Сьогодні, 26 вересня, у всьому світі відзначається Міжнародний день боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї (International Day for the Total Elimination of Nuclear Weapons), заснований ООН у 2013 році. Цей день покликаний нагадати нам про небезпеку застосування ядерної зброї і можливих наслідків для людства. Генеральна асамблея ООН регулярно підкреслює неприпустимість нової "гонки" ядерного озброєння і зовсім недарма. Портал "Знай.ua" розповідає про те, чому ядерна гроза знову замаячила на горизонті.

У трьох хвилинах від ядерної війни

Ще недавно, протягом дев'яностих і нульових років, здавалося, що проблема можливого ядерного конфлікту пішла в минуле. Закінчилася холодна війна, розпався Радянський Союз, і світ на якийсь час зітхнув спокійно, вирішивши, що глобальні війни нам наразі не загрожують. Але це зовсім не так.

У 1947 році, відразу після того як із закінченням Другої світової війни в США і СРСР активізувалися розробки ядерної зброї, журнал Чиказького університету "Бюлетень учених-атомників" запустив проект "Годинник судного дня" (Doomsday Clock). Символічний циферблат показував рівень "ядерної напруги", чим ближче стрілка до опівночі - тим ближче ми до Апокаліпсису. Найтривожнішим показником (за дві хвилини до війни) поки що запам'ятався 1953 рік, коли Москва і Вашингтон уперше випробували термоядерні бомби.

Проте, події кінця 80-х "відсунули" від світу ядерну загрозу. Годинник показав 23:43 у 1991 році, коли СРСР і США підписали договір про скорочення стратегічного озброєння.

Популярні новини зараз
Більше зняти та обміняти не вийде: які обмеження встановили банки Зміни у військовому обліку: українським чоловікам видадуть новий документ Тарифний "сюрприз" для мешканців багатоповерхівок: травневі платіжки заберуть ще більше грошей Українським родинам виплатять 10800 грн: як подати заявку
Показати ще

І все було б добре. Але відсутність прогресу у справі ядерного роззброєння у світових лідерів і поява смертоносної зброї у таких країн як Пакистан, Індія, Іран і КНДР знову почали рухати тривожну стрілку вперед. На даний момент "Годинник судного дня" показує 23:57, всього на хвилину менше, ніж у 1953 році.

Новою причиною можливої ядерної кризи називають або відновлення конфлікту наддержав, або агресію країн-ізгоїв на кшталт Північної Кореї, яка давно проводить в цій області експерименти і періодично залякує світ атомним ударом.

Знати про наслідки можливої ​​ядерної війни ми на даний момент не можемо нічого, тільки припускати. Останній раз така зброя застосовувалась в 1955 році на атолі Муруроа, тоді ж були зроблені останні виміри можливої ​​потужності. Але з тих пір зброя продовжувала активно розроблятися, проектуватися і тестуватися. Як вона поведе себе при застосуванні в разі реальної війни - невідомо навіть самим творцям.

Є побоювання, що широкомасштабне застосування ядерної зброї створить проблеми не тільки для людства, а й для самої планети Земля.

Втім, скептики стверджують, що екологічні наслідки ядерних ударів, перспективи ядерної зими і повного вимирання всього живого перебільшені. Якщо так, то воно й на краще. Це перебільшення послужить додатковим стримуючим фактором для будь-кого, хто вирішить застосувати ядерну зброю за призначенням.

Що подивитися?

Фільмів у жанрі постапокаліпсису знято чимало, але останні кілька десятиліть у тренді була тема кінця світу від екологічних або позаземних причин. Безпосередньо про ядерну зброю знято не так вже й багато стрічок, і частина з них сумнівної якості. Але є і достойні. Ми вирішили зібрати найкращі фільми, присвячені ядерній війні. На тлі загальної істерії з приводу можливого застосування ядерної зброї буде не зайвим подивитися, чим може обернутися такий вчинок.

1. "На останньому березі" / On the Beach (2000)

Драма про ядерну війну в результаті конфлікту США та Китаю, що пройшла майже непоміченою. За сюжетом американський підводний човен прямує до берегів Австралії, яка здається останнім бастіоном нормального життя після "кінця світу", а потім прямує до берегів Аляски, звідки ще доносяться дивні радіосигнали.

Зав'язкою сюжету фільм перегукується з іншою стрічкою з такою ж назвою, 1959 року, хоч і не є її ремейком.

2. "Наступного дня" / The day after (1983)

Американський телефільм про дні атомного Апокаліпсису в самому серці США - Канзасі. Події стрічки охоплюють короткий період до війни і відразу після. В цілому, фільм малює досить перспективні картини виживання, але при цьому жахає масштабами трагедії. До речі, стрічку навіть показували по радянському телебаченню. На вітчизняного глядача вона теж справила незабутнє враження.

3. "Доктор Стрейнджлав, або Як я навчився не хвилюватися..." / Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying... (1964)

Кінокласика режисера Стенлі Кубрика на стику трилера і комедії. При цьому загроза ядерної війни вимальовується цілком реальна, хоч і з жартівливого приводу - група американських генералів, вважаючи, що комуністи хочуть викрасти американський генофонд, віддає наказ пустити ракети. Ситуацію рятуватимуть президент США, пара вірних йому офіцерів і один нацистський вчений.

4. О-бі, О-ба - Кінець цивілізації / O-bi, O-ba - Koniec cywilizacji (1984)

Незвичайний польський фільм, що розповідає про постапокаліптичний світ, де люди живуть під спеціальним куполом, що захищає їх від радіації. Жителі купола сподіваються, що незабаром за ними прилетить якийсь Ковчег, що забере їх з проклятої планети. Але Ковчег - не більше ніж вигадка влади, яка таким чином тримає людей під контролем. А тим часом купол починає тріскатися.

5. "Чарівна миля" / Miracle Mile (1988)

Драматичний фільм про долю молодого чоловіка на ім'я Гаррі Вашшелло, життя якого тільки почало налагоджуватися - він познайомився з дівчиною і полюбив її. Але на шляху у закоханих постає ядерна війна, яка ось-ось розпочнеться.

6. "Хранителі" / Watchmen (2009)

Екранізація одного з найбільш культових і популярних коміксів видавництва DC. В якомусь сенсі "Хранителі" - це похмура пародія на інші супергеройські сюжети, але не тільки. Тема ядерної війни і "Годинника судного дня" - одна з ключових для сюжету фільму.

7. "Нитки" / Threads (1984)

Британська антиутопія про конфлікт СРСР і США, який досяг свого піку в Ірані і вилився в повномасштабну атомну війну. А в цей час в невеликому британському містечку жителі припускають, як сильно їх життя зміниться незабаром.