Столичний ботанік Денис Круподьоров створить незвичайний європейський арт на одній зі столичних будівель. Нещодавно він переміг у конкурсі композицій на Міжнародній виставці архітектури та дизайну із власною композицією міні-саду, без використання землі, з елементами урбанізму.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяМолодий фахівець працює у Ботанічному саду імені М.М.Гришка та знається на сучасних тенденціях фітодизайну. Він тримає зв'язок із багатьма ботанічними садами світу, спілкуючись із колегами англійською, німецькою, іспанською та польською. Кореспонденти Знай.ua поцікавились трендами ландшафтного дизайну у Європі та Америці, цікавими новинками зі світу мініатюрних садів та живих куточків у сучасних офісах.
"Мене запросили співпрацювати: у місті наразі проектують будинок, на фасаді якого будують спеціальні панелі для озеленення. Це - дуже модна тема наразі у французів: спочатку на стіни будуть нанесені абразивні речовини, що перешкоджатимуть їх псуванню та спеціальні панелі, які забезпечуватимуть оптимальне середовище для росту і розвитку моху. Згодом будинок зазеленіє прямо на стінах - лініями і малюнками", - розповів Денис.
Читайте також: 6 секретів українських флористів (фото)
За його словами, озеленення – одна із важливих столичних проблем. Місто "цементується і задихається в парах". Ситуацію трохи рятують ще не забудовані ботанічні сади, сквери, парки, алеї та інші зелені смуги. Досить активно розвиваються альтернативні види озеленення: дахів, контейнерна культура для терас та вулиць, кашпо із квітами на стовпах та клумби, проте міська висадка квітів часто не враховує особливості нашої флори.
"Дизайнери, які займаються озелененням столиці, часто не звертають увагу, що обирають для висадки агресивні рослини, які витісняють наші рідні види, а іноді можуть призвести до екологічних катастроф. Мають бути професійні досвідчені люди-практики, фахівці, які будуть думати про озеленення, враховуючи і сьогоденні потреби міста і майбутні. Як архітектори – тільки із ботаніки", - вважає він.
Любов до рослин - в тренді
Міні-сади ставлять на робочі столи, щоб будь-якої миті мати інструмент антистресу. У Сполучених Штатах замість "курилки" у спеціальних релакс-зонах ходять босі по траві.
"Наразі дуже модні масажні килимки із пластмасовим штучним ворсом. Їх кладуть у широкий лоток, засівають насіння вівса або інших швидких злакових, і, коли вони проростають, - ходять по них босоніж. У такому спеціальному куточку також ставлять багато рослин, щоб скинути негатив", - додав столичний ботанік.
Раніше активніше використовувались фітонцидні рослини, які покращували здоров'я людей. Вони поглинають феноли: шкідливі речовини із повітря від фарб та лаків, синтетичні. Частина з них виділяє кисень та корисні біоактивні речовини. Якщо правильно підібрати види рослин, можна значно покращити здоров'я.
"Для того, щоб дізнатись, які кімнатні рослини потрібні, для початку треба поставити датчик СО2. Найдешевший коштує від 200-300 грн 400-600 ppm (одиниць СО2) – комфортний рівень для приміщення. До 400 ppm - це коли багато кисню, наприклад, на вулиці. Від 800-1000ppm – необхідне провітрювання", - розповів Знай.ua Круподьоров.
Гарно контролювати обмін повітрям та речовинами із рослинами і у спальні. Підбір залежить від приміщення, товщини стін, вікон. За його словами, облаштувавши у офісі "живу стінку" або вертикальну фітокасету, можна підвищити працездатність офісу, знімати стрес та поліпшувати здоров'я співробітників. Там зазвичай використовується спеціальна система поливу і мінімальний субстрат замість грунту, тобто мошки не заведуться.
Прикрасити кімнату або приймальню можна міні-садом
Варіант Дениса – 80-кілограмові цементовані колони. Композиція рослин росте прямо із них та потребує лише періодичного поливу. Саме із цією урбаністичною ідеєю він виборов перше місце на Міжнародному конкурсі. Тепер переможця відправляють на виставку у Білорусії - представляти Україну із 29 квітня – по 3 травня.
"Основна ідея інсталяції, окрім ектстраординарності, красивості, витонченості, - щоб вона була життєздатна. Її можна так залишити і час від часу поливати, і вони будуть рости. Мох, рослини-кальцефіли та вапняк – основні складові", - додав він. За його словами, композицію до Білорусі не везтимуть, оскільки один камінчик із неї важить цілих 36 кілограм.
Довідка. Денис Круподьоров народився у Житомирі. Закінчив у ЖДУ ім. І.Франка природничий факультет. Магістр біології та хімії. Викладав у ВНЗ, читав профільні предмети для студентів. Потім переїхав до Києва – працювати у Ботанічному саду імені М.М.Гришка НАН України. Особлива любов – кактуси та інші сукулентні рослини.