Для всіх розвинених країн світу монархія - це вже історія. І це правильно, адже людство повинно рухатися до все більш демократичних форм організації та управління. Але в багатьох країнах монархи залишились. Вони більше не панують, а живуть як звичайні люди. Ну, майже як звичайні. Деякі залишаються символами своїх країн, стежать за зовнішньою і внутрішньою політикою, намагаються впливати на те, що відбувається. Інші - просто насолоджуються життям. Портал Знай.ua розповідає про нині живі та активні королівські сім'ї.

Британія

Почнемо з найвідомішої монаршої родини. Будинок Віндзорів досі формально керує Великою Британією, хоча офіційно у Королеви Єлизавети II функції суто представницькі. Вона зустрічає послів та інших важливих гостей, сама відвідує інші країни з візитом.

Але це тільки на перший погляд. Традиційно королева періодично зустрічається з прем'єр-міністром країни і обговорює широке коло питань. Як стверджувала Маргарет Тетчер:

Популярні новини зараз
Отримаєте менше – не дивуйтесь: Пенсійний фонд попередив про зміну розміру субсидії Медична помилка перетворила життя українки на пекло: "Те, що ви вижили – це феномен" ВПО запропонують розпочати життя з чистого аркуша: як це зробити Стосується всіх пенсіонерів: ПФУ поділився важливою інструкцією
Показати ще

"Кожен, хто думає, що зустрічі - проста формальність чи соціальна умовність, глибоко помиляється. Насправді вони проходять в спокійній діловій атмосфері, і Її Величність завжди демонструє свою здатність охоплювати широке коло проблем та свій великий досвід".

Тому, як не крути, важелі впливу на політику і країну в цілому у Єлизавети II є. Королева немолода, їй цілих 90 років. Але гідна зміна у неї є вже на кілька поколінь вперед. Три роки тому народився її перший правнук - Принц Джордж Кембриджський. Королівська родина досить велика, але лінія спадкоємців складається саме з сина королеви Принца Чарльза, його старшого сина Вільяма і маленького Джорджа.

Японія

Японська імператорська сім'я - це окрема розмова. Статус тенно, "небесного господаря", тільки зовні нагадує статус європейського монарха, тому що король - це все-таки людина, а імператор - бог.

Не зважаючи на те, що від божественного статусу відрікся ще імператор Хірохіто в 1946 році, багато японців досі вважають членів імператорського будинку прямими нащадками стародавніх божеств і ставляться до них відповідно. Дивно, але офіційних повноважень при цьому у нинішнього монарха Акіхіто ще менше, ніж у британської королеви.

До речі, саме з Акіхіто пов'язана ще одна сторінка історії тенно. Він - перший імператор, який побажав відректися від престолу на користь сина і піти на пенсію раніше. В даний момент вирішується, як саме він буде це робити, адже ніякої процедури зречення в Японії ніколи не було. Але і волю небесного господаря японці не виконати не можуть.

Швеція

Цікаво, але основна лінія членів королівської сім'ї Швеції самі шведами не є. Адже династія Бернадотів з'явилася тільки за часів Наполеона. Засновником її став француз Жан Батист Жюль Бернадот, наполеонівський маршал, який волею долі посів на шведський трон і був коронований як Карл XIV Юхан.

Якщо уважно подивитися на крон-принцесу Вікторію, то можна помітити, що риси її обличчя зовсім не схожі на риси білявих сіверян, а ось на смаглявого жителя півдня Жана Бернадота - цілком. До речі, Вікторія продовжила традицію багатьох сучасних принців і принцес, вийшовши заміж за простолюдина - фітнес-тренера Даніеля Вестлінга. Для цього треба було вмовити не тільки короля Карла XVI Густава, а й увесь шведський парламент. Адже особисте життя принцеси - справа національної важливості.

Карл Густав, до речі, відомий як людина прогресивних поглядів, його офіційний королівський девіз - "Для Швеції в ногу з часом". Король багато часу приділяє екологічним ініціативам і захисту дикої природи.

Іспанія

Попереднього короля Іспанії Хуана Карлоса I пам'ятають багато, в основному як пристрасного футбольного вболівальника, який завжди підтримував свою збірну на трибуні. Він, до речі, живий і, за останніми даними, прекрасно почувається. У 2014 році він відрікся від престолу на користь сина Філіпа. Сам Хуан Карлос стверджує, що здоровий і повний сил, просто прийшов час передати трон молодому поколінню, бо його особистий погляд на багато речей міг вже застаріти.

У короля була і справді трохи бурхлива біографія, адже спочатку він співпрацював із режимом Франциско Франко. Але після смерті диктатора саме король провів демократичні реформи в країні, не дав військовим влаштувати переворот і повернути старі порядки. Це так здивувало багатьох іспанців, що навіть лідер іспанських комуністів Сантьяго Каррільо тоді сказав невластиву йому фразу: "Боже, бережи короля!"

Новий король Філіп VI активно включився в політичне життя країни і навіть сенсаційно скористався своїм правом розпустити парламент в 2016 році.

Нідерланди

Що й казати, голландці люблять свою королівську сім'ю. Помаранчевий колір, в якому, наприклад, завжди виходять на поле гравці національної збірної з футболу - це колір Оранської династії. До 2013 року королевою була Беатрікс Вільгельміна Армгард, яка за чотири роки до зречення навіть пережила замах на своє життя. Пізніше відреклася на користь сина.

Нинішній король Віллем-Олександр на даний момент виконує в країні представницькі і церемоніальні функції, але руку на пульсі політичних та суспільних подій тримає. Хоча його справжня пристрасть - це гідротехніка. Віллем-Олександр регулярний учасник наукових конференцій і симпозіумів у цій сфері.

У сім'ї короля і його дружини Максими підростають відразу три принцеси. Старшій зараз лише 13, так що про її заміжжя говорити поки рано.

Бельгія

До 2013 року Бельгією правив король Альберт II. Але, як і його колеги з Іспанії та Нідерландів, вирішив, що у 80 років вже можна і відпочити. Відрікся він на користь сина Філіпа.

Філіп, на відміну від багатьох інших сучасних європейських аристократів, дуже захоплений політикою і економікою, головує в Бельгійській службі міжнародної торгівлі, є почесним доктором Льовенського католицького університету та членом престижного Римського клубу.

Основним своїм завданням на троні король вважає зближення двох мовних груп Бельгії - фламандців і валлонів. Треба сказати, що і Альберт, і Філіп зробили чимало для того, щоб уникнути конфліктів на мовному ґрунті всередині країни. Не раз їм доводилося "тушити" спалахи сепаратистських настроїв.

Данія

На датському троні з 1972 року сидить королева Маргрете II. Виходячи зі свого статусу і особистої життєвої позиції Маргрете ніколи не підтримувала жодної політичної партії і завжди намагалася виступати арбітром в кулуарних та публічних конфліктах.

Королева всерйоз захоплюється живописом, працює в різних жанрах: малюнок, гравюра, текстиль, акварель, графіка, вишивка. До речі, вона якось проілюструвала роман Дж. Р. Р. Толкієна "Володар перснів". Грошей від видавця за це, звичайно, не взяла. Крім того, Маргрете любить балет і часто робить сценічні костюми та декорації для різних постановок.

А ось її син, крон-принц Фредерік, навпаки, проявляє куди більше інтересу до політики. Він працював на дипломатичній службі, є офіцером Морського флоту і навіть служив у бойовому підрозділі Frømandskorpset (бойові плавці), де отримав від товаришів по службі лагідне прізвисько Пінгвін.