"Однією із найбільших проблем на шляху України до вступу в Євросоюз і до якісної співпраці із МВФ є незбалансованість економічної політики — відсутність прогнозованих доходів від податків, виробництва, надмірні витрати на державний апарат і видатки на енергоносії", - вважають провідні фінансисти країни.

Зменшувати витрати влада не поспішає, однак надходження до бюджету вирішили збільшити якнайшвидше. Замість стимулювання реального сектора економіки, обрали найпростіший спосіб — підвищити податки та акцизи. Саме це передбачає законопроект № 5132 "Про внесення змін у Податковий кодекс України". Завдяки збільшенню акцизу, запланували ріст доходу до бюджету на 34%. Мінфін планує зібрати 109,6 млрд грн.

"Цю модель полюбляв використовувати уряд Азарова. І не дивно, чому. Для того, щоб створити якісний дохід, варто робити певні реформи. Наприклад, покращувати умови для інвесторів і вітчизняних виробників, стимулювати малий бізнес, інтенсивно виводити цілі фірми із тіні. Але це, по-перше, нинішньому уряду робити важко, бо там практично немає професіоналів. По-друге, їм невигідно руйнувати корупційні схеми, бо саме конвертаційні центри та нелегальні компанії вони "кришують". Тому й взялися збільшувати акцизи і податки", - каже порталу "Знай.ua" фінансист Олександр Бойко.

"Кабмін запропонував збільшити ставки акцизного податку на алкогольні напої, виноробну продукцію та слабоалкогольні напої. Акцизну ставку на алкоголь збільшать на 20%, на решту спиртного — на 12%. Ставки тютюнових виробів також зростуть. Специфічна - на 30%, адвалорна - на 3%: з 12% -до 15%", - йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Хто наповнюватиме бюджет

Популярні новини зараз
Гороскоп на 26 листопада: у вівторок Всесвіт на вашому боці Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити" Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі
Показати ще

Коли йдеться про підняття податків і акциз, одразу здається, що це стосується лише виробників тих чи інших товарів. Насправді, за все це розплачуватимуться українці.

"Зазвичай підняття акциз, подорожчання спирту чи збільшення витрат виробника напряму впливають на вартість товару. Відповідно, за нього більше платять споживачі. Кабмін почав із підняття ставок на акцизи не дарма: оскільки це алкоголь і цигарки, то у суспільстві такі зміни сприймуть позитивно", - каже експерт.

Читайте також Київська влада позбавить тепла десятки новобудов

Акциз на пиво хочуть збільшити із 2,48 грн за літр - до 2,96 грн. Акциз на кріплені вина і вермути збільшиться із 7,16 грн - до 8,02 грн. До 11,65 грн збільшиться акциза на ігристі вина. Акциз на спирт денатурований і неденатурований виросте із 105,8 грн - до 126,96 грн за літр.

З початку 2017 року виростуть акцизи на цигарки: із 318,26 грн за 1000 штук - до 413,74 грн. Збір за 1 кілограм тютюну і його замінники збільшать із 399,84 грн - до 519,79 грн.

"Думаю, всі ці зміни вступлять у дію. Тому вже із 2017 року варто очікувати подорожчання алкоголю і цигарок. Горілка та вина подорожчають на 4-7 гривень. Горілка може "підскочити" у ціні на 8-10 гривень. На 4-6 гривень зросте ціна цигарок. Тому наповнювати бюджет будуть пересічні люди, а не підприємства", - пояснює фахівець.

Чи зросте дохід бюджету

Одним із зобов'язань України після підписання Угоди про Асоціацію із ЄС є протидія та боротьба із контрабандою підакцизних товарів. Однак навряд чи владі вдасться його виконати. Адже контрабанда й фальсифікат підакцизних товарів і далі зростатимуть.

"Як тільки збільшується ціна горілки чи цигарок, одразу на ринку з'являються підробки і різні сурогати. Люди не хочуть переплачувати за алкоголь, тому навіть крупні виробники запускають вночі конвеєри на своїх підприємствах. Всі випущені партії алкоголю не проводять через контролюючі органи і фіскальну службу. Збувають такий алкоголь у сільських магазинах та в МАФах великих міст. Таким чином, ухиляння від податків у кількісному співвідношенні стає більшим", - говорить Олександр Бойко.

Так само росте контрабанда цих товарів за кордон. Їхня оптова ціна лишається такою, як і зараз. Адже у неї не закладені ні акцизи, ні ПДВ, ні інші державні податки.

Як інновації вплинуть на дохід бюджету

З наступного року в Україні можуть ввести "Електронну акцизну марку". Це передбачено розпорядженням Кабміну від 2016 року. Такий тип контролю збираються ввести для всіх підакцизних товарів. "Електронна акцизна марка" — це спеціальне маркування на акцизній марці. При скануванні його певним пристроєм спеціаліст зможе отримати інформацію про місце виробництва товару, час і дату. Така система позбавить виробників зайвих документів і зменшить час на їхнє оформлення. Також буде єдина інформаційна база підакцизних товарів. У ній їх можна буде сортувати за датою і місцем виробництва, пунктами переміщення та іншими критеріями.

"Це хороша ініціатива для боротьби із контрабандою. Вона справді полегшить життя виробникам, постачальникам і перевіряльним службам. Однак "Електронна акцизна марка" — це лише один із якісних інструментів контролю підакцизної продукції та стимулювання надходжень до бюджету", - вважає фахівець.

На його думку, потрібні комплексні зміни для порядку у сфері контролю підакцизного товару та збільшення наповнення бюджету.

"Електронна акцизна марка — це те саме, що якісний перфоратор під час ремонту квартири. Однак, крім цього інструменту, треба ще мати план перепланування житла і бачення того, як проходитиме ремонт", - пояснює він.

За його словами, теперішня податкова політика і ставлення до виробників підакцизних товарів покликані тільки на одне — перекласти податковий тягар на громадян країни. З нього і збільшуватимуть доходи до бюджету.