Станом на березень 2016 року з українських в'язниця було достроково звільнено понад 3,5 тисячі засуджених. Це стало можливим через прийнятий у грудні "Закон Савченко" - одним з розробників закону є ув'язнена у російському СІЗО депутат Надія Савченко.

За данними Пенітенціарної служби України, найближчим часом за цим законом звільнять близько 50 тисяч осіб, з яких 4,6 тисяч були засуджені за тяжкі та особливо тяжкі злочини.

Чого чекати від "Закону Савченко" "Знай" з'ясував у адвоката та юриста Андрія Турія.

- Поясніть, як юрист, що означає "Закон Савченко"?

Читайте також: Прокурори масово звільняються через низьку зарплату - Луценко

Популярні новини зараз
Головне за 24 квітня: бунт українців у Польщі, трагедія Каті Репяхової, важливий день та різке підвищення цін Українцям вказали на два обов'язкові платежі, які не можна ігнорувати Комунальники масово подають до суду на неплатників: яка заборгованість вважається критичною Оля Полякова дізналася, що вагітна після розлучення: як насправді з'явився Буряковський
Показати ще

- "Закон Савченко" - це умовна назва. Бо серед його розробників рахується ув'язнена Надія Савченко. Насправді цей закон регламентує порядок звільнення осіб, які були затримані та перебували у СІЗО. Згідно нового закону, якщо людина перебувала у СІЗО один день, то після винесення вироку цей день їй рахуватимуть за два дні.

- Пенітенціарна служба трохи налякала українців звісткою про те, що тисячі засуджених вже виходять на свободу. Чи є якісь переваги у цього закону?

- Я не бачу особливих проблем з цим законом. Рано чи пізно засуджені все одно виходять на волю. Серед переваг я б назвав той факт, що слідчі органи з дією цього закону почнуть діяти більш мотивовано, тобто буде менше зловживань з їхнього боку. Приміром, беремо людину, яку затримано і їй загрожує 5 років в'язниці. Раніше її можна було тримати і рік і два і три роки і тягнути слідство. Нині ж це буде не в інтересах слідства – бо якщо людині загрожує строк в 5 років, то відсидівши 2,5 роки у СІЗО, вона вийде на волю відразу після вироку суду. Мушу сказати, що у нас слідство іноді триває й по 5 чи 6 років в деяких випадках. Це, зазвичай, справи з великим обсягом роботи, складністю злочину, багатьма свідками, тощо.

До того ж люди, котрі сидять в СІЗО несправедливо, отримають захист – адже строк слідства значно скоротиться.

- А хіба прокуророві чи слідчому не все одно – сидить людина чи вийде відразу після суду?

- Звичайно ні. Керівництво такого прокурора чи слідчого "не погладить по голівці" підлеглого за затягнуте слідство і той факт, що винний відразу після суду вийшов на волю, бо тягнулося слідство.

- Чи є якісь недоліки в цьому законі?

- Гадаю, що тут є недоліки не правового характеру, а більш соціального чи психологічного. Бо вже вийшов на свободу суддя-колядник Зварич, готується до виходу Лозінський. Все це викликає чималий резонанс у суспільстві.

- Якщо людина потрапила в СІЗО, пробула деякий час там і на суді його провина не була доведена – що у цьому випадку?

- Людина була під слідством, по відношенню до неї вироку немає. Якщо є виправдовувальний вирок, то вона не винна.

- Кого стосується "закон Савченко"?

- Усіх, хто був попередньо ув'язнений до вироку суду – це може бути людина в СІЗО, людина, що перебуває в медичному закладі пенітенціарної системи, людину, яку затримали до проведення експертизи, тощо. Загалом, всі, хто позбавлені волі без вироку суду.

- На осіб під домашнім арештом розповсюджується цей закон?

-Ні.

Читайте такоже: Закон про люстрацію не відповідає євростандартам

- Чи мають певні затримані якісь більші преференції за цим законом? Адже не секрет, що у нас в систему правосуддя потрапляють і політичні в'язні і мажори…

- У цьому законі немає преференцій за соціальним статусом чи за політичною ознакою. Є преференції лише за місцем утримання та за тим, які були обрані методи утримання. Адже утримання може бути різним – може бути в'язниця, а може бути й домашній арешт.

- Чи не будуть адвокати зловживати новим законом, навмисне затягуючи слідство в інтересах винних? Адже 5 років у в'язниці і 2,5 роки в СІЗО – це різні речі…

- Гадаю, що певні зловживання будуть. Цей закон піде на користь реальним винним, котрі, звісно ж, скористаються можливістю відсидіти меншу в СІЗО, аніж у в'язниці.

- Чи звертають вже до адвокатів родичі тих засуджених, котрі підпадають під цей закон?

- Так, до мене ще у грудні зверталися родичі одного засудженого, якому дали п'ять років, три з яких він відсидів. Я попрохав цих людей зачекати підписання закону та внесення його у Кодекс. Зараз чимало адвокатів працюють у цьому напрямку. Механізм простий – потрібно подати скаргу чи ходатайство у суд, що виніс вирок. Протягом двох тижнів суд має прийняти нове рішення.

- Чи потрапить сама Надія Савченко під дію свого закону? Адже зараз українці чекають, що після оголошення вироку її повернуть в Україну для відбування покарання?

- З юридичної точки зору так, засуджений в іншій країні потрапляє під дію цього закону на території України. Проте якщо Надію передадуть в Україну, думаю, її звільнять відразу ж. І це буде правильне політичне рішення.