У новому бюджет, за який наші обранці проголосували у грудні, закладено 0,941 мільярдів гривень на витрати для депутатів. Видатки на утримання адміністрації Президента на третину перевищили цю цифру, і склали - 1,390 мільярдів.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяКореспонденти Знай.ua спробували зібрати найцікавіші факти світової практики привілей та пільг народних обранців.
Утримання членів парламенту часто поділяється на два типи витрат: прямих та непрямих. Перший варіант - зарплати всіх працівників, навіть, прибиральниць + комунальні платежі. Такий бюджет коливається в середньому від 20 до 200 мільйонів доларів у країнах СНД.
До непрямих витрат належить безкоштовний проїзд, відрядження за кордон, медицина і лікування, безкоштовний туризм і відпочинок, нерухомість, авто тощо. Отут і є де "розгулятись" слугам народу.
Читайте також: Принц Чарльз має право запускати атомну бомбу
Російські депутати обох палат мають таку ж відпустку, як представники найнебезпечніших професій у Росії - шахтарів, пожежників, поліцейських. Тобто вони можуть відпочивати 48 робочих днів. А після виходу на пенсію, якщо у Раді Федерації або Держдумі депутат працював більше року, матиме щомісяця надбавку в розмірі від 55 до 75% заробітку депутата. Цифра індексується щороку. Народні обранці також отримують дипломатичні паспорти.
У Канаді запроваджені безкоштовні або зі значними знижками дитячі садки для діток депутатів, які працюють до пізнього вечора. Вони побудовані коло будівель парламенту. Такі ж привілеї мають швецькі та англійські можновладці.
Виявляється, до початку цього року, навіть колишні прем'єри та міністри Великої Британії могли безкоштовно зупинятись у англійських посольствах за кордоном, коли здійснювали бізнесові поїздки. Тепер, цей привілей МЗС у них відібрало, щоб екс-політики "не мали приводів для асоціації та контактів із офіційними представниками країни".
У Киргизській республіці обранці, які традиційно змагаються у помпезності, заявили, що якщо вони виконають свої передвиборчі обіцянки та залишать себе без привілеїв, то місцевий парламент не зможе функціонувати (цікаво, чому вони не замислились про це, коли обіцяли перед виборами). З приводу цього точиться боротьба між чиновниками вже рік.
Із останніх перемог - парламентарії наприкінці листопада 2015 проголосували за те, щоб залишити службову машину лише спікеру парламенту та двом його заступникам. Цього замало на думку населення країни: вони домагаються відмови від помічників, консультантів, службових квартир та привілейованих номерів серії "KG".
До 90-х років депутати Швеції не мали права на службові квартири і спали зазвичай на диванах у власних кабінетах. Зараз ситуація трохи пом'якшилась, у будівлі парламенту є "ліжкомісця" - бюджетний варіант для молодих депутатів. Вони схожі на приміщення студентського гуртожитка із маленьким ліжком, спільними душовими та кухнею.
Орендувати безкоштовно державне житло мають право лише ті швецькі держдіячі, які живуть далі, ніж за 50 кілометрів від центру Стокгольму. Проте, хто саме користуватиметься пільгою, визначють парламентські партії. Наразі таких квартир 250, вони мають 40-50 квадратних метрів та обставлені просто. Натомість, вони мають право на гранти, щоб безкоштовно навчатись за кордоном.
У Молдові чиновники можуть працювати навіть під арештом. Приміром, молдавський екс-прем'єр та депутат Володимир Філат декілька місяців арештований, але йому щомісяця справно нараховують на картку близько 11 тисяч лей (1 лея = 5,5 гривень). Колишнього прем'єра затримали у середині жовтня за звинуваченням у "пасивній корупції": через його компанії перевели понад 391 мільйона леїв. Всього на даний момент говорять про отримання хабарником 800 мільйонів леїв. Цікаво, що премію за зимові свята не отримав жодний депутат Молдови.
У Бельгії та Данії народні обранці мають право на безкоштовні комп'ютерні та мовні курси.
Тим часом, як депутати всього світу показово відмовляються від привілеїв на користь економії бюджетів країн, Латвія вирішила підвищити своїм чиновникам заробітню платню. Починаючи із цього року, зарплата прем'єр-міністра збільшиться на 670 євро, міністрів - на 780 євро, парламентських секретарів - на 600 євро, керівників парламентських фракцій і комісій - приблизно 730 євро.
Тобто, якщо наразі платня прем'єра становить 3098 євро, то після підвищення - 3771 євро. Зарплати міністрів складуть 3580 євро, парламентських секретарів - 2777 євро.