Сьогодні американську валюту в банках і обмінниках продають за 26,7 грн, а купують за 25,8 грн. Це на 50 копійок дорожче, ніж вчора і на гривню дешевше ніж на минулому тижні. На міжбанківському ринку долар коштує 26,45 грн у продажі. В покупці — 26,35 грн. Офіційний курс НБУ — 26,28 грн.

"Останній місяць курс стабілізувався, бо було позитивне торговельне сальдо держбюджету. Тобто більше коштів прийшло в бюджет від експорту, ніж ми витратили на імпорт. Також на стабільність вплинуло те, що влада затримала зарплату бюджетникам. Протягом останніх місяців вони не отримали 10 мільярдів гривень. Через це на ринку впав попит на долари. Людям коштів вистачало хіба що на їжу та комуналку", - розповідає "Знай" економіст Олег Соскін.

За його словами, на посилення гривні вплинуло ще й те, що вдалося зменшити закупівлі російського газу.

"Також позитивно вплинув японський кредит у 300 мільярдів доларів на 20 років. Ще уряд продав на 1 мільярд доларів облігацій внутрішнього запозичення. Однак в цьому є невеликий нюанс. Із цих облігацій 70 відсотків купив НБУ. Через це гривня не укріпилася до 24, як мало б бути", - пояснює економіст.

Читайте також Експерт розповів, чому кількість підроблених гривень знизилася

Популярні новини зараз
Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Показати ще

На його думку, така стабілізація тимчасова. Методи для її досягнення не можуть діяти довго.

"Теперішня політика влади спрямована на те, щоб утримувати ситуацію сьогодні. Про завтра, післязавтра та майбутнє не йдеться. Сьогодні Порошенко поїхав у США. Є велика ймовірність, що повернеться з ще одним кредитом. Однак цим економіку не врятуєш. Всі ці позики, по-перше, прийдеться повертати. А, по-друге, при теперішньому рівню корупції їх скоро ніхто не даватиме", - пояснює Олег Соскін.

У квітні, за його словами, ситуація на валютному ринку суттєво не зміниться. Курс долара буде коливатися на 0,8-1 грн. До кінця місяця можливе укріплення гривні, але ненабагато. Тоді Україна суттєво скоротить експорт газу, натомість збільшить закупівлі нафтопродуктів через автомобільний і посівний сезон.

"До кінця року ситуація може розвиватися у кількох напрямах. Перший позитивний. Це якщо у нас закінчиться політична криза, США дадуть кредит і МВФ відновить співпрацю. У такому разі до кінця року матимемо курс 27-28 гривень за долар. Якщо ж позики не надійдуть, політична криза продовжуватиметься і ще й зросте імпорт, то може розвиватися негативний сценарій — 30-35 гривень за долар. Достатньо, щоб курс опустився до 29 гривень і піде ланцюгова реакція по здешевленню гривні. В першу чергу подорожчає пальне і обслуговування транспорту, потім — логістика, далі товари", пояснює економіст.

Після цього може початися паніка й підвищений попит на валюту. Купівельна спроможність гривень знижуватиметься щотижня.

Нагадаємо, найближчим часом уряд перегляне бюджет на наступний рік. Його перерахують відповідно до нового курсу 26,9 гривень за долар. Про це повідомили минулого тижня у Мінфіні.