Останнім часом влада робить все, аби забрати у селян можливість заробляти на збиранні й продажу горіхів, вважає економіст Владислав Загородній.

"Багато волоських горіхів йде на експорт. Тому селяни масово почали займатися дрібним бізнесом. Вирощували й збирали горіхи, здавали їх підприємцям. Ті їх лущили й перепродували іншим. І аж потім товар ішов за кордон. Як тільки "наводити лад" у цьому бізнесі взялася влада, одразу його прибутковість впала в рази", - пояснює експерт.

Читайте також За останні два роки влада не знизила жодного податку для бізнесу

За останні три роки оптова вартість кілограма горіхів впала у два рази — із 200 грн до 100. Хоча курс долара, за який їх продають за кордон, виріс утричі.

Причиною зниження закупівельних цін є посилення позицій компаній-монополістів. Їхній роботі сприяв уряд. Натомість дрібних підприємців-закупівельників стали перевіряти й штрафувати за ухиляння від податків. Машини із горіхами малого й середнього бізнесу затримують у порту для перевірок на кілька тижнів.

Популярні новини зараз
Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
Показати ще

"Очевидно, уряд Яценюка зрозумів, що на горіхах можна непогано заробити. Тому й вирішив взяти під контроль цю справу. Крім того, цей бізнес є потенціно небезпечним для влади. Адже підприємці, які багатіють, перестають думати лише про заробіток. Їх цікавлять різні державні процеси, вони хочуть у них вникати, викривати несправедливість. Це не вигідно олігархічним кланам".

Сьогодні прем'єр-міністр Володимир Гройсман повідомив, що наведе лад із експортом горіхів. Пообіцяв прийняти рішення, яке зобов'язуватиме митників перевіряти фури із горіхами не більш як 4 години.

"Не думаю, що з цього щось вийде. Це занадто прибутковий бізнес, аби влада зробила крок назад і відмовилася від нього".

Нагадаємо, Україна щороку експортує 45 тис. тонн волоських горіхів за кордон. Цей вид горіхів є дефіцитним у світі. У більшості країн такі дерева не приживаються або погано родять. Окрім України потужним експортером горіхів є Чилі.