Вперше в історії України Кабмін проводить масштабну верифікацію одержувачів соцдопомоги. Перевірка триватиме до 1 липня і позбавить субсидій сотні тисяч громадян. В ексклюзивному коментарі порталу ЗНАЙ, юрист громадської організації "Соціальний рух" Віталій Дудін висловив переконання, що державою оскаржуватимуться всі випадки надання субсидій, де будуть знайдені щонайменші порушення в поданих документах, а чиновники будуть звертатись до суду навіть через дріб'язкові суми.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"За попередньою інформацією, до Пенсійного фонду і в органи місцевого соцзахисту вже направлено інформацію про 250 тисяч українців, які не пройшли верифікацію. Призупинивши виплати, у такий спосіб у владі збираються зекономити до 5 млрд гривень", - розповідає В.Дудін.
Так, за словами эксперта, у Міністерстві фінансів діє спецвідділ зі штатом в 11 співробітників, які мають доступ до банківської таємниці. Незабаром буде створено окремий орган виконавчої влади, який здійснюватиме систематичний моніторинг: "Також очікується запровадження додаткових критеріїв для отримання субсидій (наявність нерухомості тощо)".
Читайте також: У прохачів субсидій дізнаються вартість ремонтів у їхніх квартирах
"У одному випадку підставою для звернення до суду стали навіть 369 гривень (відповідачка не вказала в декларації суму стипендії, яку отримувала у місцевому ліцеї). В одній зі справ стягнуто кошти за 6 років. Поширеними підставами для стягнення коштів є приховування автомобіля, неповідомлення про успадкування будинку та незадекларована зарплата", - наводить свіжі випадки громадський юрист.
Як повідомляють у Мінфіні, вони перевіряють лише формальні критерії і надають "рекомендацію".
"Остаточне рішення приймають органи у структурі Мінсоцполітики. Зокрема, органи соцзахисту можуть вимагати повернути надміру сплачені кошти. Якщо виникає спір, то він вирішується у суді. Повертається лише фактично виплачена сума: скасовано "каральну" норму про те, що кошти у повернуться подвійному розмірі", - розповідає юрист "СР".
Наявна судова практика є негативною до отримувачів субсидій, зазначає В.Дудін: "Формально-законні рішення мають мало спільного зі справедливістю. Так, суд стягнув 1747 гривень з сім'ї, оскільки "не було вказано державну соціальну допомогу по догляду за інвалідом ІІ групи внаслідок психічного розладу".
Читайте також: Субсидії допоможуть виявити приховані доходи
За словами експерта, здійснюючи юридичний захист, потрібно знати наступні моменти:
1. До посадових осіб, винних у надмірному перерахуванні (виплаті) субсидії, вживаються заходи, передбачені законодавством. Фактично, чиновник може бути притягнений до дисциплінарної відповідальності за те, що неправомірно надав вам субсидію.
2. Потрібно, щоб орган надав усі необхідні документи по справі. Якщо вам "іникримінують" володіння "надмірною" нерухомістю, то це має бути посвідчено відповідним документом.
3. Треба переконатись, що у справі є належний позивач. Звертатись до суду може лише той орган, який призначив субсидію. Орган має сплатити при зверненні судовий збір. У деяких випадках судові витрати можуть бути покладені на державу, навіть коли позов задоволено.
4. Суд враховує, чи навмисно подано недостовірні відомості або приховано відомості, що вплинули на призначення державної соціальної допомоги.
5. Якщо ви працюєте неофіційно, то роботодавець не підтвердить на запит органу соцзахисту факт виплати вам зарплат.
6. Це справи спірної юрисдикції. Нема єдності щодо того, чи має розглядатись справа у цивільному чи адміністративному порядку.
Детальніше про цю тему із посиланням на судові рішення: "Як суди на практиці позбавляють субсидій та стягують штраф".