24 картини з голландського музею, у викрадені яких звинуватили українських добровольців та політиків, потрапили до нашої країні ще у 2005-му році. Їх поцупили на замовлення одного з луганських кримінальних авторитетів. Але полотна опинилися в руках правоохоронців. Про це "Знай" стало відомо з власних джерел.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяВ ніч на 10 січня з музею Westfries голландського міста Хоорн зникло 24 картини та 70 срібних антикварних речей. Датчики руху були зірвані, а суму вкраденого фахівці оцінили в понад 10 мільйонів євро. Після того, за словами музейників, доля картин була невідома аж лютого 2014 року.
"Виплили" на антикварному форумі
Тоді на форумі сайту "Інвестиції в мистецтво" користувач під ніком "Іларіон2011" попросив експертів про допомогу.
"Шановні, допоможіть розпізнати підпис, якому художнику він належить", - написав чоловік і виклав фото картини. Що цікаво, в самому музеї залишилося її чорно-біле фото. А на форумі зображення з'явилося у кольорі.
Допитливому новачку відповіли того ж дня, що це полотно художника Яна Лінсена, має назву "Єліезер і Ребека біля криниці" і датоване воно 1629 роком.
"Оригінал має бути у Фризькому музеї Голандії і є в списку крадених. "Іларіон2011", якщо це Ваша картина, то сподіваюся, Ви знаєте, що треба далі робити", - звернувся до нього один з користувачів.
На це чоловік відповів, що йому пропонували картини купити у Франції. Переконував, що після отриманої інформації з продавцями спілкуватися не буде. А номера їхніх телефонів він "не пам'ятає куди подів".
Голландські правоохоронці відразу зацікавилися цією інформацією. Вони намагалися відстежити – звідки світлини поцупленої картини. Але їм це не вдалося.
Подзвонили у посольство Голландії
Торік у грудні співробітник Фризького музею у Голландії Артур Бранд заявив, що викрадені у них витвори мистецтв, знайдені. "Вони знаходяться в Україні", - сказав Бранд.
За хронологією, у липні 2015 року в посольство Нідерландів зателефонував чоловік, який назвався добровольцем одного з батальйонів і повідомив, що має повну колекцію викрадених картин. У серпні бійці батальйону вперше зустрілися із представником музею – Артуром Брандом. На підтвердження того, що картини дійсно з музею, чоловік надав фото одного з полотен, до якого була прикріплена одна з українських газет.
Далі перемовини зайшли у глухий кут. Чоловіки, які назвалися добровольцями вимагали велику суму грошей за повернення. А музей звинуватив українських політиків та високо посадовців у "кришуванні" викрадачів.
За викраденням стоїть кримінальний авторитет з Луганську
За інформацією "Знай", картини з музею поцупили на замовлення одного з кримінальних авторитетів Луганської області.
"Цей чоловік є власником футбольного клубу. Відомо, що він "кришує" весь нелегальній бізнес в області. Керує всім, мешкаючи в одній зі скандинавських країн. Торік представники МВС навіть звинуватили його у фінансуванні сепаратистів. Ще у 2005-му по лінії міжнародного розшуку наші правоохоронці отримали інформацію, що всі картини знаходяться в Україні. Оперативникам навіть назвали адресу, де можуть ховати цінності. Але коли вони навідалися до квартири, то "ніякого антикваріату не знайшли" і повідомили про це своїх європейських колег. Насправді ж забрали все собі", - розповів нам співрозмовник.
Після того, полотна намагалися продати через міжнародні аукціони. Але "товар" виявися занадто специфічним – з краденим ніхто зв'язується. Тому, картини весь цей час "колесили" по Україні. Іх міняли на посади, або підносили у якості дорогих подарунків міністрам та їх заступникам. Наші джерела кажуть, що один з витворів мистецтва є в колекції колишнього заступника міністра МВС.
А після початку війни на Донбасі силовик, в якого зберігалися залишки колекції, втік на окуповану територію. Швидше за все, саме у нього добровольці і знайшли антикварні картини.
"Украв у хлопців навіть труси"
Боєць АТО Володимир розповів нам про добровольця, якого пов'язують із викраденими картинами. Каже, що від нього можна було очікувати все, що завгодно.
"Коли комбат поїхав до Києва на лікування, замість нього залишився інший чоловік. Він повністю "обчистив" всі дачі навколо. Батальйон знаходився у Пісках – це елітне передмістя Донецьку, де будинки навіть кращі за Кончу-Заспу. А наших хлопців він залишив навіть без трусів. Викрав все, що було. Коли комбат повернувся, той нічого не повернув. Пішов і створив свій батальйон з такою ж назвою. Набрав собі тих, хто пиячив та чоловіків, яких за злочини по виганяли з інших добробатів", - розповів один з добровольців.
Аваков каже, що колекцію намагаються продати на "чорному ринку"
Міністр МВС Арсен Аваков майже відразу прокоментував скандал навколо картин. Переконував, що пропажа розслідується.
"Ми в повному контакті з голландською стороною. Правда в тому, що нам відомі факти, що на одній з дач під Донецьком група людей виявила колекцію. Її ідентифікують як таку, що має відношення до колекції, яка пропала кілька років тому з голландського музею. І нам відомо, що є ймовірність того, що цю колекцію намагаються продати на чорному ринку. Ми над цим працюємо", - сказав Аваков.