Існують рідкісні монети, які влетять вам в копієчку, якщо ви задумали їх придбати. Існують дуже рідкісні монети, за якими колекціонери полюють по всьому світу. А існує костянтинівський рубль 1825 року - абсолютно унікальний випадок у світовій нумізматиці. Портал "Знай.ua" розповідає історію цієї незвичайної монети, яку нам навряд чи доведеться потримати в руках.

Імператор без трону

Саме існування костянтинівського рубля завжди було овіяне байками і легендами. Хтось намагається продати екземпляр через інтернет, стверджуючи, що знайшов його у бабусі на горищі. Хтось стверджує, що володіє парочкою таких рублів. Але ми не радили б вам вірити в такі історії.

На аверсі монети зображений профіль чоловіка і напис "Б[ожою]. м[илістю]. Константин I імп[ератор]. і сам[одержець]. Всеросс[ійскій] ". Але, якщо ви подивитеся список російських імператорів, то побачите, що ніякого Костянтина серед них ніколи не було. Може це груба підробка? Зовсім ні. Для того, щоб зрозуміти хто такий Костянтин і за які заслуги його профіль викарбували на цих рублях, зануримося в історію.

19 жовтня 1825 року, Російська імперія. У Таганрозі вмирає імператор Олександр I. Синів у нього немає, а значить, за правилами спадкування престолу, корона переходить його братові Костянтину, який вже десять років живе у Варшаві. У Петербурзі спішно готуються зустрічати нового монарха - пишуться його портрети, готуються промови і здравниці. Навіть молодший брат Олександра та Костянтина Микола встигає присягнути новому царю.

Популярні новини зараз
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги Гороскоп на 23 листопада для всіх знаків Зодіаку: Близнюки рулюватимуть суботою, Скорпіонів все-таки виведуть із себе "Найстрашніше, що це початок": відома астрологиня попередила українців про небезпеку Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році
Показати ще

Одним з найспокійніших місць в столиці залишається монетний двір. Олександр I був проти карбування свого профілю на монетах, так що ніяких зображень монарха в період його правління на них не було. Здавалося б, чеканьте стандартні рублі і далі. Хіба що новий імператор окремим указом зажадає розмістити на них свій лик. Але тут міністр фінансів Єгор Францевич Канкрін згадав, що колись, під час наполеонівських воєн, вступив в серйозний конфлікт з Костянтином. І тепер, коли той вже майже сів на трон, Канкрін може вилетіти з міністерського крісла, як пробка. Бажаючи задобрити майбутнього самодержця, міністр віддає наказ викарбувати пробники нових рублів, неодмінно з профілем Костянтина. Скільки пробників було виготовлено - невідомо.

Тим часом, інтрига навколо звільненого трону закручується все серйозніше. Розкривається посмертний маніфест Олександра I, в якому він призначив наступником молодшого брата Миколу. А ще трохи пізніше з'ясовується, що Костянтин ніколи не хотів царювати, був людиною досить скромною, любив спокій і тишу. Так що зречення від престолу підписав ще в 1822 році, але публічно його поки не оголошували.

Таким чином, всі приготування до його приїзду в Петербург пройшли даремно. Імператором став Микола I, а пробники костянтинівського рубля так нікому і не стали в нагоді. Навіть більше - всі свідчення виготовлення таких монет постаралися знищити, тому що, як влучно висловився Канкрін, такі свідоцтва "були згадкою мотузки в будинку повішеного". Але повністю стерти інформацію про монети не вдалося.

Таємне життя рубля

Монети, які не надходять в обіг, відразу стають раритетами. Монета, якої не встигли виготовити навіть повноцінну партію, - тим більше.

Медальер Монетного двору Яків Рейхель, який і карбував костянтинівський рубль, був пристрасним нумізматом і не міг дозволити знищити власне творіння повністю. Тому він не утилізував усі екземпляри цього рубля. Зберігав він їх в найсуворішій таємниці, не згадував при складанні каталогів і, судячи з усього, майже нікому не показував.

У 1857 році подібну монету, як частину своєї колекції раптово описав генерал Федір Шуберт. Сам генерал розповідав, що це був екземпляр монети, який був висланий Костянтину до Варшави, але ні за яких обставин це було зроблено, ні як монета потрапила до нього, не вказував. Канкрін і Рейхель на той час померли, так що розповідь Шуберта залишається цілком і повністю на його совісті.

Після смерті самого Шуберта по Петербургу ходив "салонний міф" про те, що нібито під час полського повстання 1830 року палац Костянтина був розграбований, серед зниклих речей була і ця монета, яку в підсумку хтось комусь програв у карти, і в внаслідок продав її Шуберту.

Сучасні дослідники найчастіше вважають монету Шуберта виготовленою куди пізніше карбування пробників костянтинівського рубля в 1825 році.

Якщо Шуберта можна назвати першим, хто намагався підробити костянтинівський рубль, то другим можна з упевненістю назвати князя Олександра Трубецького, який стверджував, що володіє відразу п'ятьма екземплярами рубля з "розграбованого палацу Костянтина". Проте, сумніви в їх справжності виникли відразу після того, як князь спробував їх продати. Покупців на його монети так і не знайшлося.

Де рубль Костянтина зараз?

Не дивлячись на те, що спроби підробити костянтинівський рубль почалися майже відразу, після його появи, на даний момент є п'ять примірників монети, які можна назвати справжніми. У 1879 році в будівлі Міністерства фінансів був знайдений ящик, в якому зберігалися ескізи, штемпелі, олов'яні зліпки та декілька монет, викарбуваних за наказом Канкріна в 1825 році.

Імператор Олександр II, що Панує на той момент, забрав ці монети собі. Три з них він пізніше роздав родичам і одну віддав в Ермітаж. Так вони і зберігалися до самого 1917 року, коли чотири з п'яти рублів вдалося вивезти за кордон. Один рубль так і залишився в Ермітажі, де і знаходиться до цього дня. Ще дві монети в підсумку виявилися в Державному історичному музеї в Москві і Смітсонівському інституті у Вашингтоні.

Доля решти монет на даний момент невідома. Періодично інформація про їх продаж спливає на закритих аукціонах, де і продавець, і покупець тредіціонно воліють залишатись не названими. Чи є ці монети двома оригіналами рубля, що залишилися без музеїв, або черговими майстерними підробками (може навіть тими самими рублями Шуберта і Трубецького) - судити складно.

Зрозумілим є одне. Якщо ви раптом вирішили стати володарем цієї рідкісної монети, то готуйтеся грабувати банк. Останній раз костянтинівський рубль купили на аукціоні в Нью-Йорку в 2004 році. Його фінальна ціна склала 550 000 доларів США.