20 років тому в Україні офіційною валютою стала гривня. З часу її впровадження вона девальвувала у 14 разів. Коли її вводили, долар коштував 1,8 грн, а зараз 26 грн.

"Однак купівельна спроможність знизилася ще більше. Адже не треба забувати, що і долар не стоїть на місці. Він, хоч і повільно, але теж знецінюється", - говорить порталу "Знай" Володимир Марченко, аналітик консалтингової компанії AFS.

На його думку, знецінення гривні можна було б уникнути, якби при владі були професійні економісти, а не політикани.

"У 1990-х в уряді багато-хто не розумів принципів, за якими працює ринкова економіка. Перед кожними черговими виборами людям підвищували зарплати і пенсії. Тим самим збільшували кількість грошової маси, не підкріпленої золотовалютними резервами. У 2000-х настала ера олігархів. Вони вже напряму почали впливати на державну політику. На рівні уряду й Верховної Ради лобіювали рішення, які робили країну залежною від імпорту — російського газу, іноземної техніки і навіть послуг міжнародних компаній. Все це призвело до того, що валюти з України йшло багато, а приходило мало", - пояснює він.

У середині 2000-х процес відтоку валюти із України пришвидшився через те, що стали масовими банківські кредити.

Популярні новини зараз
Комунальники масово подають до суду на неплатників: яка заборгованість вважається критичною За інтернет можна не платити: як скористатися новою послугою Українцям виплатять по 10 800 гривень на особу: хто отримає нову допомогу Дніпровська дівчина-хатико повернулася, але тепер вона нападає на людей
Показати ще

"Їх видавали на побутову техніку й автомобілі. Це все переважно виробляють за кордоном. Туди кошти й пішли. Натомість у металургійній галузі й хімічній був занепад. Україна за 2007 рік не доотримала 2,3 мільярда доларів. Тому гривня почала дешевшати", - пояснює Володимир Марченко.

2010-2013 року курс тримали майже у штучному режимі.

"Більшість економістів думали, що різке знецінення буде 2011 року, для цього були всі передумови. Але курс змінився тільки на 50 копійок, до 8,5 гривень. І то ненадовго. На його утримання влада спалювала всі золотовалютні резерви. 2013 року, після революції почалося різке знецінення. Від нас ішли іноземні інвестори, а влада робила помилку за помилкою. І замість того, щоб зупинити гривні на позначці 14 гривень за долар, НБУ чекав, поки долар сягне мало не 30 гривень", - каже спеціаліст.

Нагадаємо, за 20 років дизайн гривень міняли 3 рази. Найчастіше змінювалася 1 гривня.