Починаючи з самого зародження сучасного Олімпійського руху, Ігри завжди були полем для різноманітних політичних маніпуляцій. Це й не дивно, адже різні держави міряються мускулами своїх спортсменів, доводячи перевагу. Але, на жаль, Олімпіада - це ще й місце збору громадян і підданих різних країн та відмінне місце для терактів. Цим і скористалися терористи з палестинської організації "Чорний вересень", взявши в заручники спортсменів з Ізраїлю на Олімпіаді в Мюнхені у 1972 році. Портал "Знай" згадує ті страшні події.

Недоліки безпеки

Ще до початку змагань ізраїльська команда просила організаторів Ігор звернути особливу увагу на безпеку Олімпійського селища. Це й не дивно, адже в травні 1972-го "Чорний вересень" вже вчинив теракт проти Ізраїлю, захопивши пасажирський літак і зажадавши звільнення палестинців, що містяться в ізраїльських в'язницях. Теракт не вдався, ізраїльський спецназ ліквідував двох бойовиків і ще двох заарештував. Але сумнівів у тому, що терористи не упустять свій шанс в Мюнхені, не було.

Проте, в події знову втрутилася політика. Керівництво ФРН хотіло продемонструвати свою дружелюбність і відкритість світу, щоб стерти спогади про нацизм. Тому охорона олімпійського селища була організована досить халатно. За спогадами спортсменів, контрольно-пропускний режим працював погано. По суті, на територію, де жили олімпійці, міг потрапити будь-хто без всяких документів.

Крім того, при розподілі приміщень, збірній Ізраїлю дістався віддалений будиночок у самого в'їзду в селище. Глава делегації Шмуель Лалкін намагався звернути на це увагу, але його запевнили, що безпеці його збірної буде приділено особливу увагу.

Популярні новини зараз
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків В Україні змінюють "заморожені" тарифи: які послуги подорожчали більше за інші, є і 60% росту "Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Показати ще

Заручники і переговори

Вранці 5 вересня 8 терористів з "Чорного вересня" перелізли через паркан олімпійського селища і попрямували в сторону будинку, де жили ізраїльтяни. Цікаво, але сумки зі зброєю їм допомогли перетягнути інші спортсмени, які прийняли їх за колег, які забули пропуски.

Побачивши біля входу в будинок людей в масках, суддя борцовского турніру Йосеф Гутфройнд спробував навалитися на двері всією своєю вагою, щоб не дати їм увійти. Але йому це не вдалося. Інший суддя Моше Вайнберг спробував чинити опір, але йому прострелили щоку і змусили вказати на квартири, де були поселені його співгромадяни. Вайнберг пішов на хитрість і повів терористів в кімнати, де проживали борці і штангісти, сподіваючись, що вони зможуть дати відсіч.

Але фізична сила і майстерність виявилися безсилі перед вогнепальною зброєю. Так в заручниках у "Чорного вересня" опинилися дев'ять ізраїльтян: тренера Кехат Шор, Аміцур Шапіро і Андре Шпіцер, судді Яків Шпрінер і Йосеф Гутфройнд, борці Еліезер Халфин і Марк Славін та штангісти Давид Бергер і Зеєв Фрідман. Сміливий Вайнберг в черговий раз спробував чинити бойовикам опір, і був застрелений.

Як тільки про ситуацію стало відомо, терористи вийшли на зв'язок і зажадали звільнити з в'язниць всіх палестинських ув'язнених, а також бойовиків ультралівої організації "Фракція Червоної Армії" і дати їм спокійно піти. У протилежному випадку вони обіцяли щогодини вбивати одного заручника. Як доказ серйозності своїх намірів, бойовики продемонстрували тіло Вайнберга.

Чому "Чорний вересень" був такий впевнений, що їх вимоги здійсненні, сказати складно. Адже політика Ізраїлю на той момент полягала у повній забороні будь-якого діалогу з терористами. Зате в переговори вступила влада ФРН, яка розуміла, що саме їх недбалість стала причиною того, що сталося.

В ході переговорів терористи зажадали доставити їх в Каїр разом із заручниками. Німці пішли на блеф. Єгипет відмовився приймати бойовиків, але їм самим про це не повідомили. Планувалося доставити їх вертольотами на військову базу в Фюрстенфельдбрук і знешкодити у літака.

Провал операції

На жаль, в ті роки у Німеччини, як і у багатьох інших європейських країн, не було своїх спеціальних підрозділів для боротьби з тероризмом і звільнення заручників. Тому операція проводилася силами звичайних поліцейських, які сиділи в засідці у літаку, переодягнувшись в пілотів. Можливо, саме їхня помилка стала фатальною. За кілька хвилин до прибуття вертольотів з терористами і заручниками, правоохоронці залишили літак з нез'ясованої причини. Здогадавшись про те, що їх заманюють у пастку, бойовики відкрили по поліцейським вогонь. Снайпери спрацювали погано, і знешкодити вдалося усього двох бойовиків. Також в перестрілці загинув один поліцейський.

На допомогу колегам поспішили бронетранспортери, але це у підсумку і стало кінцевою причиною трагедії. Усвідомивши, що живими їм, швидше за все, не вибратися, бойовики почали вбивати заручників. Трьох бойовиків вдалося взяти живими, а ось всі ізраїльтяни загинули.

Невтішні підсумки

Вперше в історії Олімпіада виявилася перервана. Цілу добу весь світ сумував за загиблими спортсменами.

Доля тих терористів, що вижили, примітна. Через кілька місяців після Олімпіади в Мюнхені їх звільнили на вимогу інших терористів, які захопили німецький пасажирський літак. Але це не врятувало їх від правосуддя. Спецслужби Ізраїлю провели ряд операцій по усуненню усіх причетних до трагічної загибелі своїх спортсменів. Вони були відомщені.

Те, що відбулося в Мюнхені назавжди змінило підхід у забезпеченні безпеки спортивних та інших масштабних заходів. Європейські країни почали спішно створювати спеціальні антитерористичні служби і запрошувати до співпраці експертів з безпеки. Саме в рамках проведення підготовки до московської Олімпіади-1980 було створено спеціально підрозділ КДБ СРСР "Альфа".

У наші дні, коли теракти стрясають світ мало не щотижня, знову піднімається питання про необхідні заходи безпеки масових зібрань. Технології зробили крок вперед, але, на жаль, разом з ними новому навчилися і терористи. Залишається сподіватися, що надалі їх очікують лише невдачі.