Цей фільм особливо рекомендуємо до перегляду. Адже вірус на територію США прибуває саме з Гонконгу, а його симптоми нагадують симптоми грипу. Втім, творці фільму стверджують, що прототипом смертельної хвороби став не грип, а відомий малайзійський вірус Ніпах.
7. Штам Андромеда / The Andromeda Strain (1971)
Кінокласика й екранізація відомого роману американського письменника-фантаста Майкла Крайтона. Невідомий інопланетний вірус вразив людство внаслідок аварії супутника. У всій окрузі, куди впав цей супутник, захворіли усі, крім двох: закінченого алкоголіка і немовляти. Саме в них ключ до порятунку планети від вимирання.