В Україні відсутній контроль коштів, що виділяються на оборону, тому що багато речей проходить за межами тендерів і прозорої громадської процедури контролю. Про це порталу "Знай" повідомив політолог Олексій Якубін.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"У багатьох країнах (США, Ізраїль, - Ред.) ОПК - це галузь, яка дає значний розвиток економіки і локомотив розвитку. Крім того, велику кількість технологій, якими ми зараз користуємося, було створено саме для ОПК і створено за гроші, призначені для цього комплексу. В Україні ж існує проблема хронічного недофінансування багатьох галузей, у тому числі й армії, незважаючи на збільшений бюджет, який страждає від неефективного використання та корупції. У цьому контексті, бажання створити новий ОПК, як основу для обороноздатності та подальшого розвитку країни, у наших реаліях - сказати складно, тому що в Україні банально не буде фінансування для нього ", - зазначив експерт.
"Гроші ж, які будуть виділятися на реформу ОПК, будуть або розкрадатися або не доходити до кінцевого користувача. Теж саме, що відбувається зараз в армії, коли виділяються десятки мільярдів гривень, а ми можемо бачити, що багато речей військовим доводиться купувати за свій рахунок. Крім того, в Україні відсутній контроль коштів, що виділяються на оборону, тому що багато речей проходять за межами тендерів і прозорою громадської процедури контролю. Таким чином, збільшення фінансування цієї сфери автоматично означає збільшення можливостей різних схем. Саме тому, в Україні з'явилася група лобістів, яка намагається збільшити фінансування ОПК і якщо хтось намагається щось дізнатися про фінансові потоки відразу сміливо посилаються на державну таємницю", - підсумував О. Якубін.
У свою чергу глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко зазначив, що в ситуації з анонсованою Петром Порошенко реформою ОПК поки ще невідома вся сукупність інформації. Оцінювати ситуацію необхідно через деякий час, коли реформа почне виконуватися, тому що указ президента - це одна справа, а його реалізація - зовсім інша.
Політолог зазначив, що для серйозної реформи мало указу, необхідні ресурси й кваліфіковані кадри, які змогли б провести модернізацію оборонної галузі. У тому, що це робити необхідно - немає жодних сумнівів, це рішення правильне, але як воно буде реалізовано, зараз викликає більше запитань, ніж відповідей.
Фесенко додав, що для цієї реформи дуже доречною була би допомога західних партнерів України з розвиненою оборонною промисловістю. Крім того, треба чітко розуміти, що саме необхідно робити, які зразки озброєння, тобто повинна бути чітка концепція.
Говорячи про ресурси, експерт зазначив, що має на увазі фінансові, організаційні та технологічні ресурси, що так необхідні для реформи ОПК. Адже можна "клепати" БТР-и за застарілою технологією, а можна придумати самим або модернізувати. Крім того, слід розуміти, що в Україні конструкторських бюро, здатних проектувати нову військову техніку на рівні кращих військових зразків, практично не залишилося з часів СРСР. Також не було здійснено відтворення кадрів, тобто людей, яких необхідно вчити та яким необхідно проходити стажування в провідних оборонних світових корпораціях, також необхідна експертна допомога.
"Один з можливих варіантів успішної реформи, який підтримують військові експерти, це не стільки надання Україні літальної зброї, скільки виробництво його в Україні по західним аналогам і технологій. У разі, якщо Україні надаватимуть технології та експертну допомогу з-за кордону, ця реформа (ОПК, - Ред.) може пройти успішно ", - резюмував В. Фесенко.
Читайте також: У Запоріжжі збитратимуть двигуни для австрійських літаків
Як повідомлялося, 3 серпня президент України Петро Порошенко своїм указом ввів в дію рішення РНБО про розвиток ОПК. Цим указом ряду міністерств доручено розробити і затвердити "дорожню карту" розвитку оборонно-промислового комплексу.