Киянин Валерій Кур - особистість, без перебільшення, легендарна. Він - один з організаторів і керівників Управління по боротьбі з організованою злочинністю, керівник Управління кримінальної розвідки ГУБОЗ МВС, полковник міліції, почесний член Міжнародної Асоціації поліцейських, позаштатний консультант МВС. Не дивлячись на всі звання, для багатьох киян він залишається "київським комісаром Катані".

"Знай" зустрівся з Валерієм Куром і розпитав про головні таємниці 70-их років - вбивство Жені Борисенко - сина секретаря ЦК КПУ Миколи Борисенка.

1970-ий рік, "брежнєвський захід". Генсек бачив, що довго на своєму посту йому не втриматися і запросив до себе кращого друга - Володимира Щербицького, повідомивши йому, що готовий залишити Щербицькому крісло Генерального секретаря.

Читайте також: Українських письменників звинуватили в корупції

Щербицький після повернення додому запрошує до себе секретаря ЦК і члена Політбюро ЦК Компартії України Миколу Борисенка і повідомляє йому цю новину. А через кілька днів з дачі зникає син Борисенка - Євген. У той день на тій же дачі разом з Женею присутній і Щербицький-молодший.

Популярні новини зараз
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень В Україні змінюють "заморожені" тарифи: які послуги подорожчали більше за інші, є і 60% росту Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Показати ще

- Валерій Степанович, свого часу Ви відповідали за цю справу ...

- Коли мене призначили, то першим ділом вручили під розписку, кілька десятків томів цієї дивної, страшної і секретної справи. Довелося годинами вивчати її, так як тепер головним відповідальним за розшук Жені, точніше його трупа, був я. І сім'я, як мені здалося, за довгі роки страждань хотіла тільки одного-знайти тіло Жені і поховати його. Вони вже розуміли, що він мертвий.

Добре, що на той час у мене в Київській міліції, крім мого легендарного наставника-сищика Бориса Хряпа з'явився ще один досвідчений і мудрий вчитель - старший слідчий з особливо важливих справ полковник міліції Серпокрилова Валентина. "Важняк", як у нас називали.

Я вже задовго до цього працював у неї в складі групи з розкриття особливо-тяжких злочинів. А тут пощастило. Від них я дізнався так багато про справу, про що тоді і подумати було страшно.

- Так що трапилося насправді?

- 7 листопада 1970 року з елітної дачі в Кончі-Заспі зникає син людини, який в Україні входив в десятку "небожителів" того часу. Член ЦК і Політбюро КПУ.

За інструкцією, в перебігу трьох діб необхідно було завести розшукову справу, і в основному, тільки кримінальний розшук займався розшуком зниклого.

Але, в цьому особливому випадку відразу порушили кримінальну справу. Тисячі співробітників залучалися до пошуку.

- І ніякого результату?

- Навіть участь тисячі співробітників в пошуку Жені кілька років поспіль, нічого не давали. Були осушені малі і великі водойми. Дехто з великих армійських начальників використовував спеціальний донний трал, яким, як правило, знищують всю мікрофлору. Військовослужбовці прилеглих військовий частин перемістили сотні тонн землі, перекопавши гектари заповідних місць.

Незаконний дозвіл давав особисто міністр Володимир Лук'яненко, який відповідав за цільове використання земель. Справа в тому, що його син теж брав участь в нічному святі на держдачі, в момент зникнення Борисенко.

- Як вийшли на слід убивць?

- Це вдалося двом легендарним сищикам - Хряпову і Серпокрилові.

У 1976 році в Києві в міліцію зателефонувала жінка, котра криком повідомила, що поки вона вийшла в магазин, її дочку 10 років по-звірячому вбили. На місці злочину дійсно знайшли тіло дитини з десятком ножових поранень. Мати в істериці, начальство теж.

Виявилося, що це сім'я одного з кращих співробітників міліції, який перевівся з Києва не так давно в Магадан - Павла Могильного. Борис Хряпа тоді сказав: "таку кількість ножових поранень, з яких не було жодного смертельного, наносять або жінки, або псих. Справжній вбивця не залишив би ніж в районі вбивства. А я, розламавши шахту димоходу у сусідів внизу, знайшов його. І двері в квартиру зламував не чоловік".

Читайте також: Російське дно і граф Офшор: карикатури від Йолкіна (фото)

У підсумку, тільки Хряпа зважився під свою відповідальність заарештувати Марцеліну-мати вбитої дівчинки. І вона зізналася, що вбила доньку через помсту колишньому чоловікові.

Це було тільки початком.

А потім від Марцеліни надійшла заява, про те, що вбивство Євгена Борисенко зробив її чоловік Могильний і його коханка Глинська, зробивши наїзд на невідомого хлопця на машині коханки.

- Їх взяли?

Спочатку була робота - стеження, підслуховування, підглядання.

Першим заарештували Могильного. Потім Глинську. На допитах, практично обидва здалися під "тиском" доказів. Ось їх визнання: "Вбивство Жені Борисенко було випадковим, як і всі ДТП зі смертельними наслідками. Поверталися з села, від батьків пізно. Була огидна погода. Проїжджаючи Кончу-Заспа збили якогось п'яного хлопця. Налякалися. Спрацював інстинкт неправильного самозбереження. І поховали його в лісі".

Але, Серпокрилова довела оперативно-слідчим шляхом, що Женя був живий після ДТП. А його добили пострілом в машині Глинської. Ось тому й не хотілося їм показувати місце поховання хлопця - адже з ненавмисного вбивства це ставало умисним вбивством.

- Тобто, залишився "висяк".

- На жаль так. І кожен раз найсильніше враження - що ти міг щось зробити, але чомусь не зробив ... Ось і розслідування вбивства Борисенко, здавалося підійшло до завершення. Могильний та Глинська повинні були показати місце поховання трупа.

І, раптом - різка зміна настрою у Глинської. Вона йде у "відмову". І пішли "ксіви" (записки) по зоні від Глинської до Могильного, щоб мовчав, тому що у неї з'явилися дуже впливові покровителі і порадники.

Звичайно, досвідчені професіонали, "засікли", як один з керівників системи МВС, аж надто часто викликав на допит красуню яку підозрюють, до себе в кабінет.

А потім зав'язався "службовий" роман, який нічого спільного з любов'ю не мав. Просто твариний, плотський потяг.

Справа розвалилася. Обидва пішли у "відмову". І не вина прекрасних професіоналів Хряпа і Серпокрилової, що в 1981 році керівництво зажадало припинити кримінальну справу стосовно Могильного і Глинської. Немає і моєї провини, коли в 1986 році викликали з десятками томів абсолютно-секретної справи до дуже великих керівників, і зажадали припинити і здати в архів цю справу.

- Хтось ще живий з учасників цієї історії? Чи є шанси знайти тіло Борисенко через скільки років?

- На жаль, немає в живих ні Глинської, ні Могильного. Помер також Микола Борисенко і його дружина.