Проблема прийняття бюджету на майбутній рік стане ключовим моментів у внутрішній політиці України на найближчий час. Таку точку зору в ексклюзивному коментарі порталу "Знай" висловила політолог Олександра Решмеділова.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяСхоже, зазначила експерт, що буде абсолютно класична схема, негативна для України - затягування прийняття бюджету і купа торгів навколо нього, тому що головний "кошторис" країни приймається завжди туго з багатьох причин. Завжди є багато моментів, на які можна тиснути в торгах і виторговувати - правлячою коаліцією, Кабміном, всі потрібні преференції, які необхідні, щоб забезпечити собі голоси. Між Блоком Петра Порошенка і Народним фронтом ситуація зараз не проста, це скоріше шлюб за розрахунком, а не по любові, тобто всередині будуть свої розборки.
Другий момент, розповіла Решмеділова, голоси в зовнішньому рятувальному колі з так званої групи "Наш Край", який може стабілізувати ситуацію, але там під кожен законопроект, в тому числі і бюджет треба заново домовлятися. Хто ще може підтримати або не підтримати бюджет, з ким можна домовитися? Так з усіма, тому що голосування буде несподіваним і можуть підтягнутися ті, хто зазвичай не голосує за законопроекти Кабміну і коаліції в цілому. Раніше голоси для БПП міг знаходити сам Володимир Гройсман, перебуваючи на посаді спікера, він розумів з ким розмовляти, зараз же йому не по статусу ходити по кабінетах домовлятися особисто. Раніше це також міг робити і Юрій Луценко, перебуваючи на посаді голови фракції, раніше він це робив і робив системно, але зараз його фігура переставлена, і він цим займатися не може. Віталій Ковальчук також цим займався і продовжує займатися, але зараз його позиції недостатньо сильні, через те що він не став головою апарату президента на яку він так хотів потрапити і зробив для цього більше, ніж міг, але зараз він не буде так люто залучати голосу.
Читайте також: Від бюджету-2017 виграють тільки військові
Крім того, розповіла експерт, не варто відкидати той факт, що це буде перший бюджет Володимира Гройсмана, як прем'єра і це для нього є показником в багатьох аспектах, починаючи з того, що він обіцяв показати, як треба управляти державою і цей документ повинен бути краще, ніж попередній у Арсенія Яценюка. Ця конкурентна складова, порівнювання Гройсмана з Яценюком нікуди не пропадала. З одного боку, Народний фронт, як політсила не особливо зацікавлена, щоб цей бюджет був якісніше, ніж попередній, там зацікавлені щоб він був такий же кульгаючий і приймався також з усіма порушеннями і недоліками. А безпосередньо Гройсман зацікавлений в тому, щоб його подати краще, і своїх заявах він буде говорити, що бюджет приймуть під час і все йде за планом, але наскільки це буде реально забезпечити - велике питання.
"Крім того, в своїх заявах Петро Порошенко натякнув на те, що він чекає якісний документ, і щоб не було ніяких сюрпризів в його сторону. Це стосується скасування стипендій та інших моментів, коли він побіжно сказав, що не підпише бюджет, який не буде відповідати певним критеріям, тобто в питанні прийняття бюджету буде якийсь тиск з боку президента. Чи звернеться Гройсман до президента для того щоб той дотиснув парламентаріїв, щоб ті прийняли бюджет - такий сценарій також можливий. Але чи вистачить зараз вплив безпосередньо Гройсмана на Верховну Раду для того щоб забезпечити і голоси, і документ, і терміни - теж велике питання. Таким чином, стає незрозуміло, хто у нас головний і кого треба слухатися", - додала політолог.
За великим рахунком в Україні парламентсько-президентська республіка і повноти впливу у Гройсмана предостатньо, питання в іншому, зазначила експерт, за фактом у нас зовсім інший розклад сил і прийняття цього бюджету може ці розстановки обнулити і з'ясується, що коаліція у нас недієздатна і депутатів не вистачає. За великим рахунком, бюджет шалено ласий шматок і тут можна буде торгуватися, обіцяти, знаходити предмет перерозподілу, який може влаштувати і "Батьківщину" і радикалів і Опозиційних блок і навіть "Самопоміч", яка ніколи не голосує, але в потрібний момент для них може підтягнутися або навпаки шантажувати Кабмін і випрошувати для себе певні преференції.
"Не варто забувати, що завжди є загроза залишитися зі старим бюджетом, який неприйнятний з різних причин, а значить треба буде його домучували за старими і вивченими схемами. Зараз же буде голосування за якийсь віртуальний документ, якого по факту немає, тому що всі як завжди дотягнеться до зими. Може бути, що станеться так зване голосування за чисті аркуші - мовляв, не встигли ознайомитися і голосування буде більше на довірі до прем'єра і коаліції або під тиском. Крім того, прийняття бюджету залежить від траншу МВФ, отримаємо ми його чи ні. Питань і змінних поки вкрай багато, а точних відповідей, як все буде відбуватися - ні", - підсумувала О. Решмеділова.
Читайте також: Гройсман не хоче приймати бюджет "під ялинкою"
Як повідомлялося, сьогодні, 12 вересня, прем'єр-міністр України Володимир Гройсман повідомив, що Кабінет міністрів України на цьому тижні внесе до Верховної Ради України проект державного бюджету на 2017 рік.