Міжнародна агенція Moody's понизила кредитний рейтинг України. Тепер фахівці агентства пророкують країні дефолт з вірогідністю 100%. У лютому ще одна впливова міжнародна агенція Fitch знизила міжнародні рейтинги України.

Що таке дефолт та чим це загрожує українцям, "Знай" дізнався у економіста Олексія Лупоносова.

Що таке кредитні рейтинги та на що вони впливають?

- Кредитний рейтинг – спеціальна система градації, котра дозволяє міжнародним інвесторам розуміти, яка ситуація складається в конкретному банку, фірмі, місті чи країні. Подекуди у таких рейтингах люди беруть участь навіть на платній основі – але це не стосується держав. Чим більший рейтинг банку, фірми або країни, тим менший ризик для інвестора. Якщо економічна ситуація в порядку, то ризик дефолту в країні дорівнює нулю. І навпаки.

Агенція Fitch декілька днів тому знизила рейтинг Києва до переддефолтного. Раніше ми не чули, аби агенції визначали рейтинг міст.

Популярні новини зараз
Борги анулюють: українцям дали новий шанс у важкі часи Залишився тиждень: українці ризикують пропустити важливу процедуру Якою буде погода у травні для українців: чи ховати парасольки та куфайки після квітневих дощів Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати
Показати ще

- Згідно Магдебурзького права, місто це держава в державі. А в нашому випадку, у міста є свій бюджет. А якщо є бюджет, то міська рада має приваблювати гроші інвесторів. Раніше це були кошти світового банку, Банку реконструкції та розвитку, МВФ та інших банків з іноземним капіталом. Більше того, якщо якась вітчизняна фірма, банк чи навіть місто хоче отримати іноземні інвестиції і кредити – вони змушені іти в рейтингову агенцію. Звісно, якщо столиця користувалася грошима з-за кордону, такий рейтинг існує.

Що означає "ризик дефолту" для українців?

- Якщо говорити відверто, то наша країна в міжнародних рейтингах завжди перебувала в категорії "С" - ймовірний дефолт. Дуже часто оцінки рейтингових агенцій є заполітизованими. Приміром, ті ж рейтинги, що й Україна, отримує наш сусід Росія. Але там ситуація поки що дещо краща. Міжнародні рейтинги у нас однакові, але у Росії природних ресурсів вистачить ще на 5 років.

У нас в країні дефолт уже відбувся. Просто цього ніхто не визнав. Ми бачимо, що ті соціальні статті, котрі захищені бюджетом, не виконуються. Бачимо, що не фінансуються школи і лікарні. Тобто держава не відповідає за своїми зобов'язаннями. За зовнішніми ми ще якось відповідаємо, а от за внутрішніми – це вже велика проблема. Тому є внутрішній дефолт.

Чому так сталося, що країна переживає дефолт?

- У Москві є такий товариш, як Антон Силуанов, котрий заявив, що до грудня Росія має намір потребувати в України близько 3 мільярдів доларів. Всі формальні передумови затребувати гроші в України у Москви є вже зараз. Виходить, що якщо хтось у Кремлі встав не з тієї ноги, то гроші можуть почати вимагати вже зараз. От країна на межі дефолту опиняється, бо падають рейтинги і України, і українських міст, і українських банків.

Чим у майбутньому це загрожує?

Зниження кредитного рейтингу означає, що інвестор до нас навряд чи прийде. Бо кому потрібні за цих обставин наші підприємства чи вкладати тут у щось кошти? Тому треба розраховувати на власні сили.

А з іншого боку, відкриваються і перспективи. От тільки на днях продали за зниженою ціною Борщагівський фармацевтичний завод. У тій же Індії, бідній країні, такі заводи заробляють з того, що виготовляють дженерики. Тобто є певний рецепт, технологія виробництва і торгівельна марка. Звісно, це все коштує грошей. А можна виробляти такі самі речі чи ліки, але без торгівельної марки та накрутки – це і будуть дженерики. Вони коштують значно дешевше.

Що заважає Україні виробляти за європейськими чи американськими стандартами такі самі дженерики? Таких прикладів чимало. Можна замість того, аби продавати все за безцінь, переорієнтуватися та шукати вигоду.

Чого найбільше варто боятися в стані дефолту?

- Продажу державного майна, великих підприємств за безцінь. Бо продаж державного майна в переддефолтному стані нагадує ситуацію, коли наркоман тягне з дому останнє, аби знайти грошей на чергову дозу. І продає задешево. Взагалі-то нас завжди вчили, що економіка та політика це різні речі. Але, виявляється, що це не так. Тому такі речі – звичні. У країні війна і дефолт, а окремі ділки роблять бізнес.

Хто може надати Україні кредити при низькому рейтингу?

- Росія та Китай не реагують взагалі на такі рейтинги.

Уряд стверджує, що за 23 роки існування України, він уперше робить дієві кроки.

- За всі 23 роки у України не було такого низького рейтингу. Тому це твердження лишається під питанням.

Якщо раптом закінчиться війна, чи є шанси підвищити свої рейтинги на міжнародному рівні?- Зараз дуже багато списують на війну. Це зручно і вигідно. Насправді те, що відбувається, важко назвати війною. Багато експертів сходяться на думці, що в країні не так воюють, як крадуть. Війна могла знизити рівень економічного зростання на 15 – 20%. Якщо війна закінчиться, це, звісно ж, буде здорово. Перестануть стріляти та вбивати людей. Але очікувати розквіту економіки не варто. Можливо, це вплине дещо на інвестиційний клімат. Перестануть говорити у світі, що у нас тут стріляють.

За моїми даними, на Донбасі у зону більшості великих промислових підприємств снаряди не падали, як і в зоні проживання ВІПів. Тому великі підприємства там продовжують працювати.