На банківських рахунках Якова Смолій - 98,3 млн. грн. У цьому випередив його тільки президент України Петро Порошенко. Дізнайтеся, чому главу НБУ можна назвати раньте? Скільки доходів він отримує від цінних паперів і здачі нерухомості в оренду? Який гучний корупційний скандал мав місце в Нацбанку? І чим ця історія закінчилася?

Біографія

Народився 1 лютого 1961 року.

Знак Зодіаку: Водолій. За східним гороскопом: рік Металевого Бика.

Національність: українець.

Яків Смолій - людина небідна. На його рахунках - мільйони доларів, корпоративні права - на мільйони гривень. Багато банків, фірм і компанії є орендарями об'єктів нерухомості, які повністю або в частці належать банкірові.

Він не відмовляється від шикарних вишукувань - швейцарських годинників. У його автопарку - три авта, є гідродроцікл. Перше, про що заявив новий керівник НБУ, - що курс регулятора мінятися не буде.

Сім'я

Дитинство та юність пройшли в селі Вербовець. Яків Васильович народився і виріс у Тернопільській області.

Згідно з даними декларації за 2017 рік, його фактичне місце проживання - село Погреби Броварського району Київської області. У Погребах у Якова Васильовича житловий будинок площею 654,06 кв.м. До речі, котеджі тут коштують від 5 млн. грн. Є будинки, де «все включено», вартістю понад 9 млн. грн.

Сімейний стан: одружений. Сім'я: дружина Світлана Миколаївна. Діти: двоє дорослих доньок (старша - Неля, молодша - Тетяна).

Освіта

У 17 років, після закінчення школи, вступив до Львівського державного університету ім. Івана Франка. У 22 роки отримав диплом: освоїв кваліфікацію «математика».

Яків Смолій
Яків Смолій

Кар'єра і бізнес

Трудову діяльність почав під час навчання в університеті – працював там лаборантом.

З 22-річного віку протягом восьми років займав посаду інженера-програміста в різних організаціях. У банківській системі України почав працювати в дев'яностих. На той момент Якову Васильовичу було 30 років. Перші три роки він був провідним інженером, начальником КО, заступником начальника Тернопільського ОУ НБУ.

Наступні 11 років - начальник управління автоматизації, заступник голови правління банку «Аваль». Непогано заробивши, Яків Смолій став акціонером. Потім - заступником глави банку. Коли в 2005-му установу продали австрійській групі Raiffeisen International за величезну на той момент суму грошей - 1,028 млрд. доларів, продав свою частку акцій і новоспечений акціонер Яків Васильович. Після цього акціонери стали офіційними доларовими мільйонерами.

Потім чиновник, що розбагатів, стає директором із питань банківського бізнесу в ТОВ «Престиж-груп». І займає цей пост протягом восьми років. До речі, ця фінансова установа була зареєстрована екс-акціонерами банку «Аваль» менше ніж через півроку після його продажу. Частка Якова Васильовича в статутному капіталі - 7,28% (це 300 млн. грн.)

Напрацювавши базу клієнтів і увійшовши до 20-ки найбільш провідних в Україні банків, основні власники цінних паперів знаходять покупців і продають фінустанову австрійській банківській групі Erste. Кожен із акціонерів отримує за свою частку велику суму грошей. До речі, покупці банку «Престиж» зажадали від українських бізнесменів підписати документ, згідно з яким вони зобов'язувалися не створювати банків протягом 3-х років.

Але багатих підприємців це не злякало. Адже ще при створенні «Престиж груп» вони заснували молочний бізнес. Було створено холдинг «Молочний альянс», що включав різні напрямки діяльності. За даними ЗМІ, найголовнішими дійовими особами в банківському та молочному бізнесі були акціонери Федір Шпиг та Олександр Деркач, яким належали найбільші частки акцій, починаючи з «Авалю».

Яків Смолій
Яків Смолій

Згодом, за даними ЗМІ, акціонери збагачувалися, вміло жонглюючи страховими компаніями, продаючи їх закордонним за величезні суми грошей. Паралельно зі страховим бізнесом активно розвивався молочний. Так мільйонери примножували свої статки. Наприклад, СК «Еталон» принесла гарний прибуток. У Якова Васильовича був 41% акцій, у його дружини - 25%, дочка Тетяна володіла 25% акцій. Усі вони вийшли зі складу акціонерів. Новим власником став російський інвестор Геннадій Дуванов.

Заступником Голови НБУ Яків Смолій стає навесні 2014 року. Першим заступником - восени 2016-го. В.о. на час відпустки Валерії Гонтаревої був призначений у травні 2017-го. Яків Васильович у всьому підтримував політику Валерії Олексіївни. За даними ЗМІ, вона йому довіряла. А навесні 2018-го чиновник очолив Національний банк України.

Компромат і чутки

Ще в 2014 році його декларація включала довгий список нерухомості, автомобілів і землі. У 2015 на його банківському рахунку було 4 млн. 208 тис. 744 грн., 788 тис. 223 грн. У його дружини - 5 млн. 274 тис. 703 грн., 27 тис. 699 доларів. Яків Васильович Смолій віддає перевагу ПАТ «Укрексімбанк». Але й у інших банках у сімейства - солідні заощадження. Всього - 7 тис. 942 доларів та 5 млн. 975 тис. 590 грн. Кошти, позиченими третім особам, - 890 тис. грн.

У 2017 році чиновник зберігає на різних банківських рахунках 3 млн. 935 тис. 238 доларів, 6 млн. 441 тис. 41 грн. (зазначена загальна сума), пенсійне накопичення - 213 тис. 584 грн. Світлана Миколаївна в різних банках зберігає 4 млн. 284 тис. 10 грн., 2 тис. 618 євро.

Яків Смолій та Петро Порошенко
Яків Смолій та Петро Порошенко

У глави НБУ багато нерухомості, яку він здає в оренду. Він отримує прибутки від здачі в оренду об'єктів для багатьох банків: ПАТ «Райффайзен банк Аваль», КСГ банк, ПАТ «Правекс банк» та ряду інших небанківських організацій.

За результатами декларації за 2017 рік, від здачі майна в оренду чиновник загалом отримав майже 2,5 млн. прибутку. Дивіденди Якова Васильовича склали 5 млн. 452 тис. 562 грн., відсотки - 4 млн. 846 тис. 150 грн.

Не станемо перераховувати доходи дружини - там цифри також вражаючі. Перейдемо безпосередньо до самої нерухомості, якою володіє глава НБУ. У його власності наступні об'єкти:

• Офіс площею 2355,60 м² в Тернополі (йому належить 8,08%), в Черкасах - 790,40 м² і Дніпрі - 1570,70 (також 8,08%), у Львові - 2439,60 (33%). Ще два офіси в столиці - на 606,60 і 486,80 кв. м - по 50%. Офіс у Києві - 358,60 м² - 33% у власності дружини. У її власності також ряд інших офісів - по 33% власності.

• 100% власність декларанта - житловий будинок у Погребах на 654,06 м².

• Йому також належить будинок сімейного відпочинку в Гуровщині Києво-Святошинського району - 276,9 квадратних метра.

• Є у Якова Васильовича власні апартаменти в Севастополі - 177,60 квадрата.

• У дружини в Києві - квартира площею 223,10 кв.м.

З транспортних засобів головному банкірові, крім гідроцикла та причепа, належать три авто: «Фольксваген Мультівен», 2012 р.в., «Тойота», LC100, 2006 р.в., «Мітцубісі Гольф», 2002 р.в. У дружини - «Мерседес-Бенц», ML230, 2007 р.в.

Список цінних паперів приголомшливий:

• Інвестиційний сертифікат (і.с.) ТОВ КУА «Еталон Ессет Менеджмент» номінальною вартістю (н.в.) 3 млн. 605 тис. Набуває 9 серпня 2011 року (кількість - 3605).

• 18 липня 2012 р. додаються ще 7210 і.с., їхня н.в. - 7 млн. 210 тис. У цей же день були придбані ще 5 тис. і.с., їхня н.в. - 5 млн.

• 24 грудня 2015 року вже дружина банкіра Світлана Миколаївна стає власницею 2097 і.с., їхня н.в. - 2 млн. 97 тис.

• Дружина декларує боргові цінні папери, ТОВ «Новоодеський елеватор» у кількості 572, н.в. 572 тис. грн.

• Усі інші акції - у власності дружини: ПАТ «Торгрічтранс», кількість - 336 029, н.в. - 342 тис. 749.

• Акції ПАТ «Набережна-Інвест», в кількості 150000, н.в. - півтора мільйони.

• ПАТ МЛП «Вест Київ» - 333200, н.в. - 33 млн. 320 тис.

• ПАТ «Престиж груп» - 153608, н.в. 153 тис. 608 грн.

Так що у власності сім'ї банкіра - інвестиційні сертифікати, цінні папери та акції на суму понад 50 млн. А якщо врахувати ще активи у вигляді корпоративних прав ряду компаній. Загальна сума вийде просто колосальна.

У відкритих джерелах ніякої інформації щодо заведених на нього кримінальних справ або зловживань немає. Однак не так все просто, як може здатися на перший погляд. За даними ЗМІ, коли він перебував ще на посаді першого заступника, його підопічного Сергія Шацького затримали при отриманні великого хабара.

Затриманий чиновник отримував 35 тисяч доларів, коли його на гарячому затримала Генеральна прокуратура. Займана ним посада - директор департаменту платіжних систем НБУ. Цю суму він отримав за реєстрацію в НБУ внутрішньодержавної платіжної системи «Платісервіс».

Яків Смолій
Яків Смолій

За даними Скелет-інфо, коли банкіри дізналися, що Шацького взяли на гарячому, вони говорили про посередницьку роль затриманого в ході операції. Банківські співробітники навали його «рішалою» - людиною, що грає посередницьку роль, яка лише домовляється та передає гроші. Підопічний Якова Смолія не міг сам, без його відома, зареєструвати цю систему для здійснення готівкових та безготівкових переказів у межах України.

Разом із Сергієм Шацьким, який є старожилом банку «Аваль» і давнім знайомим Якова Смолія, були затримані ще три учасники справи. Щоправда, гучний корупційний скандал фактично нічим не закінчився. Кримінальну справу завели, тільки Сергій Шацький продовжував ходити на роботу і отримувати зарплату директора, незважаючи на його звільнення з посади. Що найцікавіше: заставу за нього внесли співробітники НБУ. І сума застави, за даними Антикор, чомусь зменшилася з 800 тис. грн. до 124 тис.

Фотографії

Яків Смолій
Яків Смолій

Яків Смолій
Яків Смолій

Яків Смолій
Яків Смолій

Відео

Посилання

Офіційний сайт, Національний банк України.