Президент Петро Порошенко наклав вето на законопроект №3830-3, що передбачає підтримку закладів профтехосвіти із державного бюджету. Про це свідчать дані сайту Верховної Ради. Натомість пропозицій глави держави немає.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗаконопроект про додаткове фінансування ПТУ із державного бюджету нардепи підготували у лютому. Він передбачає виділення 997,865 млн грн. місцевим бюджетам різних областей на підтримку спеціалізованої освіти.
"Таке рішення президента негативно вплине вузьку профільну освіту. Справа в тому, що у січні фінансування училищ, коледжів, технікумів передали на місця. Тобто платити зарплати викладачам, стипендії студентам і оновлювати обладнання мають облдержадміністрації. Вони натомість скаржаться, що не мають для цього потрібних ресурсів. Тому вже у кінці січня та в лютому були затримки зарплат викладачам. Тоді депутати й розробили цей законопроект", - говорить "Знай" Станіслав Ніколаєнко, колишній міністр освіти України.
Читайте також Новий споживчий кошик розробили за радянським зразком - експерт
За його словами, без фінансування ПТУ із державного бюджету спеціалізована освіта буде заблокованою.
"Цього не можна допускати. По-перше, не всі можуть вступати в університети. Для цього треба вищий прохідний бал. Училища перехоплюють здібних абітурієнтів, що не потрапили у виші. По-друге, нормальна робота ПТУ – це, в першу чергу, державний інтерес. Адже в училищах, коледжах, технікумах готують спеціалістів для промислових підприємств, сфери послуг, робочих спеціальностей. Саме ці люди працюють в реальному секторі економіки. Також не треба забувати, що ПТУ – це чи не єдиний спосіб здобути освіту після школи для дітей-сиріт. Завдяки цим навчальним закладам, вони отримують спеціальність, гуртожиток і яку не яку стипендію", - пояснює фахівець.
Якщо ситуація із невизначеним фінансуванням училищ протримається ще півроку, то освітні заклади почнуть закриватися.
"Вони й так лише жевріють зараз. Матеріально-технічна база вже років десять не мінялася. Працюють лише через ентузіазм викладачів старшого покоління. Оскільки зараз все дорожчає, на фоні затримок зарплати, вони просто покинуть цю роботу. А кваліфікована заміна для них ще не готова. Такий стан речей може призвести до освітньої катастрофи", - говорить колишній міністр освіти.
Найбільше від недофінансування постраждають непопулярні спеціальності - комп'ютерний набір, оператор електрообчислювальних машин, спеціаліст харчової промисловості.
На думку спеціалістів аналітичного центру CEDOS, заклади професійно-технічної освіти частково має фінансувати бізнес. Приватні підприємства мають дофінансовувати ті напрями, на які бракує коштів місцевим бюджетам.
"На це не потрібно робити ставку. З одного боку, розвиток освіти – це стратегічне завдання держави. З іншого – освіта, відповідно до нашого законодавства, фінансується за кошти платників податків. Тому неправильно на цьому етапі передавати функції держави приватникам. Зрозуміло, що зараз місцевим бюджетам нічим дотувати ПТУ, бо закон про децентралізацію влади ще повністю не виконується. Тому поки альтернативи фінансуванню училищ із держбюджету немає", - говорить Станіслав Ніколаєнко.
Нагадаємо, що із січня цього року 78 закладів профтехосвіти у 33 містах 14 областей України позбавлені фінансування через проблеми місцевих бюджетів.