Біографія
Політик, економічний експерт, народний депутат України у Верховній Раді України IX скликання (обраний за списками партії «Опозиційна платформа – За життя», у списку був під №22). Член комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку.
Народився 4 листопада 1987 р.
За даними Центрвиборчкому, до липня 2019 р. проживав у м. Луцьку.
Знак зодіаку – Скорпіон.
Згідно зі Східним календарем, народився під знаком Вогненного Кролика, що відрізняє людей надзвичайно вольових і сильних, комунікабельних, відкритих і дипломатичних.
Сім'я
Одружений. Дружина – Світлана Сергіївна Кубальська-Колтунович – працює в Міністерстві інфраструктури України заступником директора Департаменту стратегічного розвитку дорожнього ринку та автомобільних перевезень – начальником відділу розвитку та регулювання ринку автомобільних перевезень. Є членом постійно чинного Комітету з визначення автомобільних перевізників для роботи на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути).
Освіта
Вища. Кандидат економічних наук. Відкриті джерела замовчують, в якому саме виші вчився Олександр Колтунович. За інформацією з бази даних Національної бібліотеки ім. В. І. Вернадського, у 2012 р. Колтунович захистив кандидатську дисертацію з економіки в Тернопільському національному економічному університеті. Тема роботи стосувалася розвитку продуктивних сил і регіональної економіки. У 2009 р. здобув перемогу в одному із серйозних наукових конкурсів.
Кар'єра і бізнес
Наукова робота
До 2019 р., за даними офіційного порталу Верховної Ради України, працював науковим співробітником відділу земельних відносин та природокористування Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Національної академії аграрних наук України.
Як експерт-економіст публікує статті на економічну тематику в українському журналі «Проблеми та перспективи економіки та управління». Теми деяких публікацій у 2017 р.: «Доктринальні принципи інноваційно-технологічної модернізації окремих секторів національної економіки»; «Інноваційно-технологічна модернізація промислового водокористування». З’являвся також і на сторінках російських видань зі статтями на теми політичної економіки (див. Розділ «Компромат та чутки»).
Політична кар’єра
У 22-річному віці Колтунович вступив до лав Партії регіонів.
У 2015 р. балотувався на виборах до Київської міської ради 8-го скликання від партії «Опозиційний блок» (на окрузі №4), але марно.
У ЗМІ він фігурує як «експерт з питань регіональної економічної інтеграції та макроекономіки» або просто як «економічний експерт», а також як керівник економічних програм (станом на січень 2018 р.) Всеукраїнського громадського руху «Український вибір». З середини 2018 р. Олександр Колтунович є одним з рупорів політичних поглядів лідерів і прибічників цього руху і транслятором їх піар-матеріалів – зокрема, на телеканалах «112» та «NewsOne». Так, наприклад, в липні 2019 року він висвітлював та пропагував так звану інноваційну модель розвитку економіки України Вадима Рабиновича «Українська мрія».
До депутатської кар’єри Олександр Колтунович став придивлятися ще у 27-річному віці – у 2014 р., коли став помічником народного депутата від Опозиційного блоку у Верховній Раді VIII скликання, колишнього члена Конституційного Суду Василя Німченка – свого нинішнього однопартійця й сусіда по фракції «Опозиційної платформи – За життя». До речі, В. Німченко був серед 36 депутатів, які голосували у 2018 р. проти Закону про визнання українського суверенітету над втраченими територіями Донецької і Луганської областей. В ЗМІ також відзначалося, що В. Німченко є сумнозвісним «кнопкодавом» (депутатом, який активно голосує картками відсутніх у сесійній залі ВР колег, що є протизаконним, але, на жаль, практично не карається).
У 2019 році на позачергових парламентських виборах до Верховної Ради України IX скликання Олександр Колтунович обраний народним депутатом за списком партії «Опозиційна платформа – За життя» (у списку був під №22). Він – один з чотирьох представників Волинської області в списку партії та єдиний, який потрапив до переліку з 37-ми «прохідних» кандидатур (найближчий в списку «земляк» – екс-керівник Волинської ОДА та екс- «регіонал» Олександр Башкаленко, який у лютому 2014 р. був облитий водою і прикутий наручниками на сцені Луцького «майдану» – був лише 45-м).
У новообраному парламенті О. Колтунович увійшов до складу комітету з питань економічного розвитку та очолив в ньому підкомітет з питань державної економічної політики. Разом з київським адвокатом Антоніною Славицькою (1988 р. н.) він є наймолодшим депутатом з 43 членів фракції партії «ОПЗЖ», але у «топ-10» «наймолодших бійців» усієї ВР не входить.
Добробут, доходи
Сам народний депутат не вважав за потрібне ознайомити суспільство з рівнем життя своєї сім’ї і джерелами коштів для існування шляхом декларування (на жаль, «необов’язковість» подання декларації – наслідок суперечності двох статей Закону «Про вибори народних депутатів» – 57-ї та 107-ї). За нього це частково зробила дружина, яка є державним службовцем в Мінінфраструктури України. Судячи з її декларації за 2018 рік в НАЗК, формально подружжя Колтунович майна так і не набуло. Світлана Кубальська-Колтунович з березня 2018 р. орендує в Києві житлове приміщення 32 кв. м у громадянина Владислава Інтролігатора, а зареєстрована з 2009 р. у квартирі площею 42,6 кв. м, яка належить Тетяні Анатоліївні Кубальській. Як, втім, і автомобіль Hyundai Coupe 2008 року випуску, право управляти яким з 2008 р. має Світлана Кубальская-Колтунович. Немає у неї жодних заощаджень в готівці та на банківських рахунках. Одна лише доволі пристойна зарплата в Міністерстві (407,9 тис. грн.), а також виплата чи подарунок від профспілки – 2,6 тис. грн. Щоправда, в її декларації зазначений також гонорар або винагорода чоловіка – 37,6 тис. грн., отримані ним у ТОВ «Ежіс Україна» – філії та місцевому партнерові французької групи Egis International в Україні та СНД (офіс знаходиться в елітній багатоповерхівці в Голосіївському районі Києва). Спеціалізація компанії, відкритої в Києві у 1996 р. – підтримка розвитку бізнесу і проектів у сферах автодоріг, водних ресурсів, навколишнього середовища та енергетики, портів і водних шляхів, авіації, міського планування і розвитку, ЖКГ, громадського транспорту, будівництва (консалтинг в сфері архітектури, геологічних і геодезичних робіт), інжинірінг, дослідження та експериментальні розробки у сфері суспільних і гуманітарних наук.
Компромат і чутки
В цілому Олександр Колтунович є послідовним критиком євроінтеграційного вектора у зовнішній політиці України й не менш переконаним адептом і пропагандистом моделі розвитку України в рамках Євразійського Економічного Союзу і Митного Союзу з Росією. Колтунович вважає, що євроінтеграція України та дезінтеграція з Росією і країнами ЄврАзЕС остаточно добили економіку України і йдуть врозріз із її національними економічними інтересами. При цьому, за його словами, «ілюзія вибору європейського вектора економічної інтеграції продовжує насаджуватися у свідомість суспільства».
Ще до обрання народним депутатом він в публічних виступах неодноразово критично аналізував Угоду про асоціацію України з ЄС і наводив приклади економічних і соціальних втрат через перспективи створення Зони вільної торгівлі з Євросоюзом.
У 2015 році, коли Росія вже анексувала Крим і щосили підтримувала незаконні збройні формування на території окремих районів Донбасу, прізвище Колтуновича з’явилося серед авторів публікацій в журналі «Стратегія Росії». Його видає фонд з промовистою назвою «Єдність в ім’я Росії» під керівництвом «єдинороса», депутата Державної Думи, голови «думського» комітету з освіти В’ячеслава Ніконова – онука голови Раднаркому і міністра закордонних справ СРСР в 1930–50-і роки В’ячеслава Молотова. Публікація Колтуновича вийшла під заголовком «Україна: Економіка провалу» у вересні 2015 г. Вона починається словами: «Пустые и лживые обещания о построении Европы в Украине более чем за год так и остались витать в воздухе. На практике же ситуация напоминает наполовину затонувший корабль, который с каждым новым днем все быстрее погружается в воду, а внутри – более 40 миллионов пассажиров, которых власть бросила на произвол судьбы» («Порожні й брехливі обіцянки про побудову Європи в Україні більш ніж за рік так і залишилися літати в повітрі. На практиці ж ситуація нагадує напівзатонулий корабель, який з кожним новим днем чимдуж швидше занурюється у воду, а всередині – понад 40 мільйонів пасажирів, яких влада кинула напризволяще»).
Далі йдуть «сумні» приклади рецесії, яка почалася в економіці України у 2012 р., та економічних наслідків підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС.
І невтішний прогноз, вкладений в уста близького до екс-президента Порошенка політика Юрія Луценка: «Если не будем проводить реформы, не заработает наша экономика. На кредитах жить дальше уже невозможно. Не заработает экономика – у нас останется только третий путь: упасть на колени перед Москвой…» («Якщо не будемо проводити реформи, не запрацює наша економіка. На кредитах жити далі вже неможливо. Не запрацює економіка – у нас залишиться тільки третій шлях: впасти на коліна перед Москвою...»).
У парламенті та ЗМІ Олександр Сергійович відстоює позиції і законопроекти фракції «Опозиційна платформа – За життя», коли вони суттєво відрізняються від позицій та проектів провладної більшості та у значній мірі керованого нею Кабінету міністрів.
Зокрема, у вересні 2019 р. він відкрито критикував передбачене скорочення субсидій в бюджеті на 2020 рік з 55 млрд до 47,6 млрд гривень, назвавши це «антисоціальною мірою». На його думку, «зменшення кількості субсидіантів неможливе без зниження ціни на опалення та гаряче водопостачання», а воно, у свою чергу, можливе в разі схвалення законопроекту від фракції «ОПЗЖ», який містить економічні механізми для зниження ціни на газ мінімум вдвічі.
Колтунович жорстко критикував і весь проект бюджету-2020 – за відсутність у ньому будь-якого нового економічного механізму. І назвав його не «бюджетом розвитку», а «бюджетом проїдання» через перевищення суми обслуговування боргів над дохідною частиною на 55 млрд. грн.
Так, в березні 2018 р. Колтунович виступив з жорсткою критикою видання «Німецька хвиля» («Deutsche Welle») за його публікацію «Чи дійсно економіка України впала через зони вільної торгівлі з ЄС?». На його думку, стаття з’явилася заради дискредитації ідей і прогнозів лідерів Громадського руху «Український вибір – Право народу». На думку економіста, ЗВТ з ЄС не здатна сформувати базис довгострокового розвитку економіки України та не пропонує інноваційну модель розвитку України, лише частково відчиняючи двері для зернових і руд. А економічний ефект для України та вихід на докризові показники 2013 року полягає у «приєднанні до Митного союзу і Єдиного економічного простору ЄврАзЕС».
Наприкінці червня Колтунович виставив виключно позитивні оцінки підсумкам неофіційного візиту чотирьох українських політиків до Москви для зустрічі з прем’єром РФ і очільником РАО «Газпром». Який набув чималого розголосу в Україні. І прокоментував отриманий Україною з 1 липня 2019 р. дозвіл на здійснення транзитних міжнародних автомобільних і залізничних перевезень через територію РФ до третіх країн. На його думку, це відродить транспортну галузь України, яка зазнавала колосальних збитків. І забезпечить як зростання залізничних транзитних перевезень в 5 разів, так і відновлення колишніх втрат в розмірі 2–4 млрд грн. на рік для автомобільних перевезень.
Фотографії
Відео
Посилання
Контактні дані:
сторінка на сайті Верховної Ради: https://itd.rada.gov.ua/mps/info/page/21149
Ел. пошта: koltunovych@rada.gov.ua