За останні кілька років більшість банків через кризу згорнули кредитування фізичних осіб. Однак цього літа деякі фінустанови почали пропонувати споживчі й автомобільні позики. Однак не для всіх — переважно для тих людей, які мають позитивну кредитну історію та ніколи не мали проблем із банками.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПортал "Знай" пропонує 5 ознак, за якими банки обирають, кому давати кредит.
Ви працюєте в міжнародній компанії
Наші банки зараз як ніколи не схильні до ризику. Тому вони кредитують лише тих, хто має надійну роботу і стабільний дохід.
"Міжнародні компанії дуже ретельно підбирають кадри. Туди важко потрапити безвідповідальному авантюристу. До того ж іноземні корпорації зазвичай не мають проблем із виплатою зарплат. Якщо людина працює у такій фірмі й має дохід вище середнього, їй не відмовлять", - говорить порталу "Знай" Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.
Читайте також 5 бізнесів, які можна відкрити за 50 тисяч гривень
За його словами, так само йдуть на зустріч державним службовцям. Але переважно вищого рангу і не ризикових структур.
"Аналітичні відділи банків враховують дуже багато нюансів. Якщо в МВС, наприклад, буде реформа, працівнику із цієї структури кредиту не виділять. Бо він може потрапити під скорочення. Та й зазвичай працівникам державних структур великих позик не оформлюють, бо їхні офіційні зарплати невеликі", - пояснює спеціаліст.
Маєте зарплатну картку банку, який дає кредити
Працівники банку можуть запропонувати споживчий кредит тим, хто користується їхніми зарплатними картками. Переважно це роблять фінустанови, у яких використовують сучасне програмне обладнання.
"Справа в тому, що багато банків вже використовують програми типу "Скорінг". Такі вираховують, скільки власник зарплатної картки знімає, де витрачає електронні кошти, скільки залишає. Якщо має на картці стабільний залишок, значить має більший дохід, ніж витрати. Отже, йому можна запропонувати певну суму кредиту", - говорить Олександр Охріменко.
Проте, коли така програма фіксує купівлю медпрепаратів, то може перевести власника картки у розряд ризикових.
"Це залежить від препаратів. Є такі, які часто використовують для наркотиків. Їхні назви занесені в цю програму. Банки не хочуть мати справу із наркоманами і навіть з тими, на кого падають такі підозри".
Брали позику на житло або авто
Таким клієнтам банк довіряє протягом 5-6 років після погашення кредиту. Може знижувати відсотки та збільшувати термін кредитування. Однак, якщо людина не бере позики після виплати вартості автомобіля чи житла 7-8 років, її позитивна кредитна історія враховується лише частково.
"За цей час може багато чого змінитися в характері людині і сімейних обставинах. Банкам потрібен клієнт, який час від часу залазить в борги і віддає їх. Через це у США навіть деякі люди оформлюють непотрібні кредити, щоб підтримувати позитивну кредитну історію",
Ваш вік від 24 до 55 років
Більшість банків відмовляє людям віком від 24 до 55 років. До початку війни на Донбасі чоловікам призовного віку відмовляв у кредиті лише "Райффайзен банк Аваль". Зараз таких більше десяти.
"І зрозуміло чому. Фінустанови хочуть отримати свої гроші у певні терміни. А не шукати потім десь позичальника. Також прийнято вважати, що до 24 років людина ще не надто серйозна, аби брати кредит. Щодо старших людей, то 55 років є ризик того, що людина може захворіти й не виплатити кредиту. У деяких країнах навіть просять 50-річних брати довідку від психіатра. Бо банкіри порахували, що великий відсоток людей такого віку страждає на психічні відхилення. А у таких, відповідно до законів, повернення грошей у разі заборгованості вимагати не можна", - каже спеціаліст.
Часто користуєтеся кредиткою
Люди, які часто використовують кредитку й вчасно погашають борг, — найкращі клієнти для банку.
"Позитивна кредитна історія більше впливає на виділення позики, ніж хороша робота. Якщо маєте лише хорошу роботу, вам 40 років і ви ніколи не брали кредиту, то банк може відмовити. У їхньому розумінні — це ненормально, щоб людина не брала наколи кредиту", - говорить Олександр Охріменко.