Вчора у столичному Музеї історії України відкрили виставку "Українська Антарктида", яку присвятили двадцятиріччю існування станції. Саме два десятки роки тому, британську станцію "Фарадей" передали у використання нашим науковцям за символічний один фунт стерлінгів.

Організатори розповіли Знай.ua, про те, як виставка із найхолоднішої точки планети потрапила до Києва та про ще будуть розповідати полярники на серії лекцій від організаторів.

"Виставка триватиме до травня. Паралельно із експонуванням ми плануєм провести 2-4 лекції із полярниками на третьому поверсі музею. Першу сподіваємось встигнути до кінця лютого організувати. Запрошувати будемо учасників першої та другої експедиції", - розповів завідувач відділу Історії незалежної України Антон Богдалов.

Читайте також: До Антарктиди на роботу запрошують лікаря, кухаря і сисадміна

За його словами, із українськими вченими, які побували у Антарктиді, можна буде поспілкуватись і щодо наукових розробок, і щодо побуту полярників та як полярники зимують у суворих умовах станції.

Популярні новини зараз
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Показати ще

На відкритті виставки вчені подарували музею історичну річ - перший прапор, який підняли над станцією після британського. Він увійде до колекції, у якій - безліч цікавих прапорів України: той, що літав у космос, перший прапор, піднятий над КМДА та Львівською Ратушею.

За словами полярників, британці не так одразу віддали станцію. Вони прагнули перевірити, наскільки наші вчені готові прийняти такий дарунок. За рік до передачі, на "Фарадей" мали завітати чотири українські спеціалісти, щоб перезимувати. На це необхідно було знайти 20 тисяч доларів (при тодішній зарплаті викладача в університеті - 10 доларів на місяць). Українці справились із усіма завданнями, у тому числі із доставкою харчів на цілий рік та заміною паливного бака.

Цікаво, що озонова діра над льодовиком допомагає сповільнити танення, утворюючи вихор навколо Антарктики. Наукове значення Антарктиди - неймовірне: якби льоду там раптово не стало, температура на планеті піднялася б на 5-7 градусів. Тобто життя людей у багатьох країнах стало б або нестерпним, або неможливим.

Полярники розповіли Знай.ua про ще один незвичайний предмет наукових досліджень - так звані "Чорні дріжжі". Їх використовують при виготовленні ліків проти багатьох хвороб.

Нагадаємо, станція "Академік Вернадський" розташовується на острові Галіндез Аргентинського архіпелагу в Антарктиці. Вона виконує функції метеорологічної та геофізичної обсерваторії. Її заснували у 1953 році британці, у якості станції "Фарадей". У 1996 році - передали Україні. Вона є єдиною лабораторією, де проводять моніторинг клімату, досліджують корисні копалини, зміни магнітного поля планети.