Оформити приватне підприємство нескладно, вважає економіст Владислав Загородній. Він розповідає, як зареєструватися підприємцем й вибрати вигідну схему оподаткування.
З чого варто починати?
- Треба піти до держреєстратора із паспортом й ідентифікаційним кодом. держреєстратор зазвичай знаходиться в міській адміністрації. Там пишуть заяву, сплачують 34 гривні за виготовлення свідоцтва підприємця. Через три дні йдуть у районну податкову інспекцію. Там на підприємця заводять справу й реєструють. Запропонують схему оподаткування.
Які бувають ці схеми?
- Спочатку підприємцю треба визначитися – буде він на загальній системі оподаткування чи на спрощеній. Загальна система – це повний облік витрат і доходів. Для роботи у ній потрібен касовий апарат. За допомогою нього податкова контролює підприємця. Касові апарати приєднані до інтернету, з них надходять дані до податківців. З чистого доходу підприємця сплачують 15 відсотків податку. За спрощеною системою можна не вести обліку витрат. Сума податку від цього не змінюється.
Тобто всі підприємці спрощеної системи платять один податок?
- Ні. Спрощена система поділяється на чотири групи. У кожній із них є свої особливості й умови. Наприклад, підприємці першої групи платять щомісяця 10 відсотків від мінімальної заробітної плюс єдиний соціальний внесок – 34,7 відсотків від мінімальної зарплати. Оскільки зараз мінімальна зарплата 1218 гривень, то загальна сума з податку і єдиного соціального внеску буде 544,45 гривень. Зазвичай на цій групі працюють торгівці на офіційних ринках. Вони не мають права наймати на роботу працівників.
Чим від цієї групи відрізняються інші?
- Друга група призначена для підприємців, що мають грошові обороти до півтора мільйона гривень. Вони сплачують щомісяця 20 відсотків від мінімальної заробітної плюс єдиний соціальний внесок – 34,7 відсотків від мінімальної зарплати. Підприємці другої групи не мають права наймати більше 10 осіб. Третя група розроблена для підприємців, що мають обороти до двадцяти мільйонів гривень. Податки сплачують щоквартально. Вона поділяється на платників ПДВ та неплатників ПДВ. Перші платять 2 відсотки від обороту плюс єдиний соціальний внесок 34,7 відсотків від мінімальної зарплати. Другі сплачують 4 відсотки від обороту й також – єдиний соціальний внесок 34,7 відсотків від мінімальної зарплати. Підприємці третьої групи мають право наймати необмежену кількість працівників. Четверта група призначена для підприємців сільського господарства.
Як зекономити на податках підприємцю-початківцю? Яку групу найбільш вигідно обрати?
- Все залежить від сфери зайнятості підприємця та його грошових обертів. Якщо це малий бізнес із перепродажів чи надання послуг, де річні оберти не перевищують півтора мільйона гривень, сміливо обирайте другу групу. Податок обчислювати дуже просто, немає ніякої прив'язки до чистого доходу. Чим бізнесмен не займався б, сплачуватиме у найближчі місяці 666, 2 гривень.
Де сплачувати податки? За яким механізмом це роблять?
- Все просто. Підприємці мають рахунок єдиного соціального внеску й свій ідентифікаційний код. Йдуть із цим у банківську касу й оплачують. Можуть це робити і через інтернет-банкінг.
До яких труднощів треба бути готовому власнику малого бізнесу при сплаті податків чи оформленні власної справи?
- Система добре налагоджена. Шкода, що при оформленні справи приходиться ходити від держреєстратора в податкову і навпаки. Краще б, діяв принцип "єдиного вікна". Підприємцю варто слідкувати за змінами в законодавстві, рахунки для сплати податків можуть змінитися й гроші не надходитимуть у податкову. Ті, хто мають найманих працівників, не повинні забувати щоквартально подавати звіт за формою 1-ДФ. У ньому відображають зарплату працівника та податок на неї. Може змінитися форма декларації або терміни її подання. Якщо декларацію подасте із запізненням, податкова вас оштрафує.