Молодий бізнесмен Олександр Остапчук проїхав автостопом сім тисяч кілометрів по Вірменії, Грузії та Росії, змінивши 113 машин та витративши всього 18 доларів. 25-річний мандрівник розповів "Знай", як безкоштовно ночувати, їсти у дорогих ресторанах, їздити на елітних авто та отримувати незабутні враження від подорожі довжиною у 24 дні.

Російський автостоп кращий за український

Своє перше авто зловив у Миргороді. Туди поїхав як великий фанат Гоголя. Гроші з собою були, але вийшов на трасу і поставив собі за мету поїхати стопом. Написав "Київ" англійською, але дурість зробив. У цій глушині англійську не розуміють. Перша моя машина - червона копійка із прицепом, у ньому – клітки з курками.

Кажуть: Скільки даси? - твердо відповідаю, що я їду автостопом. "А що це таке?" - "Безкоштовно" - "А хіба таке є?". Зрештою погодились взяти і всю дорогу намагались справити на мене враження - музику на максимум вмикали, голосно говорили.

Після автостопу почалася алергія на автобуси. Там - занудство і марна трата часу

Популярні новини зараз
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Показати ще

Якось на трасі Полтава-Київ натрапив на батюшку, який теж ловив машини. Виявилось, що він - колишній спецназівець. Розповідав, як щелепи ламав за дівчат на дискотеці, як потрапив у духовну семінарію. Про нього цілу книгу можна було писати. Коли він вийшов, запитав у водія, який нас погодився обох підвезти: "а ви чим займаєтесь?"

Відповів відверто: А я барижу травою. Я раніше купував, а потім зрозумів, що дорого. У мене заходиш - все у квартирі смердить, а холодильник весь забитий марихуаною. Отак, всього дві людини, а вражень - купа. Причому, їдеш із комфортом, значно швидше, ніж потягом, і безкоштовно.

Велику поїздку краще ділити на сегменти

Я дробив по 500 кілометрів у подорожі до Грузії. Якщо ти дуже хочеш кудись доїхати - сам Всесвіт допомагає, і машина обов'язково буде. Прислухаюсь до інтуїції, у яку сідати, а від якої - чемно відмовитись. Відмінно стояти зранку о 7-8 годині. Хочеш швидше виїхати - виходь раніше на трасу. Якщо ти із наметом - уздовж дороги переночував або на заправці, прокинувся і вже можна ловити - навіть в 5 і 6.

Не варто складати списку місць для відвідування

Тобто, трохи спланувати доведеться. Наприклад, я хотів проїхати Росію, Грузію, Вірменію і Азербайджан. Потім довелося змінити плани і обрати одну з-поміж двох останніх країн, оскільки там іде війна. Через те, що довго думав про поїздку, забагато енергії витратив. З'їздив не так класно, як собі надумав. Спонтанна поїздка у Білорусь більше сподобалась. Коли зранку вирішив - сьогодні буду там. За чотири години із Києва до Гомеля стопом доїхав.

Якщо робиш детальний чек-ліст - піти у той парк, у той музей - дуже засмучуєшся, що кудись не втрапив. Потрібно бути гнучким і максимально незалежним. Наприклад, прокидаєшся зранку і думаєш: "Щось я не в настрої їхати, затримаюся тут ще на день" - і лишаєшся.

Важливо правильно скласти рюкзак. Я взяв багато зайвого

Бавовняні футболки і кенгурушки довго сохнуть - ніч і півдня. Значно краще - легкий туристичний одяг, який швидко сохне, у ньому - не холодно і не спекотно. Із гігієнічних засобів несподівано сподобалось дігтярне мило ручної роботи: замість шампуню і гелю для душу. Запах специфічний, але швидко вивітрюється.

Я забув дощовик. Проте взяв кросівки, які стоптав до дірок. У "Ашані" купив "шльопанці" за 20 гривень - просто гуляти і приймати у них душ. Для стопу потрібні два креми: від засмаги та захисний. Коли проїжджають фури, від коливання повітря дуже обвітрюється обличчя.

Якщо не куриш, весь час хочеться щось жувати

Коли хвилин 10 не було машини, я починав їсти. Варто взяти родзинки, курагу, інжир, хлібці, горіхи, енергетичні батончики у достатній кількості. Може бути, що ти не проїжджатимеш магазини по трасі, або вони будуть дуже дорогі, чи водій буде їхати не зупиняючись.

Sim-карти туристам видають безкоштовно

У туристичних бюро або інформаційних центрах, які є у всіх більш-менш цивілізованих містах, можна зайти і взяти безкоштовно сім карту, паперову мапу. Ти дзвонити із неї не можеш, але якщо когось набрати, їм приходить смс, і вони передзвонюють. Грузини дуже люблять обмінюватися контактами і потім дзвонити питати "Як справи? Приїжджай до мене!".

Люди люблять давати гроші просто так

Я наприклад протупив, не взяв російську валюту у подорож. Мені там на в'їзді 300 рублів подарували відразу - просто так. Я нічого не просив, вони запитали їдеш стопом? Ну на тобі грошей. Я не відмовлявся і не казав так. Мовчки брав. Якщо хочуть дати - чому я буду їх засмучувати. Мені в принципі часто давали гроші. За всю дорогу мені аж 7 доларів подарували - якщо порахувати разом російські рублі і драхми у Вірменії. У Грузії гроші не дарували, зате багато частували.

Не смердіть! Виглядайте охайно та поголіться перед тим, як вийти на трасу

Я часто запитував, а чому ви мене підібрали? - Ну я бачу, що ти - не бородатий. Дехто казав, що помітив каремат і наплічник. Туристів на дорозі не так лякаються. Я із собою брав твердий дезодорант, по можливості приймав душ, прав одяг, щоб виглядати цивільно та не пахнути.

У Тбілісі можна безкоштовно напитись вина

Там є магазинчики, де купують вина. Перед цим їх дегустують. Просиш налити трохи, але вони ллють від душі. Можна "нализатися" і нічого не придбати

Їздив на всьому - від жигуля до елітних Lexus та BMW

Всього змінив за дорогу 113 машин, не рахуючи маршруток по місту. Із дорогих був джип Lexus якийсь із останніх, Mercedes-Benz ML 63, був Volkswagen Golf GTI, а із Києва виїхав взагалі останнім Volkswagen Touareg, двічі траплялись BMW X5.

До речі, у Местії (Грузія) мене підвозив власник найдорожчого ресторану міста. Я навіть в ньому кілька разів їв. Він і за нашими мірками дорогий. Найдешевше блюдо хачапурі там коштує 5 ларі - приблизно 75 гривень.

Продовження читайте 9 червня о 20:15