В Україні не варто сподіватися на гідне життя, маючи державну пенсію. У країнах, що розвиваються, потрібно розраховувати лише на себе, вважають у компанії AFS.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"Гривня швидко знецінюється. Через це падає купівельна спроможність українців. А пенсію як таку у майбутньому можуть відмінити через великий дефіцит Пенсійного фонду. Цілком ймовірно, що залишать тільки якесь мінімальне державне утримання", - говорить "Знай" радник із особистих фінансів Олена Бокань.
"Знай" пропонує 5 способів накопичити собі грошей на забезпечену пенсію.
1. Банківський депозит
У гривні банківські депозити пропонують із прибутковістю 18-24% річних. У доларах — 5-9%. Як показує досвід, найкраще зберігати кошти на довгий термін у кошику валют — іноземній та українській. Тоді втрати однієї грошової одиниці можна компенсувати ростом в іншої.
Перевагою такого способу заощадження є нарахування щомісячних відсотків і їхня капіталізація. Відносно надійне місце збереження коштів. Оскільки відсотки щомісяця знімати не потрібно й потенційний пенсіонер зацікавлений обрати якомога довший термін депозиту, то є можливість обрати програму депозиту, за якою для довшого періоду депозиту даватимуть більші відсотки.
Є й певні ризики такого способу заощадження на старість. По-перше, наша влада може будь-коли оподаткувати депозит, а фінустанова, посилаючись на труднощі з грошима, може затримати виплату вкладу.
2. Депозит кредитної спілки
Попри негативну рекламу й поганий імідж кредитних спілок, деяким із них довіряти можна. Це переважно ті спілки, які працюють довгий час в одному регіоні й однією категорією клієнтів.
Вигідною перевагою надійної спілки є те, що у ній пропонують відсотки на 2-3 пункти вищі за банківські. Мінусом є відсутність Фонду гарантування вкладу для такого типу організацій. Тобто, якщо кошти пропадуть через банкрутство кредитної спілки, то їх ніхто потім не поверне.
Читайте також 5 безкоштовних способів скоротити витрати пального на авто
3. Накопичувальне страхування життя
Це страхування, коли щомісяця або щороку потрібно робити певні внески — 8-12 тис. грн, залежно від програми. Всі ці кошти капіталізуються у обраній валюті. Це приблизно 18-20% річних. Мінімальний термін угоди — 10 років. Якщо протягом цього періоду із потенційним пенсіонером не станеться нічого трагічного — тяжка хвороба, смерть, часткова втрата працездатності, то через 10 років йому повернуть всі кошти із капіталізацією — 1-1,8 млн грн, залежно від програми. Застрахувати життя можна у міжнародних компаніях, що на цьому спеціалізуються. Зазвичай у них немає проблем із виплатами.
Перевагою такого типу накопичення є те, що до кінця терміну дії програми гроші зняти неможливо. У разі смерті власника програми, гроші отримають родичі протягом 2-3 тижнів. Наприклад, банки таке рішення приймають більше ніж півроку.
Недоліком такого типу програми є невизначене законодавчо регулювання в Україні.
4. Відкладання іноземної валюти вдома
Прибутковість такого вкладу значно нижча, ніж депозиту. Однак фізична присутність грошей вдома для багатьох компенсує це. Правда, зберігання коштів вдома ризиковане. Потрібно придбати сигналізацію й сейф щонайменше. Крім того великим мінусом є доступність круглої суми. Як показує життєвий досвід більшості, зазвичай з'являється потреба комусь позичити кошти чи придбати щось дуже вигідне за них. Є висока ймовірність, що до пенсії ці гроші не збережуться.
5. Купівля банківського золота у злитках
Такий вид заощадження може принести прибуток, якщо купувати злитки протягом 20 років. За дослідженнями Українського аналітичного центру, золото дорожчає кожні 7-12 років. Однак йому властиво й падати в ціні. Тому після подорожчання бажано його одразу продати за іноземну валюту.