170 років тому один заповзятливий американський винахідник, товариш Р. Хаус (Royal Earl House), запатентував свій знаменитий друкарський телеграфний апарат. Редакція "Знай!" впевнена, що тоді він навіть не уявляв, який колосальний вплив матиме його дітище на світову історію. Власне, і зараз мало хто про це замислюється. Тому ми вирішили виправити історичну несправедливість і розповісти вам про 12 змін, які телеграф справив на життя кількох поколінь мешканців землі.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗміни в журналістиці. Незважаючи на те, що журналістика, як кажуть недоброзичливці, - друга найдавніша професія у світі, поява телеграфу, на нашу думку, в першу чергу вплинула саме на неї. Адже тільки з появою перших апаратів поняття "новина" придбало сучасні обриси. Крім того, саме в цей період з'являються перші телеграфні новинні агентства. Зокрема, найперше з них - Associated Press, яке і донині відоме у всьому світі.
Зміни в просторі-часі. Як не дивно, в якомусь сенсі Альберт Ейнштейн виявився не першим, хто змінив ставлення людства до поняття взаємозв'язку простору і часу. Його на кілька десятків років обійшов телеграф, який показав людству, що не обов'язково чекати по кілька місяців листи з іншої півкулі.
Зміни на ринку праці. Незважаючи на те, що телеграф посприяв масовому звільненню факельників, сигнальних барабанщиків, гінців і семафорників, послуги яких не вимагали особливого розумового напруження, цей апарат посприяв також появі нової, більш забезпеченої верстви населення - телеграфістів. Ці фахівці отримували зарплати за ті професійні навички, якими володіли далеко не всі їхні сучасники.
Читайте також:
Скандальні вітражі Ніла Фокса (фото)
У Сієтлі відкриють парк Джимі Хендрікса
Зміни в сфері ухиляння від роботи. Так-так, саме телеграфісти, на нашу думку, стали першопрохідцями в цьому напрямку. Кому як не їм випала така шикарна можливість на питання начальства: "Чим ти зараз зайнятий?", відповісти сакральну фразу: "Ну, я працюю ..." і продовжити стукати собі телеграфним ключем.
Зміни в сфері знайомств. Так ось, після відповіді начальству, телеграфіст продовжував стукати собі телеграфним ключем, тільки ніхто не замислювався, що при цьому він не відправляє якусь чергову депешу ... У цей час він, як іноді виявлялося, листувався з якою-небудь "колегою" з сусіднього телеграфного відділення. Іноді такі "чати" доходили навіть до весіль по телеграфу. Що, зокрема, описувалося в одному з оповідань Чехова.
Поява жанру ММО (масових мультиплеєрних онлайн) ігор. Як нам здається, телеграфісти вміли не тільки працювати, а й відпочивати. Про це, до речі, свідчать і деякі історичні джерела. Справді, чому б не розкласти в очікуванні чергової депеші пасьянс або не зіграти самому з собою в шахи? Але до однієї такої партії могли приєднатися до восьми колег в самих різних частих губернії.
Вплив на біржову торгівлю. Ясна річ, що настільки чудовий винахід, як телеграф, не міг не потрапити до руки пройдисвітів з Уолл Стріт. У деталі вдаватися не будемо, але з появою в їх житті цих апаратів, брокери стали заробляти ще більше.
Вплив на стартап-рух. Незважаючи на те, що XIX століття в принципі було досить прогресивним, поява перших розробок в сфері передачі інформації на великі відстані в рази збільшила кількість багатих стартаперів. Десятки і сотні людей практично в усіх країнах світу в цей період зареєстрували патенти на всілякі конструкції телеграфів і їх комплектуючих, з чого згодом цілком непогано жили.
Вплив на пейзажі. Тут все просто. З'явилися телеграф - з'явилися телеграфні стовпи.
Вплив на промисловість та інфраструктуру. Повертаючись до теми стовпів, неможливо випустити з уваги і той факт, що поява телеграфу істотно збільшила замовлення на переробку продуктів металопрокатної промисловості. Бо телеграфні стовпи самі по собі не стояли.
Вплив на злочинність. З одного боку, поява телеграфу посприяла налагодженню тісніших зв'язків між правоохоронцями, внаслідок чого все більше бандитів стали потрапляти до в'язниць. З іншого боку, телеграф став причиною появи нових видів злочинів і перших "кіберзлочинців", що крадуть персональні дані.
Як би там не було, при всіх своїх плюсах і мінусах, на думку "Знай!", найголовнішою зміною, причиною якої був телеграф, стала зміна в способі мислення людей того часу. Адже якщо раніше вони мешкали в своєму маленькому світі, часто обмеженому місцем проживання, з появою телеграфу практично у кожного з них з'явилася можливість пізнати весь світ і познайомитися з людьми, що живуть в ньому.