З 1 квітня в Україні зросли тарифи. Удвічі подорожчала електроенергія, на 70% зросла платня за опалення, на 280% - за газ. А з 1 травня українцям пообіцяли підняти платню за воду.

Чимало громадян шоковані новими тарифами та стверджують, що не зможуть оплачувати комунальні платежі через замалі доходи. В свою чергу міністр соціальної політики Павло Розенко каже, що у 2015 році з державного бюджету на субсидування населення виділено рекордну суму – 24,5 мільярдів гривень.

"Зараз субсидіями в Україні користується 1,1 млн родин. За підрахунками експертів допомоги потребують 2,5 – 3 млн. сімей. Вони не можуть самостійно сплатити за комунальні послуги і вимушені або взагалі не платити, або економити на товарах першої необхідності, аби сплачувати за комуналку. Тому в 2015 році держава виділила рекордну суму на субсидування українців", - Стверджує Павло Розенко.

У міністерстві вже пояснили – допомогу надаватимуть з 1 травня. Завдяки реформуванню системи, тепер отримати субсидію стане значно простіше.

Втім юристи закликають бути обережнішими. Столичний правозахисник Вадим Хабібуллін закликає громадян платити за старими тарифами.

Популярні новини зараз
Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Показати ще

"Платіжки приходять на основі договору, який був підписаний із ЖЕКом. Будь-який договір передбачає – якщо змінюється ціна чи умови, все потрібно узгоджувати між двома сторонами. І таке узгодження має відбуватися письмово. Чи погоджувалися громадяни на те, щоб держава в односторонньому порядку підвищувала тарифи? Звісно, що ні. Тому я раджу платити за старими і чекати погодження нових тарифів. Можна звернутися до юристів, правозахисників, в приймальню свого народного депутата - разом передивитися договір і порадитися, що можна зробити", - каже юрист.

Він стверджує, що нова система субсидування може призвести до удосконалення старих корупційних схем.

"Поголовне субсидіювання - це нова схема від уряду, аби люди погодилися на нові тарифи на комунальні послуги, рекомендовані МВФ. Вперше заявки на субсидію будуть відправлятися по пошті, буцім-то для зручності споживачів, аби кожен мав змогу отримати допомогу, не вистоюючи в чергах. Основна проблема в цій схемі з юридичної точки зору – це надання недостовірних та помилкових даних. З недостовірними все зрозуміло – якщо людина обманула державу, вона має повернути ці гроші у бюджет. А от помилкові та неповні дані – це дуже розмите поняття. На жаль, люди похилого віку, заповняючи заявки, можуть припускатися помилок. Держава передбачає, що в такому випадку людина має повернути удвічі більшу суму, на яку вона отримала субсидію", - розказує Хабібуллін.

Юрист Аля Гайсинська називає нову схему елегантною аферою і закликає добре подумати перед тим. як заповняти заяву.

"Державою встановлений обов'язковий відсоток і сума платежу за житлово-комунальні послуги – це та сума, яку кожен член родини має сплатити в обов'язковому порядку. Наприклад, при доході в 2400 гривень – людина має сплатити 367,3 грн. І тільки, якщо сума платежу за комуналку більша такого мінімуму, може йти мова про нарахування субсидії", - пояснює Гайсинська.

Допомога покриває оплату за газ, воду, електроенергію та квартплату лише в рамках встановлених державою соціальних нормативів. Приміром, передбачено, що один мешканець має використати 2,4 метрів кубічних води, 90 кВт/год електрики на 1-2 людей та додатково 30 кВт/год на кожного наступного члена родини. Все, що більше нормативу, громадянин має сплачувати сам.

"Переконана, що українці витрачають більше води чи електроенергії у побуті. Якщо ж у них немає лічильників, то такі нормативи будуть вираховуватися дуже не прозоро", - каже Гайсинська.

Нова заява про призначення субсидії передбачає пункт: "Я, та особи, котрі фактично проживають/зареєстровані у даному приміщенні даємо свою згоду на обробку персональних даних про родину, доходи, майно, що необхідні для призначення житлової субсидії та оприлюднення відомостей щодо її призначення".

"В совбезі, отримавши всі дані, почнуть перевірку, звернувшись до податкової, пенсійного фонду, МРЕО, учбових закладів. А незабаром з цих органів громадянам можуть надійти запрошення принести правовстановлюючі папери на нерухомість, автомобіль чи землю. Тобто, дані опиняться в базі відповідних структур", – каже юрист.

Ці відомості можуть обернутися справжніми проблемами для людей. Адже громадяни мають вказати інформацію про депозити, наявні у банках. А зарплатня в кілька тисяч гривень і купівля іномарки кілька років тому можуть перерости у детальну перевірку. Слід готуватися і до того, що при заяві на отримання субсидії, помешкання можуть відвідати контролюючі органи та оцінити вартість ремонту, нового холодильника чи меблів.

"Для цього кількість співробітників совбезу збільшать на 1024 особи", - каже Аля Гайсинська.

З 2016 року в Україні стартує податок на нерухомість, тож багато хто з юристів стверджує, що при заповненні заяви на субсидію, громадянин, вказавши всі свої дані про нерухомість опиниться в перших рядах тих, хто отримає розрахунки за новим податком. Якщо громадянин отримує субсидію, він протягом місяця зобов'язаний сповістити совбез про зміну свого доходу – збільшення зарплатні, отримання спадщини, дивідендів, процентів та кредитів, при виписці з квартири члена родини чи навпаки при прописці людини, а також купівлі речі, вартість якої перевищує 50 тисяч гривень.

"У мене склалося враження, що нова система субсидування направлена на те, аби виявити якомога більше інформації про громадян. Шляхом збору такої інформації легко наповнити кадастри і реєстри, зобов'язати людей подавати щороку декларацію про доходи і контролювати їх. Тож якщо Ваша зарплатня не стане "білою", або ви не готові платити податки з усіх своїх доходів, поміркуйте добре, чи потрібна Вам субсидія", - каже юрист.

Юрист компанії "Спільна справа" Олександр Джус стверджує, що субсидування держави спрямоване не на підтримку найбідніших, а на збагачення багатих.

"Навіть, якщо Ви вважаєте, що зі сплатою податків у вас все гаразд, за кілька місяців Вам надішлють рахунок на сплату податків, і в 90% випадків у чиновників буде до чого придертися", - каже Джус.

Юрист пояснює, що зараз податкова практично не має відомостей про об'єкти, що знаходяться у власності платників податків – там зазначено лише майно, яке продавалось чи дарувалось до 2013 року.

Завдяки субсидуванню – податківці отримують такі дані. Це – прямий крок до сплати податку повністю на всю наявну нерухомість.

"Цинізм цієї схеми полягає у тому, що субсидію, тобто кошти, отримає не громадянин, а ЖЕК. У Мінсоцполітики стверджують, що така схема передбачена, аби громадянин випадково на відшкодовані державою кошти не купив собі на них поїсти. Про яку економію в ЖЕКу йде мова?" - дивується Олександр Джус.

Підрахувати субсидію можна на сайті Уряду за посиланням:

http://www.kmu.gov.ua/control/calculator