Вчений-генетик Олександр Коляда - співробітник Інституту геронтології НАНУ і співвласник американської компанії Titanovo вже близько 10 років досліджує генетику українських старожилів і навіть встиг знайти гени, які відповідають за старіння.

"Знай" зустрівся з вченим і поговорили про перспективи та новинки української генетики.

- Зараз багато говорять про ген "українства". Такий ген дійсно існує, чи це вигадки?

- Є таке поняття, як ген географії. Можна визначити, до якої групи відносилась людина 10 тисяч років тому. Але потім раси змішувалися, зараз маємо тільки деякий процентне співвідношення. З приводу українців, на генетичній карті вони знаходяться там же, де і на географічно - між Польщею та Росією. Та якщо сплюсовать Польщу і Росію по частотах і розділити - то вийде Україна.

- Чи залишається генетична пам'ять про пережиті предками катаклізми?

Популярні новини зараз
"Нафтогаз" попередив усіх: потрібно встигнути до 25 квітня Життя стане солодшим без цукру: в Україні супермаркети оновили ціни на сіль, майонез та кетчуп Спіймали на вулиці та примусово відвезли в ТЦК: українцям розповіли, як себе поводити Як в інших країнах звикли підтирати попу і чому на нас дивляться, як на дурнів: вся справа в культурі
Показати ще

Читайте також: Діти, що стали порнозірками (фото)

- Ми в інституті геронтології проводили дослідження Голодомору - вивчали гени людей, які в 1932 - 33 роках були в материнській утробі. Цікавилися, до яких хвороб схильні ці люди. Виявилося, що вони схильні до захворювань на ожиріння і діабет - дитина в утробі не отримала потрібних речовин і народжувався вже підготовлена до того, що доведеться голодувати. Потім голод закінчився і на непідготовлений організм "впала" їжа в надлишку. Організм почав робити запаси, замість нормального перетравлення і, як наслідок, ожиріння, а потім вже і діабет, а також інші супутні захворювання.

- Що "запам'ятовують" гени в утробі?

- Стрес, харчування, наявність вітамінів. Поки це нова наука, тому визначити, що саме запам'ятовують гени дуже важко. Нещодавно я ознайомився з дослідженнями американських вчених - вони вивчали дітей, які на момент трагедії в США 11 вересня 2001 року були в утробах матерів, а матері були безпосередньо біля місця трагедії. Так ось - у цих дітей в слині підвищений рівень кортизону - гормону стресу. Так організм матері відреагували на побачене і передав сигнал дитині в утробі.

- А чи є гени, які відповідають за любов, наприклад?

- Є. У кожної людини є певний набір генів, які закладені історично. Тільки такі гени, які відповідають за любов, відповідають швидше за вірність і за пошук новизни. У давнину наші предки були кочівниками - в них закладено було генетично шукати нове місце, потім вони осідали, довго там жили і ген новизни притуплювався. У більшості, але не у всіх. Люди з геном новизни розуміли, що шукати нове місце ні до чого, це небезпечно, і починали шукати новизну на місці - починаючи від зміни статевих партнерок і закінчуючи азартними іграми і алкоголем. А все тому, що ген не працював або мутував. Насправді цей ген відповідає за передачу гормонів радості в мозок - як бачимо, деяких до сих пір тягне постійно до чогось нового.

- Тобто, "я не винен, я таким народився"?

- У США вже є ряд прецедентів, коли люди в суді доводили свою генетичну схильність до агресії або до пошуку новизни і суд враховував ці фактори, як пом'якшувальні. Цікаві також дослідження, які проводилися в США - виявляється схильність віддавати кредит чи ні, теж залежить від певних генів. Банкіри вже підрахували, що тестувати людину на цей ген набагато дешевше, ніж потім витрачати гроші на колекторів, які будуть вибивати кредити, або суди.

- Якщо людина зраджує - це поклик генів?

- Розмноження - це яскравий приклад найдавнішого поклику генів. Природою в людини вбудовані такі програми і механізми, при яких не спаровуватися набагато простіше і безпечніше (адже потрібно виходити зі своєї зони, шукати партнера, спаровуватися, піклуватися потім про потомство), але всі - від людей і до жучків це роблять. Втім, вченим важко вивчати, що ж дійсно хочуть наші найдавніші гени - адже на процес спарювання людей впливає культура, традиції. Так що з любов'ю дуже складно. Але вчені вже з'ясували, що є гени, які відповідають за віру в Бога. Хтось вірить менше, хтось дуже старанно. Існують також гени, які відповідають за лібералізм.

- А чи можна якось "вимкнути" ген?

Читайте також: ТОП-5 порад, які збережуть ваше життя під час теракту

- Генетику змінити не можна. Вона може сказати, що людина схильна до того чи іншого, спрогнозувати. Звичайно, людина може стояти на своєму - наприклад, у неї схильність до ожиріння і вона все життя тримає себе в руках і на дієтах, або у неї схильність до фізичної праці, а вона довго і наполегливо вивчає математику і робить успіхи. Але щоб вона не робила - набір генів у неї і у потомства не поміняється. Навколишнє середовище може коригувати, але міняти гени не спроможне.

- Чи небезпечні генно-модифіковані продукти?

- Наука довела, що споживання в їжу продуктів ГМО саме по собі не шкідливе. Якщо ви споживаєте свинину або разом з яблуком з'їдаєте черв'яка - це не означає що гени свині або хробака якось впливають на нас. Інакше у нас би за тисячоліття вживання свинини з'явилися б п'ятачки. У шлунку все розщеплюється на молекули. Генна інженерія досить точна наука, вона продумує і прораховує всі нюанси - наприклад, який ген підсадити помідору, щоб він менше псувався. Щоб його не довелося обробляти хімією при транспортуванні в далекі країни і т.д. Генетичний код рослини не впливає на людину. Шкода ГМО не доведена. Спекуляції на цю тему - не більше, ніж бізнес. Зараз часто можна почути "продукти без ГМО", а й вартість їх буде вище, тому, що вони без "шкідливої" ГМО.

- З якими проблемами зараз справляється генна інженерія?

- Генна Інженерія працює на людях у випадках дуже важких хвороб. Є позитивний досвід в лікуванні деяких видів раку. В Україні зараз вирощують шкіру для поранених солдатів з АТО - взяв в одному місці в пораненого людини, виростили, пересадили на уражене місце. У генної інженерії фахівці дуже обмежені етичними нормами - в багатьох країнах досі вважають, що втручатися в гени людини не можна. Досліди генної інженерії на тваринах не викликають у суспільства захоплення - згадайте хоча б експерименти з клонування овечки.

Багато хто цікавиться генною інженерією та хочуть прожити довше. Ведуться дослідження в кріоніці, зі стовбурових клітин. Але одна справа, коли потрібно вилікувати людину - це виправдано. І інша справа - якщо людина хоче прожити довше. Зараз вже є досліди на тваринах, які дозволяють продовжити їм життя на половину, вимкнувши всього один ген.

У людини тривалість життя обмежена видовою межею. Француженка прожила 122 роки. Більше в світі ніхто не прожив - значить ми на цей термін можемо розраховувати.

- Чи можна клонувати людину?

- Теоретично це реально. Але практично - важкий процес. Тут втручається імпринтинг - кожна клітина несе в собі інформацію про те, звідки вона. Наприклад - 43-річний чоловік з білим волоссям і світлими очима, а клітина взята зі шкіри на нозі. І зняти маркери практично неможливо. А значить, людина буде неповноцінна. Згадайте овечку Доллі - адже вона дуже сильно хворіла.

Так що технічно поки це не можливо. Зробити ідентичний клон не вийде. Тому що виховання і середовище буде різне. На це вплине соціум, обстановка. Наприклад, донор клітини в дитинстві почув музику і став музикантом, а його клон впав з ліжка і отримав душевну травму на все життя. За статистикою, щоб добитися схожості потрібно зробити близько п'яти клонів. Тобто ми отримаємо більш-менш щось схоже, тільки з п'ятої спроби. А куди подіти 4 попередніх клони?

- Якщо генетики вже визначають, що у людини є якісь схильності до захворювань на генетичному рівні - чи можна якось вплинути на "погані" гени?

- Тут одночасно і щастя, і кара генетики. Наприклад, людина отримала свої аналізи, до чогось у нього є схильність. Вона починає нервувати, шукати засоби і гроші проти майбутньої хвороби. Знаючи, до чого є схильність, можна відповідно підлаштовуватися. Зараз на ринку з'являються препарати, які проникають в клітину організму і змінюють "погані" гени. Вони зараз досить дорогі - як перші в світі літаки або автомобілі. Думаю, з часом ситуація змінитися.