Імператор Японії Акіхіто зібрався скласти повноваження і піти на спочинок. Якщо він піде, то це стане першим випадком в історії Країни сонця, що сходить, коли монарх добровільно залишив свій пост. Втім, на те вона Японія, щоб там було все не так просто і однозначно. Портал "Знай.ua" спробував розібратися в нинішньому статусі Акіхіто і наслідках його можливого відходу від справ.

Працьовитий монарх

Згідно з Конституцією Японії 1947 Імператор більше не є главою держави, а знаходиться на церемоніальній посаді "символу нації". Всі свої дії він зобов'язаний узгоджувати з Парламентом, і навіть не є Верховним Головнокомандувачем. Але це не означає, що Акіхіто нероба, зовсім навпаки. В середньому монарх зобов'язаний бути присутнім на 410 заходах на рік. Йому дається 40 днів вихідних, тобто в середньому Акіхіто відвідує по 2-3 заходи в день. Так що графік у нього щільний, а відпочиває Імператор не так вже й часто. У його віці це не так вже й просто, так що бажання піти на пенсію звучить цілком резонно.

Є у монарха і своє хобі, на яке йому все життя не вистачало часу. Як і його батько Хірохіто, Акіхіто всерйоз захоплюється біологією і іхтіологією. З-під його пера вийшло близько трьох десятків наукових робіт. А в 1986 році він був обраний почесним членом Лондонського товариства Ліннея за наукові досягнення в біології. Можливо, якби не всі ці церемоніальні обов'язки, з Акіхіро вийшов би провідний іхтіолог країни і світу. А якщо врахувати, що крім цього Імператор багато часу приділяє вивченню всесвітньої історії та грі на віолончелі, то потрібно визнати, що його працездатність куди вище, ніж у багатьох молодих людей.

Зречення або пенсія?

Популярні новини зараз
В Україні змінюють "заморожені" тарифи: які послуги подорожчали більше за інші, є і 60% росту Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Показати ще

У промові Акіхіто, з якою він виступив сьогодні по японському телебаченню, не прозвучало слова "зречення". Деякі ЗМІ встигли написати, що це говорить про небажання монарха реально йти з посади. Швидше за все, це не зовсім так.

Справа в тому, що під терміном "зречення" найчастіше розуміють відмову від влади. Імператор Японії не може відректися від того, чого у нього немає. Незважаючи на величезну повагу, якою користується Акіхіто серед японців різного віку і соціальних прошарків, в першу чергу йому вдячні саме за невтручання в політику країни. На даний момент близько 70% японців підтримують відставку монарха, але не тому що вони ним не задоволені. Навпаки, вони турбуються про його здоров'я і підтримують його в бажанні відпочити від імператорських турбот.

Але для цього доведеться міняти законодавство. Конституція 1947 року, відбираючи в Імператора владу, відняла у нього і можливість від влади відмовитися. У законі просто немає процедури відходу символу нації на спочинок. І не варто забувати, що на підготовку такої юридичної процедури може піти кілька місяців.

Але це питання часу. Згідно з японськими традиціями, Імператор - це прямий нащадок богині сонця Аматерасу. Від божественного статусу відмовився ще батько Акіхіто, але багато японців досі вірять, що Імператор - не простий чоловік. І якщо навіть йому необхідно відпочивати, значить такий вже безжалісний ритм життя в сучасному світі.

Імператриця Мітіко

Акіхіто не вперше руйнує стереотипи і традиції. Він є першим Імператором Японії, який взяв за дружину дівчину з "простої" сім'ї. Утім, родина його обраниці Мітіко була не так вже й проста. Її батько був заможним бізнесменом і з ранніх років виховував дочку не тільки в японських, але й в європейських традиціях.

Майбутній Імператор познайомився з нею на тенісному корті і закохався з першого погляду. Коли члени Ради імператорського дому натякнули принцу, що Мітіко - дівчина, хоч і дуже хороша, але в її жилах немає королівської крові, Акіхіро пригрозив взагалі не одружуватись ніколи, що означало б кінець давньої династії. У підсумку в Раді пішли на поступки. І не прогадали.

Мітіко дуже швидко завоювала любов, як вищого суспільства, так і народу. Вона виявилася жінкою, з одного боку, надзвичайно розумною і всебічно розвиненою, а з іншого - з бездоганним смаком. Мітіко грає на фортепіано і арфі, добре розбирається в літературі. Саме вона переклала англійською вірші японського дитячого поета Мітіо Мадо, який після цього став популярним і отримав премію Ганса-Християна Андерсена. Крім того, вся країна роками стежила за тим, як Імператриця одягнена. Існує навіть термін "ефект Мітіко", коли будь-який аксесуар, який вона використовувала в наряді, тут же ставав ультрамодним.

І, не дивлячись на надзвичайну зайнятість, Акіхіто і Мітіко примудрилися самостійно виховати трьох дітей.

Що буде далі?

У разі відходу Імператора Акіхіто на заслужений відпочинок, його місце займе старший син - кронпринц Нарухіто.

Зміна Імператора в Японії - це завжди зміна епохи. Правління Акіхіто називали "ера Хейсей", тобто "ера Встановлення миру". Нинішній Імператор неухильно дотримувався відмови від мілітаризму і виключно мирного характеру японської державності. При цьому у такого підходу є і противники, які давно хочуть відмовитися від пацифізму і почати нарощувати озброєння. До них, наприклад, відноситься, нинішній прем'єр-міністр Японії Сінздо Абе.

Чи буде новий Імператор Нарухіто слухати прем'єра або продовжить політику батька? Складно сказати. З одного боку, він отримав європейську освіту, і старі японські військові традиції навряд його приваблюють. А з іншого - саме західний прагматизм, якому принца вчили в Оксфорді, може змусити його будь-якими шляхами підвищувати престиж Японії в світі, в тому числі військовим шляхом.

У будь-якому випадку, рішення Акіхіто про відхід будуть поважати, як в самій Японії, так і в усьому світі. Імператор заслужив спокій і відпочинок. Втім, за нашими мірками такий крок виглядає досить екзотично. Адже наші політики всіх рангів і рівнів добровільно не йдуть ніколи, навіть якщо їх про це сильно попросити усією країною. Хоча нащадків богинь серед них, здавалося б, немає.