Валерія Олексіївна Гонтарева - екс-голова Національного банку України, перша в історії жінка, яка за наказом 5 президента Петра Порошенка очолила головну фінансову установу країни. Протягом всього терміну роботи на посаді голови Нацбанку постійно зазнавала критики та звинувачень. ЗМІ не раз дорікали Гонтаревій у тому, що вона допомагала відмивати гроші сім'ї президента-втікача Віктора Януковича.
Біографія
Валерія Гонтарева народилася в Українській РСР 20 жовтня 1964 року у місті Дніпропетровськ. За знаком зодіаку ваги, народилася в рік Дерев'яного Дракона за східним календарем. Дівоче прізвище Валерії - Сатанівська. Батьки майбутнього фінансиста були звичайними радянськими працівниками.
Вважається інвестбанкіром, фінансистом та українським мільйонером, членом корпоративної «Сім'ї» колишнього президента Порошенко. Є головою ради директорів найбільшої на ринку установи з торгівлі активами та облігаціями ICU - «Інвестиційний Капітал Україна». Зайняла пост глави Національного банку через 12 днів після інавгурації Петра Олексійовича.
-
національність - Україна;
-
мови - російська, українська, англійська;
-
країна проживання - Великобританія.
Сім'я
Валерія Гонтарева у молодості вийшла заміж за Олега Гонтарева. Це сталося у 1985 році, коли майбутній голові було всього 21 рік. Довгий час молода сім'я проживала у маленькій квартирі разом з батьками чоловіка.
За 37 років шлюбу у родині народилося 2 сина: Антон Гонтарев - 1988 рікі, його брат Микита Гонтарев на 12 років молодше, народився у 2000. Старший син Антон одружився у 2011 році на дівчині Валерії Томашевській, яка після весілля взяла прізвище чоловіка та стала повною тезкою своєї свекрухи Валерією Гонтаревою.
Відомо, що у 2011 році у пари народився син, онук Гонтаревої, якого назвали Девід. У 2016 році у пари з'явився другий хлопчик. Діти Валерії Олексіївни ведуть активне життя у соцмережах і часто публікують фото з подорожей.
Освіта
Диплом про повну загальну середню освіту Валерія отримала у 1981 році у місті Київ в середній школі 163. Автобіографія,яку екс-глава написала перед вступом на посаду, розповідає, що першу вищу освіту на факультеті приладобудування Гонтарева отримала у 1987 році в столичному КПІ за спеціальністю інженер-оптик конструктор. Через 10 років у 1997 році отримала другий диплом про вищу, тепер вже економічну освіту, закінчивши Київський Національний економічний університет. Тут Валерія здобула вчену ступінь магістра економіки.
Кар'єра і бізнес
Ще до закінчення КПІ Валерія Олексіївна відпрацьовувала практику на території Чорнобильської АЕС, де працювала у бухгалтерії. За рахунок цього після катастрофи отримала статус учасника ліквідації наслідків Чорнобильської аварії.
Основну трудову діяльність Гонтарева почала у 1993 році ще до отримання економічної освіти. Саме у 93-му вона влаштувалася на роботу в валютну міжбанківську біржу, де до 1996 року обіймала посаду головного економіста.
Після отримання вищої економічної освіти незрозумілим чином Валерія стає членом правління банку АКБ «Сосьєте Женераль» в його українському представництві. На цій посаді Гонтарева була відповідальною за роботу відділення на ринках капіталу.
З початку 2001 року та до початку 2007 працювала на посаді заступника директора на дочірньому відділенні голландського банку «ІНГ Банк Україна», який на той момент був під правлінням Олександра Пісарука. У середині 2007 року Валерія дослужилася до виконуючого обов'язки голови правління та додатково взяла на себе посаду начальника управління фінансовими ринками.
Коли у кінці 2007 Писарук залишає крісло голови банку, саме Гонтарева стає претендентом на посаду номер один. Але не дивлячись на це, крісло на той момент дісталося Йоханнесу Франціскусу Грізель, через що фінансист пішла з банку.
Після цього до червня 2014 року екс-голова Нацбанку числиться головою ради директорів «Інвестиційний Капітал Україна", співзасновником якої є чоловік Гонтаревої Олег. Згодом перед тим, як стати головою банку, Валерія продала свою частку документів та звільнилася з «ІКУ».
Крім того у 2013-2014 році майбутній головний фінансист країни очолював наглядову раду банку «Авангард» у Києві. Після втечі Януковича та проведення дострокових виборів Валерія Олексіївна заявила про свою підтримку кандидату у президенти Петру Порошенко, який 19.06.2014 і призначив Гонтареву головою НБУ, замінивши Степана Кубіва, якого звинуватили в провалі важливі переговори з МВФ.
Тоді у 2014 році за призначення Валерії проголосувало 349 депутатів ВРУ. Ці ж депутати пізніше і почали сумніватися в професіоналізмі фінансиста та постійно звинувачували її у різних проблемах. Неодноразово говорилося, що Гонтарева збиралася заздалегідь залишити пост, але остаточно це сталося 15 березня 2018 року, хоча заяву про звільнення Валерія представила президентові ще 10 квітня 2017 року. На її місце був призначений Яків Смолій.
Через вміння домовлятися та великий фінансовий досвід, Гонтарева швидко знайшла спільну мову з співробітниками МВФ та домовилася про видачу декількох траншів. За час її правління було закрито велику кількість дрібних банків, а штат НБУ скоротився на 6 тисяч осіб по всій території країни.
Компромат і чутки
Кар'єрна історія Гонтаревої у багатьох викликає багато питань ще з 2006 року, коли вона очолила фінансову групу ICU, яка всього за рік роботи увійшла в десятку установ по виконанню інвестиційних угод по Україні.
За даними ЗМІ така швидка слава біржі пов'язана з тісною співпрацею з банками Путіна. ICU на той момент щільно співпрацював з «ВТБ банком», який за розмірами статутного капіталу займає друге місце серед російських банків, а основний пакет акцій банку належить російському уряду. На той момент установу очолював Юрій Соловйов, з яким у Гонтаревої були серйозні фінансові відносини. Спільна діяльність Валерії Олексіївни та Соловйова була припинена тільки після 2014 року, коли США та ЄС ввели суворі фінансові санкції проти Росії.
Скандальні відносини Валерії та Юрія розкрилися тільки у 2016 році, коли були опубліковані документи панамської офшорної юридичної фірми Mossack Fonseca, яка допомагала компаніям в оформленні необхідних документів.
До рук журналістів також потрапив документ 2013 року, за яким офшорна фірма Юрія Соловйова дає 10-мільйонний позику в доларах фірмі, зареєстрованій за адресою «прописки» центрального офісу групи ICU у Києві. А керував процесом передачі коштів Дмитро Недєльчев - член комітету з інвестицій ICU. За щасливим збігом саме у 2013 році компанія ICU купує 100% пакет акцій банку «Авангард», капітал якого на той рік досягав 120 млн. грн, що за поточним курсом долара становило більше 14 млн. $.
Крім цього в покупці бере участь і фірма Westal Holdings, яка є частиною ICU Holdings Limited, а 25% акцій належить дружині Юрія Соловйова Галині Улютіній. Головою «Авангарду» призначається Олександр Охрименко. По суті, метою покупки діючого банку стало здійснення казначейських операцій, які раніше Гонтарева не могла проводити.
Крім того за чутками фінансовий партнер Гонтаревої Юрій Соловйов підтримував і бізнес п'ятого президента України Петра Порошенка, чому також сприяла Валерія.
Після введення санкцій на дії російських банків акціонери компанії ICU повністю викуповують частину акцій, що належать Галині Улютіній, а донорська компанія Quillas Equities дарується матері Галини, що проживає у Нікополі. Після таких перестановок російський банкір Соловйов повністю втрачає контроль над банківською системою України.
Відносини Гонтаревої та Порошенко почалися ще у 90-х, тоді вони були у тісних стосунках в ділових колах і продумували різні махінації. Саме у цей період майбутній президент почав просувати власний банк «Мрія». Заклад було продано у 2006 банку з російським корінням «ВТБ», а гарантом угоди виступала ніхто інша, як Валерія Олексіївна. Також Гонтарева займалася розвитком діяльності «Рошен» на території Росії. Тоді ще Петро Олексійович був звичайним олігархом, який хотів максимально обійти податкову систему країни.
Завдяки великому фінансовому досвіду Валерія придумувала хитрі схеми, по відшкодуванню великих суми ПДВ за допомогою українського держбюджету. Вся суть схеми була розкрита Олександром Клименко у 2013 році, який керував фіскальним відомством так званої «Сім'ї» президента-втікача Януковича.
Компромати збиралися спеціально перед виборами, щоб дискредитувати конкурентів Віктора Федоровича. У разі якщо б Януковича обрали на новий термін, конкуренти змогли б спокійно продовжувати незаконно відмивати ПДВ, а Віктор гарантовано отримував владу на наступні 5 років.
У 2012-2013 під час правління Януковича Валерія Олексіївна крутила валютні операції, пов'язані з «Ощадбанком». У цей період установа продавала для населення валютні облігації внутрішньої позики, де брокером виступала, як це не дивно компанія ICU. Всі операції проводилися по команді Юрія Колобова та Сергія Арбузова.
Після покупки цінних паперів, вони відправлялися в офшорні компанії, що, по суті, виснажувало бюджет України. За даними ЗМІ за допомогою Гонтаревої за короткий період часу було продано облігацій на 1 млрд. $, з них 300 млн. провела через себе компанія ICU, а «Ощадбанк» при цьому розбагатів лише на 130 тис. грн. Подробиці про махінації доступні в відео:
Часи роботи на посаді глави НБУ фірми, що мають відношення до Гонтаревої, провернули кілька вигідних угод на загальну суму 100 млн. грн. У Генеральній прокуратурі на фінансиста є величезне досьє, також 12.08.19 року Валерію викликали в суд по справі Сергія Курченко, якого звинувачують у розкраданні державних коштів на суму понад 18 млрд. грн. Але приїжджати на допит з Лондона колишня «королева монет» відмовилася, пославшись на постійне проживання в іншій країні, і запропонувала представникам ГПУ опитати її за новим місцем проживання.
Зараз особисте життя Валерії практично не афішується, тому як вона проживає у Лондоні, у власній шикарній квартирі. Останній раз електронна декларація заповнювалася екс-главою Нацбанку у 2017 році. На той момент річний дохід Гонтаревої склав 87 516 281 грн., з яких на зарплату припадало лише 1 млн. грн. Крім того на рахунках у різних банках у Валерії Олексіївни лежить 4 808 029 доларів. Вона є власником 3 квартир та 2 приватних будинків у Києві та області. На сім'ю Гонтаревої записано 3 елітних авто: Mercedes Benz G55, який належить сину Антону, Porsche Cayenne та Porsche Panamera.
Останній раз гучні новини про Валерія з'явилися восени 2019 року, коли її сім'я зазнала кількох нападів, в результаті якого спалили сімейний особняк та машину невістки Гонтаревої Ауді А7. Згодом був великий скандал, пов'язаний з виступом «Студії Квартал 95» і хору «Веревкина», що висміюють інцидент підпалу будинку. Пізніше всі учасники пісні приносили Валерії свої вибачення.
Фотографии