Вітчизняна судова експертиза поступово стає однією з кращих у Європі. Експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз щороку проводять десятки тисяч дослідів та допомагають розкривати тисячі злочинів: від розстрілу людей на Майдані Незалежності до катастрофи малайзійського "МН-17".

Судова експертиза для більшості пересічних громадян – майже невідома наука. Але це не применшує її важливості в нашому житті. Саме завдяки експертам вдається встановити істину там, де це здається неможливим. Ми з цікавістю дивимось закордонні серіали про різні експертні служби, що лише завдяки шматочку тканини чи частинки ДНК можуть побудувати картину злочину. Але навіть не здогадуємося, що українські спеціалісти не менш кваліфіковані, а іноді й більш професійні за своїх колег з інших країн.

В Київському науково-дослідному інституті судових експертиз працюють фахівці найвищого рівня, у них на озброєнні не лише сучасні технології, а й історичний досвід розвитку науки в Україні. Директор інституту Олександр Рувін зазначає, що йому та його колегам доводиться не лише робити свою справу, а це десятки тисяч судових експертиз, включаючи розслідування резонансних кримінальних справ, а й чимало зусиль спрямовувати на розвиток науки. За ініціативи Олександра Рувіна в Київському НДІСЕ ведеться систематична робота щодо розробки нормативної бази та створення нової сучасної методики проведення експертних досліджень.

Олександр Рувін відзначає, що за роки незалежності нашої держави судово-експертна галузь стала одним із пріоритетних напрямків захисту прав і свобод громадян. "В останнє десятиліття інтерес до експертної діяльності значно зріз не лише в Україні, але і у всіх країнах світу. Перед судовою експертизою постають складні завдання, що вимагають високої кваліфікації та особливих спеціальних знань не тільки на рівні України, але і в світовому аспекті. Виникає необхідність обміну досвідом розвитку міжнародних зв`язків із професійними об'єднаннями інших країн", – розповів Олександр Рувін.

Варто відзначити, що саме на базі КНДІСЕ під керівництвом Олександра Рувіна були проведені експертизи щодо судових розглядів найгучніших справ останніх років.

Популярні новини зараз
Зміна ціни на електроенергію: у НКРЕКП зробили заяву для споживачів 3G в Україні більше не буде: до чого готують мобільні оператори Переказ з картки на картку будуть жорстко контролювати: як можуть заблокувати картку Нова смертельна хвороба набирає обертів - "корона" допомогла їй обійти імунітет
Показати ще

Наприкінці грудня 2015 року, завдяки спільній роботі Київського НДІ судових експертиз та Експертної служби МВС, були з`ясовані нові деталі у справі затриманого за вбивства на Майдані співробітника "Беркута". Директору КНДІСЕ Олександру Рувіну вдалося організувати роботу своїх підлеглих таким чином, що вони змогли ідентифікувати зброю, з якої стріляв Павло Аброськін, і довели, що один з активістів був поранений його кулею. Такі висновки були зроблені на основі проведеної балістичної експертизи.

У липні 2014 Олександр Рувін та команда фахівців Київського науково-дослідного інституту долучилася до розслідування авіакатастрофи військового літака "ІЛ-76". Літак був збитий терористами "ЛНР" неподалік Луганського аеропорту. На борту в момент катастрофи перебувало 40 військовослужбовців та 9 членів екіпажу – всі люди загинули. Олександр Рувін очолював спеціально створену комісію з питань розслідування катастрофи, її обставин і наслідків. В результаті проведеної роботи експертам, механікам та авіаторам, яких Олександр Рувін зібрав у єдину команду, вдалося довести факт причетності командування операції до факту трагедії.

Вести експертну комісію Олександру Рувіну довелося й під час розгляду іншої трагедії в небі над Донбасом. Катастрофа малайзійського "MH-17" забрала життя 286 людей. Представляти позицію України знову взялися в КНДІІСЕ. В результаті тривалої і клопіткої роботи Олександр Рувін в складі міжнародної комісії беззаперечно довів непричетність українських військових до смерті людей на борту. Більше того, він обґрунтував версії і причини того, чому ця трагедія могла бути вигідною для Москви. За словами Олександра Рувіна, сьогодні з'ясування обставин виходить на фінішну пряму.

Очікується, що незабаром, у другій доповіді Голландської служби безпеки, будуть оприлюднені імена винуватців трагедії.

Значний внесок фахівці Інституту зробили у справі визволення з російського полону льотчиці Надії Савченко. Керівник Інституту Олександр Рувін та завідувач відділом комп'ютерних і телекомунікаційних досліджень Євгеній Тимко взяли справу під свою опіку. На базі Інституту було проведено комплексні фото-, відеотехнічні експертизи. Результати досліджень аргументували в суді непричетність українки до інкримінованих їй звинувачень.

"Фахівці Київського НДІСЕ систематично долучаються до розслідування гучних справ проведення антитерористичної операції на Сході України", – констатує Олександр Рувін. Так, комплексні комісійні, товарознавчі, військово-тактичні та економічні експертизи були проведенні відносно трагедії в Іловайському "котлі" та загибелі українських військовослужбовців в Дебальцево.

Очевидно, що унікальна та висококваліфікована діяльність експертів Київського науково-дослідного інституту, організована Олександром Рувіним міжнародна співпраця фахівців судово-експертної галузі, спрямована на встановлення об'єктивних фактів, що слугують доказами у судових справах та є одним із вагомих чинників прийняття судами справедливих та законних рішень. Набутий досвід Олександра Рувіна під час практичної діяльності в міжнародних спеціалізованих установах судової експертизи відкриває нові можливості КНДІСЕ до співпраці з іноземними партнерами.

Наразі, Олександру Рувіну та керівникам структурних підрозділів Інституту вдалося налагодити співпрацю з такими організаціями, як:

  • Національний центр судових експертиз при Міністерстві юстиції Республіки Молдова;
  • Експертно-криміналістичне головне управління Міністерства внутрішніх справ Грузії;
  • Республіканський центр судової експертизи ім. Х.Сулейманової при Міністерстві юстиції Республіки Узбекистан;
  • Центр адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу (Європейські орієнтири у розбудові державної служби) (TAIEX);
  • Інститут криміналістики Генрі Чань-Ю Лі при Університеті Нью-Хейвена;
  • Центр судової експертизи Литви;
  • Голландський інститут судових експертиз (Nederlands Forensisch Instituut NFI);
  • Рада безпеки Нідерландів (The Dutch Safety Board) та ін.

Яскравим прикладом міжнародної співпраці судово-експертних установ став робочий візит директора КНДІСЕ Олександра Рувіна до Центру судової експертизи Литовської Республіки. Українські фахівці долучились до роботи експертно-кваліфікаційної комісії для проведення атестації колег Литовського відомства за будівельно-технічним напрямком. Керманич Інституту Олександр Рувін вважає, що подібна ініціатива сприяє розвитку науково-методичного забезпечення, удосконаленню вітчизняної системи сертифікації обладнання та інших засобів, а також підвищує ефективність системи підготовки і кваліфікацію українських співробітників державних судово-експертних установ, зокрема – Київського НДІСЕ.

Зараз вітчизняні спеціалісти прагнуть задовольнити всі потреби сучасного суспільства в галузі судової експертизи. Для вдосконалення робочого процесу та з ціллю приведення його у відповідність до міжнародних стандартів, Олександр Рувін активізує діяльність Інституту стосовно вступу до Європейської мережі судово-експертних установ (European Network of Forensic Science Institutes - ENFSI).

Заснована ще 1995 року, організація створює своєрідний майданчик комунікації судових експертів різних країн світу і забезпечує їхній обмін досвідом в роботі з новітніми технологіями. Однією з умов вступу до ENFSI є обов'язкова акредитація за одним з таких стандартів – ISO/IEC 17025:2006. Цей стандарт впроваджено в Україні як національний нормативний документ.

На шляху до міжнародної акредитації установи Олександру Рувіну та колективу Інституту вдалося пройти багато важливих щаблів. Так у 2010 році Інститут отримав акредитацію відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" ДП "Укрметртестстандарт" Міністерства економічного розвитку України. Олександр Рувін відзначає, що з того часу кількість проведення вимірювань постійно розширювалася і на сьогоднішній день вона налічує понад 100 показників.

У 2013 році Інститут був акредитований Національним агентством з акредитації України на проведення досліджень наркотичних засобів. "Сьогодні дана сфера компетентності дозволяє проводити на базі КНДІСЕ більше 10 видів експертних досліджень відповідного спрямування", – розповідає Олександр Рувін.

В процесі науково-дослідної роботи Олександр Рувін та колектив Київського НДІСЕ прийшли до висновку, що вдосконалення методичного забезпечення автоматично призведе до сплеску оновлення наукових знань як у загальній теорії судової експертології, так і в конкретних видах судових операцій. Наступним кроком Олександра Рувіна та команди експертів у цій діяльності стане розширення сфери акредитації Київського НДІСЕ та подання заявки на вступ до ENFSI (European Network of Forensic Science Institutes – Європейської мережі судово-експертних установ), яка нараховує понад 50 установ різних країн світу. Членство у цій поважній організації – питання часу.

Можна з упевненістю заявити - Київський науково-дослідний інститут судових експертиз з ініціативністю Олександра Рувіна сміливо виходить на міжнародну арену і долучається до колективу інтернаціональних дослідних мереж. Процеси глобалізації української судової експертизи справляють позитивний вплив на розвиток науки в цілому: спрощують процес зближення різних експертних шкіл, розробляють єдину загальну теорію та методологію судової експертології та форсують євроінтеграцію загалом.