Перемога на "Євробаченні 2016" української співачки Джамали знову підняла питання про доречність проведення масових розважальних заходів в країні, де йде війна. Адже за правилами конкурсу наступне "Євробачення" тепер пройде в Україні. Це викликає обурення у деяких українців, адже на Сході тривають бої, а в тилу йдуть концерти. Чи доречно проводити культурні заходи в такий час? Портал "Знай" розібрався в історичному і соціальному підґрунті питання.
1. Війна і мир в давнину
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяІсторію про античних Олімпійських іграх, заради яких учасники зупиняли всі війни і заморожували конфлікти, знають всі. Пояснювалося це досить просто - у війні брало участь майже все фізично міцне чоловіче населення міст-полісів і невеликих держав, поширених в той час. Звичайно, для спортивних змагань були потрібні ті ж самі люди, так що героїчні битви та славні перемоги доводилося відкладати, поступаючись перемогам спортивним.
Вже в епоху розквіту Римської імперії, свята (найчастіше релігійного характеру) і різноманітні ігри (циркові, гладіаторські і театральні), що проходили в самому Римі, ніяк не минуться війнами, які легіони вели на далеких рубежах. На повсякденне життя римського громадянина, якщо він не служив в армії, взагалі мало впливали війни і палацові перевороти. Він скоріше побоювався неврожаїв і економічних криз, які і в ту пору вже бували.
Поширення по всій Європі християнства, формування феодалізму і більш ґрунтовне поділ людей на різні стани, сильно змінило такий підхід до свят під час війни, тому що серйозні розважальні заходи самі по собі стали долею дворянства і заможного купецтва.
2. Перша світова війна і Різдвяне перемир'я
Розпочата в 1914 році війна стала серйозним випробуванням для населення Європи, так як торкнулася майже все доросле чоловіче населення, яке підлягає призову. Само собою, під час війни, що охопила Європу, Африку і Близький Схід було не до свят. Але, тим не менш, вже в перший фронтове Різдво виявилося, що воюючі сторони зовсім не проти відпочити і повеселитися. Ця історія запам'яталася європейцям як "Різдвяне перемир'я", коли британці, німці та французи (а пізніше і австрійці з поляками на східному фронті), відмовлялися стріляти один в одного, а віддавали перевагу, обмінятися подарунками і зіграти в футбол. Командування всіх країн-учасниць конфлікту, само собою, було категорично проти таких "братань", але нічого вдіяти не могло. Різдво - загальноєвропейських свято, і навіть різдвяні пісні на різних мовах в цілому звучать однаково. Пізніше подібні випадки повторювалися на Великдень і деякі інші святкові дні. Втомленим від позиційної війни і сидіння в окопах солдатам потрібна була віддушина, якій і ставали такі дні перемир'я.
Цим подіям зокрема присвячений хіт сера Пола Маккартні "Pipes of Peace".
3. Друга світова війна і театральні фронтові бригади
Цього разу, звичайно, все було набагато складніше, ніж в 1914 році. Ідеологічне підгрунтя війни унеможливила "братання" і спільні футбольні матчі. Проте, культурне життя Європи і СРСР не зникла, просто пристосувалася до нових умов. У Німеччині, наприклад, за всі роки війни не було скасовано жодного музичного фестивалю. І такі великі події, як заснований колись Ріхардом Вагнером Байрёйтскій фестиваль класичної музики, проходили на ура до самих останніх місяців.
В СРСР, в зв'язку з окупацією перших років війни і евакуацією багатьох громадян на Схід, все було, звичайно, дещо складніше. Проте, тривали гастролі театрів, знімалося кіно. Нерідко артисти приїжджали на фронт, щоб підняти настрій солдатам і нагадати їм про мирне життя. Всього в країні працювало близько 4 тисяч фронтових бригад, спеціально обладнаних для театральних вистав в екстрених умовах. Тривали гастролі театру і по які окупованій частині країни, особливо для громадян, які перебувають в евакуації.
4. Конкурс краси в обложеному Сараєво і концерти у Грозному
Одним з найцікавіших моментів полихнувшей після розпаду Югославії війни на Балканах, був конкурс краси, який пройшов в обложеному місті Сараєво, по прицілами сербських снайперів. Облога Сараєво тривала майже чотири роки 1992 по 1996 рр. і стала справжньою трагедією для місцевих жителів. Проте, в 1993 там пройшов конкурс краси "Міс Сараєво". Проводити його довелося підвалі, так як на поверхні була небезпека обстрілів і артилерійського вогню. Конкурс був проведений не тільки з розважальної метою, але і в якості спроби привернути увагу світової громадськості до війни на Балканах. Учасниці конкурсу позували для фотокамер з банером "Не дайте їм вбити нас". Переможницею стала боснійка Інель Ногіч. За мотивами цих подій ірландська група U2 записала пісню Miss Sarajevo спільно з Брайаном Іно і Лучіано Поваротті. А американський журналіст Білл Картер, який був присутній на цьому конкурсі, зняв однойменний документальний фільм.
Не менш цікавою подією були і гастролі російської групи ДДТ і її лідера Юрія Шевчука в Чечні в 1996 році. Фіналом гастролей був концерт на стадіоні "Динамо" в Грозному, на якому, за твердженням самого Шевчука, були присутні як російські солдати, так і їх противники.
Читайте також: Від Руслани до Джамали: найкращі виступи "Євробачення"
5. Що кажуть психологи?
Багато психологів відзначають, що фестивалі, концерт та інші розважальні заходи під час військових дій - це не просто нормально, але ще і дуже правильно. Такі події відволікають людей від трагедії війни та загального пригніченого стану.
"Я думаю що розважальні заходи має сенс проводити завжди, так само як і будь-які інші події, спрямовані на вивільнення людських емоцій. Справа в тому, що наша культура досить однозначно підходить до різних епізодів життя: під час війни треба бути серйозним і співати гімни, під час весілля - радіти і віддаватися узливань, під час навчання напружено вчитися та таке інше. Проте людина влаштована набагато складніше, ніж того вимагають соціальні ритуали, і тривалий застій переживань, які не знаходять вираження, може привести до неврозів і тому подібних розладів, в тому числі і чисто, здавалося б, тілесних", - зазначив психолог Володимир Тесля в своєму коментарі для "Знай".
Так що, всупереч обуренню окремих громадян тим, що не дивлячись на військовий конфлікт на Сході, в цілому по країні тривають різноманітні фестивалі, це абсолютно природне явище. У складні і нестабільні часи громадянам як ніколи необхідні позитивні емоції і події, які відвернуть їх від сумних думок.
Сама перемога Джамали на "Євробаченні" в Швеції вже підняла настрій багатьом українцям. І в цьому немає нічого поганого. Є час для скорботи, але є час і для радості.