Хто з екс-"регіоналів" може потрапити за грати, розказує Тарас Чорновіл

- Михайло Чечетов був людиною Леоніда Кучми, а не Віктора Януковича, хоч і жив та працював у Єнакієвому. Леонід Данилович любив призначати на роботу у Фонд держмайна вихідців з Донбасу (Чечетов очолив ФДМ у 2003 році. – "Знай"). Своїм у Партії регіонів його не вважали. Він не був із "стародонецьких" і не входив напряму в якісь впливові групи. Чечетов був зі старої кучмівської еліти, серед якої немодно була демонстративно шикувати. Мешкав не в палаці, а в звичайній квартирі біля метро Позняки, хоч і в хорошому будинку. Купував продукти у супермаркетах, як усі нормальні люди. Гуляв зі своїм песиком чау-чау на районі. Ніколи не заморочувався на охорону, хоч і був обережний і боязливий. Він мав комплекс виконавця. Цю його рису в Партії регіонів одразу помітили і почали використовувати.

Коли Чечетов очолював Фонд держмайна, між суспільством і владою виробився негласний договір. Влада дерибанила величезні ресурси, але людям давала нормально жити. Нечесну приватизацію тоді не вважали чимось ганебним. Всі змирилися, що вона потрібна, бо держава – поганий власник. Чечетова ніхто не сприймав як людину, що допомагає грабувати державу.

Так само не було ганьбою, що депутат міг голосувати карткою іншого. Фракція монолітна, позиція узгоджена. Нікому не спало б навіть на гадку проти лідера щось пікнути. Тому Чечетов, виконуючи певні завдання, не вважав себе негідником. У Фонді держмайна, напевно, він мав якісь відкати, але мільярдів не заробляв. Хоч, я думаю, відклав і дітям, і онукам, і правнукам. Але психологічно людина була переконана: я ж нічого поганого не зробив. Я ж, в принципі, нормальний, я на країну працював.

І тут приходить 2005 рік. Михайла Чечетова хапають і тягнуть до цюпи. Погрожують кількома статтями, насамперед через приватизацію "Криворіжсталі". Слідчі дають йому зрозуміти, що стаття "розкрадання в особливо великих розмірах", яка дає гарантованих 15 років, у нього - вже в кишені. Він лякається. В тюрму йому йти страшно. Він бачить, що всі від нього відвернулися і його роблять цапом-відбувайлом, а нафіга? Він вирішує здати всіх. Але тоді нічого до кінця так і не довели. Ющенко пішов у любовний альянс з Януковичем, і всі справи закрили. Чечетов міг спокійно відітхнути.

Популярні новини зараз
Отримаєте менше – не дивуйтесь: Пенсійний фонд попередив про зміну розміру субсидії Компанія Apple "вбила" багатомільйонне місто одним рішенням: тепер можна зносити все У Києві помітили величезну чергу до лікарні: що сталося Чому в СРСР будували 5- та 9-поверхівки - ви навіть не здогадуєтеся, у чому "секрет"
Показати ще

Чому, попри "зраду", Партія регіонів від нього не відмовилась?

- Чечетов зробив у Верховній Раді, як усі вважають, дуже хорошу кар'єру. Насправді, не таку вже й хорошу. Тоді в партії домінувала ахметовська група. Настав такий час, коли рокфеллери вирішили відкласти свої кольти, аби стати аристократією. І люди, які могли стати їхніми ворогами, перетворилися раптом на своїх. Чечетова запросили ще й тому, щоб не пішов до Юлії Тимошенко. Вона за такими людьми, як він і екс-генпрокурор Святослав Піскун, полювала - щоб воювати проти Януковича.

Опинившись у Партії регіонів, Чечетов показав, що він – хороший виконавець і може робити все. Ніхто не читає законів, а він – читає. Почав курувати основні експертні групи. Давав аналітику, по яких законах як треба голосувати. Ще однією його функцією стало забезпечення голосування в залі. За це йому реально доплачували. При цьому його статус заступника керівника фракції був абсолютно формальний. Насправді місце Чечетова було не дуже високим. Свої ставилися до нього зі зневагою. Друзів особливих він не мав. Зрештою, в цьому середовищі й не може бути друзів. Моральних зобов'язань ні перед ким у нього особливих не було.

Ви спілкувалися з ним?

- Я трохи тролив своїх колишніх однопартійців. Видзвонював їх всіх регулярно. Ну, а Чечетова чого ж не видзвонити, старий знайомий. Есемесками шугав: "Хлопці, ви навіть не в чорному списку, а вже в червоному! Подумайте трохи, Михайле Васильовичу. Вам це треба? Вам обов'язково згадають "Криворіжсталь". Захворійте на місяць, зляжте. Трохи відійдіть, і усе буде в порядку". Кілька разів до нього додзвонювався. Бачив, що він був трохи зляканий. Він любив хорохоритися, але не від особливої сміливості, а навпаки – від страху.

Він не був такий дурний, як пробував себе показати. Але він звик, що є хазяїн, якому, як тому великому жирафу, завжди видніше. Тому й після 16 січня робив бравурні заяви про "торжество демократії". Але, на відміну від Ганни Герман, яка раділа так, що всі 48 зубів були назовні, що "апазіцию наказалі", - він уже розумів, чим усе скінчиться. Бо ніхто тих законів не читав, а він – читав.

Коли все переломилося, він намагався залишатися на видноті. Якщо ховаєшся, а тоді раптом з`являєшся на людях, у когось може виникнути спокуса вдарити. Він не втік з України, демонстративно ходив у Верховну Раду. Постійно потрапляв під пресинг журналістів, його звинувачували, ледве не били. Він вирішив, що це і є його спокута – він уже суспільно покараний. Доки Генпрокуратурою керував Віталій Ярема, йому нічого не загрожувало.

Але тут прийшов генпрокурор Віктор Шокін, який виявився зубром. Чечетову пригадали фальсифікацію під час голосування законів 16 січня у Верховній Раді. А це - службовий підлог і пряма кримінальна відповідальність. Йому висунули ті самі звинувачення, що і Єфремову, Калетнику та Олійнику, двом останнім заочно. А тоді нагадали, що в його старій кримінальній справі термін давності ще не вийшов. Підтримки однопартійців він ніколи не мав. Основні люди, яких через нього хотіли дістати, в бігах. То чому б їх не здати?

Кого він міг зачепити, якби почав давати покази?

- Не знаю, можливо, Новинського, людей з ахметовської групи. Він багато розумів і знав. Матеріалів у нього було ой-ой-ой, включно з останнім періодом. Прокуратура дуже на нього розраховувала. Пам'ятаєте, як Юрій Луценко зробив поспішну, непродуману заяву – що невдовзі буде порушено багато справ не лише по суддях, а й по нардепах. Думаю, вони орієнтувалися саме на покази Чечетова. Бо доти, крім вишок Бойка, чогось серйозного вже готового в прокуратури не було.

Отже, за нього внесли заставу.

- Так, 5 мільйонів гривень вніс Вадим Новинський. Ліпше би Михайло Васильович лишився у СІЗО. Але його витягли, а далі почали тиснути. Навіть передсмертна записка свідчить, що він опинився у тупику. Тиснути можна по-всякому. Не конче погрожувати, дієвішим є тиск на мораль. 2010 року Андрій Клюєв наді мною у Верховній Раді висів годину. Я не хотів вступати у більшість, бо розумів, що вона - сумнівна. Клюєв довго і нудно пояснював: "Ти ж був третім номером у списку, ти лице партії. Та якби не сволоч Льовочкін, ти вже був би заступником голови партії. Ну, добре, ти лишишся в опозиції. Але ж там - Тимошенко, путінська підстилка. Ти готовий бути путінською підстилкою?" І я зламався.

Думаю, Чечетов розумів, що до судової зали може не дійти. А в нього ж іще є дочка і онуки, яких, до речі, він дуже любив. Я не здивуюся, якщо фатальний дзвінок з останнім аргументом відбувся в момент, коли він сидів сам у кімнаті. Думаю, це було психологічне доведення до самогубства. Я не кажу, що йому погрожували. Боронь Боже, щоб я когось звинувачував, але морально дотиснути його могли.

"Путін ненавидить і зневажає Януковича"

Коли ви кажете про "дзвінок з Росії", кого маєте на увазі?

- Я не слідство і з певністю стверджувати нічого не можу, а лише оцінюю, кому він міг нашкодити найбільше. Не думаю, що це була група Ахметова. Вони зараз не воюють з владою. "Регіонали" погодилися не йти на парламентські вибори, хоч і могли подолати бар'єр. Та Порошенкові було принципово, щоб ні комуністів, ні в ПР у новому Верховній Раді не було. За це він дозволив їм залишитися в політиці. На Рината Ахметова в прокуратури зараз нема запиту. Його людям нічого не загрожує.

Чечетова викупив Вадим Новінський. Він для мене завжди був темною конячкою, бо з'явився у "регіоналів" пізніше - коли я з ними вже пережерся. Все, що я про нього знаю, - це те, що я чув від інших "регіоналів". А що від них можна було почути? "Сволоч москальська", "дебіл православний". Бо оні ж донецкіє, а він чісто московский. Чи він тиснув на Чечетова, чи ні – я не знаю.

Боря (Колесников. – "Знай") уміє психологічно давити, та його нарваність і демонічність у всіх лише викликала спротив. Я завжди дуже добре ставився до Рината і дуже погано - до Бориса. От умів він викликати до себе несприйняття. Був жорстокий у поведінці, ухвалював непродумані, волюнтаристські рішення. Якого біса 2003 року було не пускати Ющенка виступити в Донецьку, обклеювати місто "есесівськими" плакатами з Ющенком? Тільки Боря міг це придумати. Вони зробили цим Ющенку такий старт, після якого він став президентом.

Олександр Єфремов? Та хто такий тепер Єфремов? Групі Михайла Добкіна Чечетов не міг уже ні нашкодити, ні допомогти. Якщо все піде, як зараз, їм не уникнути в'язниці. Наталія Королевська? Ну, це несерйозно. Отже, лишаються вищі керівники, які зараз у Москві. Слідчих дуже цікавила приватизація під Сашу Стоматолога (прізвисько старшого сина Віктора Януковича, Олександра. – "Знай"). Коли вона відбувалася, Чечетова в Фонді держмайна вже не було. Але знання структури в нього залишилися. Вміння оцінити і вирахувати теж. Прокуратурі потрібна була купа деталей, якісь наводки. У мене таке відчуття, що останній фатальний дзвінок, який підштовхнув його до самогубства, пролунав з Москви.

Чому його випустили? Адже безпечніше було потримати під вартою?

- Думаю, не були готові включити юридичне свавілля. Хотіли все зробити чисто. Його стаття передбачає в разі внесення застави домашній арешт, а справа щодо "Криворіжсталі" готова ще не була. Крім того, згадайте, хто виносив рішення по заставі Єфремова. Знаменита пані Царевич (суддя Печерського райсуду, яку підозрюють у винесенні завідомо неправосудних рішень з мотивів особистої вигоди. – "Знай"). Хто ухвалював рішення по Чечетову, я не знаю. Але не думаю, що в печерному суді щось помінялося.

Він міг просити захисту в слідства?

- Його ж не вбивали, давайте не забувати. У нього трохи було в характері панікерства. Інколи впадав у депресію, хоч і намагався це приховати. Що в нього в душі, ніколи не показував. Усе, в чому можна було побачити його внутрішній світ, це побутові деталі. У цьому він був подібний до Януковича. Той теж не любив розкривати свої душевні пориви. Більше говорив про гольф, автомобілі. А Чечетов, щоб не коментувати чогось гострого журналістам, починав їм розказувати про свого улюбленого песика чау-чау.

Як гадаєте, кого можуть затримати наступного?

- Думаю, зараз будуть цікавитися середньою ланкою в нафтогазовому комплексі. Там можна порушувати справи по своїх і по чужих - і по "проданівських", і по "бойківських". Отам прокуратура може погуляти! У найвищому ешелоні, гадаю, перший кандидат – Юрій Бойко. Особливої любові ні у влади, ні в прокуратури до Бойка нема. Ніякі ігри в домовленості Льовочкіна й Фірташа йому не допоможуть. Сергій Льовочкін, напевне, залишиться на свободі. На нього нічого нема. Він власноруч контролював усі документопотоки, тому він усе знищив.

Знаєте щось про те, як влаштувався в Росії ваш колишній "шеф" Віктор Янукович?

- Путін ненавидить і зневажає Януковича - за те, що виявився ніяким і поламав йому всі сценарії. Там на ньому зараз відігруються по повній програмі. Мета Путіна - максимально конфіскувати ресурси, які він вивіз до Росії, а також повернути вивезене до Арабських Еміратів. Вони хочуть зробити його умовно бідним і тримати фактично під арештом. Я дуже скептично ставлюся до повідомлень, начебто Янукович купив якийсь будинок на Барвісі. Це фейк, жодних доказів цього не існує. Розказують, що його бачили з Пшонкою (екс-генпрокурор. – "Знай") у Москві в ресторані, але й це не підтверджено. Хоч логічно, побачивши таких людей, зняти їх на телефон. Ніхто не знає, де зараз дорогий Віктор Федорович: у Москві чи на базі ФСБ під Ростовом? В кожному разі він - під жорстким контролем і пресингом російської влади.

Як склалася доля його двох синів?

- Мене це не цікавить. Старший (Олександр. – "Знай") з ненайгіршої людини дуже швидко перетворився на повного виродка. Хай горить у пеклі. Молодший був загалом незлобним мажориком. Якось допоміг звільнити незаконно затриманих студентів. Іншим разом журналісти розказали йому про наїзди на айтішну компанію, він передзвонив – і її залишили в спокої. Але тепер ця людина визначила своє місце, все.

Що в Україні очікує на Олександра Єфремова?

- Його не любили в партії. Ув'язнення Єфремова не стане проблемою ні для кого, крім самого Єфремова. У "регіоналів" були свої уявлення про воровскую честь. Вони знали, що не можна красти на регресі. Бо регрес - це гроші скалічених шахтарів, це виплати по каліцтву. Єфремов це робив, і йому це ставили на вид. Його Янукович витягнув нагору, щоб донецька група не сильно домінувала. Луганські з донецькими завжди були в конфлікті. У Луганську була купа груп, які між собою воювали: Єфремов, Пристюк, Іванов, Ландик. Стахановські бунтувалися. Південь області пробували захопити донецькі, які перетягували до себе людей.

У Луганську лишилася лише трієчка Єфремов-Тихонов-Королевська. Та й то Королевську відправили до Юлі, у відрядження на кілька років. Юля гроші дуже любила. У неї для Королевської купили місце і зобов'язали дбати про зростання її кар'єри. Королевська ніколи не переставала бути людиною Єфремова і Тихонова. Весь їхній бізнес від початків був між собою пов'язаний.

Прокуратура планує займатися нею серйозно?

- Не думаю. Народ таке не одобрив би. На це теж потрібно зважати. Симпатична жінка, яка вміє відбрехатися і трохи загрібає за собою, а не лишає лайно прямо на дорозі. Думаю, до суду справа не дійде. Ця відговориться.

Єфремов отримає за гамбурзьким рахунком чи буде лише щось відчіпне?

- Гадаю, він отримає по повній. За Єфремова всерйоз нікому заступатися. Трохи навіть дивно, що Борис Колесников вніс заставу. Ну, але це невеликі гроші, 3,5 мільйона гривень. Мабуть, хотіли показати, що не кидають своїх.

На першому судовому засіданні він був спокійний. Усмішка, звісно, не на всі 48 зубів, але самовпевнена.

- Спочатку йому закидали тільки службовий підлог під час голосування диктаторських законів. Він спокійно міг заявити, що не був членом лічильної комісії, і це Чечетов з Олійником робили. Навіть якби він якийсь рік відсидів, то вийшов би з непоганою мордою ліца. А усмішку Єфремова ми неправильно розуміємо. Вона від зніяковіння. Пам'ятаєте Корейка, голубого ворішку в Ільфа і Петрова? Коли він крав або брехав, то дуже соромився. Єфермов на нього схожий.

"Якщо Кернеса чесно переоберуть в демократичний спосіб, вся Європа за нього заступатиметься"

Тарасе, вся ця стара радянська політична еліта нарешті відходить у минуле?

- Політичний контроль над країною, я думаю, вони вже не відновлять. Їхні гроші скоро виявляться не такими великими, щоб за них щось купити. Та й контакти оступово віддаляються, час втрачається. Вона зараз намагаються бодай не втратити свої бізнес-активи - особливо в банківській сфері. Отут вони будуть витворяти ще багато. Недавно Нуруліслам Арклаєв організував і профінансував безчинства під Нацбанком, це ще один представник старої еліти. А тому що Гонтарєва – людина Порошенка, а Порошенка з Москви сказали бити. Ви на морди тих людей, які стояли під Нацбанком, дивилися? Які в них можуть бути валютні кредити, крім пляшки горілки? Вони вміють таке організувати. Раніше тітушок для Маріїнки організовували, а тепер привели їх під Нацбанк.

На місцевих виборах екс-"регіонали" ще можуть щось взяти?

- "Регіонали" можуть набрати багато мерських крісел. На це навіть грошей великих не треба, народ у нас дешево продається. Вони насунуть багато своїх людей у місцеві ради. А ми граємося в дурну децентралізацію! Я дивуюся ура-патріотам, які кажуть, що в Харкові треба негайно провести місцеві вибори, щоб зняти Кернеса. Вони забули, як Юля домоглася дострокових виборів у Києві, коли хотіла зняти Леоніда Черновецького. Ну і що? Черновецький вдруге обрався мером, а його фракція в Київраді виросла втричі. Геннадій Кернес має шанс переобратися мером. Харківські активісти стверджують, що вони все контролюють. Насправді це не так. Єдине, що вони реально можуть - його тролити. Добре, що хоч тролять, молодці. Якщо його потім якийсь Євромайдан захоче зняти, вся Європа заступатиметься замера, який законно переміг на демократичних виборах.

А ви не плануєте іти на місцеві вибори?

- Не маю найменшого бажання. Я не вмію красти. А там більше нічим займатися.