Грузинський реформатор обіцяє показати результати боротьби з корупцією через два місяці

Ило Глонті

Грузинський реформатор, якій незабаром стане заступником голови Рівненської облдержадміністрації з гуманітарних питань. Працював в команді президента Михайла Саакашвілі і автора грузинських реформ Кахи Бендукідзе. Створив школу при університеті, в якій готують менеджерів держструктур. Після зміни влади в Грузії Іло позбавили статусу біженця з Абхазії. В Україну приїхав в лютому минулого року. Двоє його близьких друзів загинули під час обстрілів на Майдані. Іло вирішив не повертатися до Грузії, працював з людьми, які розробляли реформи в міністерстві юстиції та міністрестві регіонального розвитку України. Через рік губернатор Рівненської області запропонував йому зайняти посаду заступника з гуманітарних питань, наразі очікує українського громадянства та офіційного призначення.

23 роки. Не одружений. Мамин борщ любить більше за усі інші страви. Слухає Pink Floyd, Led Zepellin, Океан Ельзи, Бумбокс і гімн Волині.

Про корупцію

Популярні новини зараз
Перевірки ТЦК на вулиці: чи законна вимога показати телефон Правила бронювання від мобілізації посилили: українцям загрожують масові скорочення Грошову допомогу дадуть не всім: що треба підтвердити Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада
Показати ще

Перемогти корупцію в сто разів простіше, ніж про це говорити. Чим більша корупція - тим вона дурніша. Зараз навіть простий громадянин може намалювати схему, хто, де і скільки краде. Запит від населення на зміни настільки великийі, що людям, які звикли до "сірих схем", пора йти.

Ті, хто продовжує красти після всього, що сталося в Україні протягом року, просто не любить цю країну. Для мене красти гроші - це злочин, такий самий, як вбивство людини.

Звичайно, з корупцією неможливо боротися лише на рівні Рівненській області. Але ви забуваєте про Антикорупційне бюро, яке повинно почати свою роботу вже з весни цього року. Ми подбаємо про те, щоб вони знали, що конкретно перевіряти і мали на руках необхідні документи. Я пов'язую багато надій з призначенням на посаду заступника генпрокурора Давида Сакварелідзе, який багато зробив в Грузії. Результати його роботи ми дуже скоро побачимо і в Україні. Не буду розкривати всіх деталей продуманої системи боротьби з корупціонерами, щоб не давати їм час підготуватися.

Про грузинські реформи

Безглуздо думати, що грузинська модель реформ - ідеальна і її можна скопіювати в Україні. Ні від одного з грузинських політиків я такого не чув. І державний устрій, і чисельність населення, і регіональна специфіка України така, що тут неможливо перемогти корупцію так швидко, як це було зроблено в Грузії. Для якісних змін потрібні комплексні рішення, це як підбір потрібного ключа. Але я знаю, як працювала команда реформаторів там і впевнений, що максимум через два місяці ви відчуєте перші результати реформ, які відбуваються вже зараз.

Грузія пройшла той же шлях. На роботу в якості консультантів брали американців, французів, латишів - людей, які мали досвід у побудові ефективних управлінських систем. До кінця правління Саакашвілі його радниками були іноземцями. Я вже не кажу про співпрацю з ФБР при реформуванні поліції, співпраці з офіцерами і генералами НАТО у реформуванні армії і т.д. Ми розуміли, що без досвіду іноземців, які знають, як повинна виглядати нормальна система - нічого реформувати не вдасться.

Про грузинів в уряді України

Якщо у тебе є вибір - зараз покликати людину з паспортом іншої країни і почати реформувати державу або чекати, поки такі виростуть всередині країни - варто вибрати перше. У другому випадку система ніколи не поміняється.

Іноземець має перевагу - він ніколи не мав корупційних або родинних зв'язків у цій країні, і призначатиме на посади за принципом професіоналізму, а не лояльності.

Природно, на наші місця потрібно призначати українців, але для цього ці місця повинні існувати. Я прийду в Рівненську обладміністрацію не назавжди, в моє завдання входить пошук українців, які зможуть замінити мене в реформах.

Про українських чиновників

В Україні неможливо просто звільнити неефективного чиновника. Якщо ви хочете когось звільнити - ви йдете у відділ кадрів. За дві години, поки ви будете готувати необхідні документи, людина може взяти лікарняний на чотири (!) місяці. В цей час ви не маєте права його звільнити, йому буде нараховуватися зарплата, а його функції буде нікому виконувати. За допомогою експертів ми знайшли кілька способів як це робити швидко, але я не стану поки розкривати деталей.

Тільки під моїм керівництвом працює близько 70 комісій! Всі вони отримують зарплату з бюджету і дублюють функції один одного. Приміром, комісій з питань протидії СНІДу і туберкульозу на рівні одного обласної ради - дві! Я вважаю, що повинні існувати тільки ті, які доведуть свою ефективність.

Куди подіти чиновників-корупціонерів зі стажем? Думаю, 15-20 років, поки триватимуть реформи, їм буде комфортно посидіти в нових українських в'язницях європейського рівня, які тут скоро з'являться.

Про Михайла Саакашвіллі

З першого дня я звертався до Саакашвілі "Міша" це була його ініціатива. Іноді ми вирішували питання за чашкою чаю, іноді за келихом вина в кафе. Останній раз, коли ми зустрілися в холі готелю, він привітав мене з відстані 20 метрів, викликавши здивовані погляди відвідувачів.

Всі реформатори в спілкуванні абсолютно неформальні. На мій погляд формальне звернення притаманне тоталітарним державам, воно представляє суть тоталітаризму, коли існують ранги, підлеглі.

Про відтік робочої сили за кордон

Якщо в Україні скасують візи з Євросоюзом, не думаю, що виїде більше 10-15% працездатного населення. У будь-якому випадку, вони будуть надсилати гроші на підтримку країни, тому я не бачу в цьому нічого погано. Ми змогли зробити так, щоб до Грузії повернулася велика кількість іммігрантів протягом 12 років.

Про вино

Був здивований українським вином. Якби мене призначили заступником губернатора в Одесу - я б реформував галузь за чилійським сценарієм і українське вино вийшло б на рівень французького, чилійського і грузинського. У Чилі за 30 років змогли підвищити рівень винної культури до рівня Франції та Грузії, впевнений, що це можливо і в Україні.

Про перспективи

Через 100 днів моєї роботи на посаді заступника губернатора в Рівному повинні сказати, що місто стало одним з інноваційних центрів України, що там є 2-3 проекти, яким немає аналогів в країні, і що у людей з'явилося більше можливостей, ніж було до цього.