Катастрофічна ситуація із оподаткуванням підприємств і населення призвела до того, що українці об'єднуються і намагаються вирішувати свої проблеми, на які влада не звертає уваги. Одне із таких об'єднань - Асоціація платників податків - провела свої збори, на яких обговорила проблеми оподаткування фізичних та юридичних осіб. Знай.ua поцікавився у віце-президента Асоціації платників податків України, глави Київського відділення Асоціації Павло Погиби, про те, які нашій системі потрібні реформ, чому йде в тінь бізнес і як довго влада зможе закривати на все це очі.

- На що найбільше скаржаться українські підприємці?

- Зараз простіше сказати, на що вони не скаржаться. Скарг дуже і дуже багато - влада робить все, щоб знищити бізнес. Як такою метою ніхто не задається, просто корупція, з якою начебто йде війна розцвіла пишним цвітом. А на тлі девальвації гривні, підвищення комунальних послуг та інших "принад" - ситуація катастрофічна. Ті, що пережили ці два роки підприємці, намагаються піти в "тінь". Багато підприємців зізнаються, що вже не можуть потягнути легальний бізнес.

- Влада якось реагує на такі заяви?

-Ні. Чи то не помічає, то чи не хоче нічого помічати. Навіть навпаки - рапортує, що кількість дозвільних документів зменшилася, проведена податкова реформа, відкриті зарубіжні ринки для вітчизняного бізнесу. Але це тільки на словах.

Популярні новини зараз
Daewoo Lanos "Next-Gen": нова версія народного автомобіля закохує в себе з першого погляду Показники лічильника стануть недійсними: споживачів застерегли від неприємностей з платіжками Київстар раптово змінює тарифи: що стосується всіх абонентів Доведеться платити по 8,79 грн за кВт: енергетики попередили всіх споживачів
Показати ще

Типовий приклад, яким зараз люблять прикриватися, - набула чинності Угода про зону вільної торгівлі з ЄС. Але вона працює в одну сторону - в сторону України. Паралельно підписано купа винятків і обмежень для експорту українських товарів. Влада видає це за успіх, а насправді - це цвях у труну українського бізнесу.

Інвестори теж шоковані правилами гри на внутрішніх ринках. З усіма хабарами, відкатами та політичними іграми сюди не зайде жоден нормальний інвестор.

Реформи податкового законодавства залишилися лише на папері. Подивіться, що відбувається в банківському секторі: за 2014-2015 р. Нацбанк ліквідував понад 60 банків. Але ж ці банки давали кредити малому і середньому бізнесу на розвиток. Але при цьому держава виділяє з бюджету на докапіталізації держбанків 15 млрд.грн. А це і наші з вами податки, наші з вами гроші. В таких умовах бізнес просто не життєздатний.

- Але при цьому податки не знижують. Чи вистачає Україні грошей, зібраних в якості податків?

- Розміри податків для малого і середнього бізнесу просто убивчі. Тільки надприбуткові підприємства можуть собі дозволити справно платити податки. Всі інші йдуть в "тінь". За різними оцінками рівень тіньової економіки у нас оцінюється від 50 до 70%.

Хоча в розвинених країнах, в сукупності, на малих і середніх підприємствах працює 68% зайнятого населення, і вони виробляють 58% ВВП. А в Італії на частку малого і середнього бізнесу доводиться 95% від доходу держави. У нас - лише 5-6%. Це крапля в морі!

Зрозуміло, що з огляду на всю цю ситуацію, сплачених податків мало для поповнення держбюджету. Але тут не бізнес винен, а держава, яка заганяє підприємців у "тінь", замість того, щоб дати їм розвиватися.

За останні кілька років, останні два роки - економіка показала мінус 25% ВВП. Це катастрофа. Є прогнози, що в поточному році Україна наростить на 1-2% свій ВВП. Але ж 1-2% - це нуль. Для того щоб Україна почала наздоганяти не Німеччину і Францію, а хоча б Польщу, потрібно рости двозначними темпами. Але це не буде можливим, доки держава "тисне" бізнес.

- З чого варто було б почати розвивати малий і середній бізнес?

- Щоб бізнес ефективно працював, справно платив податки, потрібно позбавити країну від різного роду податків - прибуткових, єдиних податків, тощо. Все це веде до корупції і тільки відволікає бізнес від роботи. Чого тільки варте прагнення зберегти ПДВ, який вигідний виключно олігархічним монополіям.

- Але як же тоді поповнювати казну?

- В якості експерименту можна ввести єдиний податок для всіх видів підприємницької діяльності, впровадження якого узгодимо з нашими партнерами з МВФ і СОТ. Він, наприклад, становитиме 6% від загального обороту угоди.

Крім того, потрібно прийняти мораторій на всі фіскальні перевірки протягом 5 років і максимально спростити дозвільну систему, залишивши за нею тільки декларативну і формальну функцію. Будь-який бажаючий українець повинен отримувати 90% всіх дозволів в автоматичному режимі, без контакту з чиновником. Це принесе мільярди гривень в казну держави, і дасть можливість малому і середньому бізнесу зітхнути з полегшенням.

- Що зі світового досвіду ми могли б взяти для себе?

- Сьогодні однією з найбільш лояльних і досконалих податкових систем у світі є система Сінгапуру. Ставка податку на прибуток підприємств в Сінгапурі становить 17%, що, на перший погляд, не набагато менше, ніж в Україні. Однак секрет полягає в тому, що з 2008 року тут застосовується однорівнева система оподаткування - тобто заплативши податок з прибутку компанії, акціонер отримує дивіденди, повністю звільнені від будь-якого подальшого оподаткування.

В Україні потрібно діяти зовсім інакше. В першу чергу, потрібно амністувати всі підприємства, які мають борги перед податковою.

- У суспільстві не вщухають суперечки навколо податкової реформи - своє бачення ситуації вже показали Ніна Южаніна, Грігол Катамадзе і навіть Геннадій Балашов. Чиї пропозиції найбільш доречні?

- На мій погляд, пропозиції щодо реформування податкової системи від Грігола Катамадзе найбільше відображають сьогодні сподівання всіх підприємців країни. В Україні просто необхідно вводити більш ліберальні податки. У парламенті навіть був запропонований законопроект №3357, який значно б знижував навантаження на бізнес в країні. З його прийняттям бізнес почав би виходити з тіні, протягом 2-3 років ми б вже бачили реальні зміни. Але, на жаль, як ми знаємо, був прийнятий законопроект, який запропонував Кабінет міністрів.

- Як Асоціація платників податків України може впливати на реформу податкового законодавства?

- Держава обов'язково має вийти на діалог з платниками податків. У цьому діалозі не повинно бути місця ні конфронтації, ні популізму. Навпаки, ми повинні конструктивно вирішувати існуючі проблеми через переговори і пошук взаємоприйнятних рішень.

Але все це неможливо зробити, якщо влада і далі залишиться закритою для представників бізнесу. Ми продовжимо налагоджувати діалог з представниками законодавчих і виконавчих органів влади, щоб забезпечити для бізнесу безпечну і комфортну роботу в Україні.