Поклавши руку на серце, українськими Збройними Силами довгі роки ніхто не займався. Парад раз на рік на День Незалежності - це, звичайно, добре. Але в цілому, техніка роками приходила в непридатність, професійні кадри не готувалися. А вже про підготовку Сил спеціального призначення, які завжди вимагають високої якості кадрів та постійного фінансування, мова і зовсім не йшла.

Все змінилося з початком війни. Прийшов час і Україні згадати про те, що Збройні Сили та оборона важливі. Саме тому в 2016 році в рамках Міністерства оборони були створені Сили спеціальних операцій. Уже в серпні їх бійці пройшли парадом по Хрещатику, разом з іншими родами військ. Але на те вони і бійці невидимого фронту, щоб інформації про їхню діяльність в публічному просторі було вкрай небагато. Спробуємо ж розібратися і зрозуміти, що це за служба і чим вона покликана займатися.

Люди важливіше «заліза»

Очевидним прикладом, яким керувалися при створенні Сил спецоперацій, є аналогічний рід військ у США. Називаються вони так само - United States special operations forces. У Сполучених Штатах вони існують вже 30 років і являють собою єдиний командний центр сил спецоперацій різних родів військ.

За американською традицією діяльність SOF будується на чотирьох ключових принципах:

Популярні новини зараз
Реформи і прозорість: експерт розповів, чого вимагають США від України за свою допомогу Пенсіонери отримають підвищену пенсію: які умови "Іди в Україну, ти, бл**ь, служи": розлючені українці накинулися на працівників паспортного столу в Польщі Залишать голими та босими: комунальники пообіцяли "не райдужну перспективу" всім боржникам
Показати ще

1. Люди завжди важливіше «заліза»

2. Це не продукт масового виробництва

3. Якість краще кількості

4. Компетентні SOF не ті, які створюються тоді, коли подія вже відбулася.

З останнім пунктом Україна вже, звичайно, трохи запізнилася, але от все інше цілком здійсненно. Головне, щоб для командування в особі генерал-майора Ігоря Луньова люди дійсно залишалися найважливішими.

До речі, американці брали участь у підготовці наших бійців спільно з фахівцями Литви, Латвії та Естонії. Так що нічого дивного в схожості нашої служби і штатівської немає.

Спеціальні операції

Якщо ви спробуєте зрозуміти, що таке спеціальні військові операції, то навряд чи у вас це вийде. З визначення, яке дає Закон України «Про оборону України», зрозуміло те, що нічого не зрозуміло. Ну так вони і спеціальні, тобто секретні.

У загальних рисах, до сфери компетенції ССО відносяться: розвідка за лінією фронту, антитерористичні операції, контррозвідка, психологічні операції та інші шпигунські ігри в армійському середовищі. Про більше нам, звичайно, не розкажуть. І це навіть добре.

Як туди потрапити?

Якщо ви відчуваєте в собі сили і бажання стати справжнім бійцем невидимого фронту, то маєте відповідати таким критеріям.

По-перше, ви повинні бути чоловіком. Цей пункт, до речі, виглядає досить дивно. Невже з жінки не може вийти навчена розвідниця?

По-друге, ви не повинні бути молодше 20 і старше 35 років.

Ну і, нарешті, ви повинні бути готові пройти низку фізичних та психологічних тестів, подробиці яких не розголошуються.

Крім того, вам можуть відмовити, якщо вважатимуть, що у вас недостатньо «чиста» біографія. Суворо, але і рід військ специфічний.

Зате, звичайно, для бійців ССО держава приготувала і відмінний соціальний пакет, і високу платню, і широкі можливості для професійного розвитку. Втім, і відповідальність буде відповідна.

Де знаходиться?

Як і у випадку з американськими SOF, наші ССО об'єднують відразу декілька родів військ. Як говорив військовий експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Ігор Козій:

«Сили спеціальних операцій об'єднають в собі добре підготовлений конгломерат. В який увійдуть диверсійно-розвідувальні та оперативно-маневрені групи. Плюс - аеромобільні або повітряно-десантні війська».

Центральне командування ССО, звичайно, знаходиться в Києві, а батальйон управління і забезпечення з навчально-тренувальним центром - у Бердичеві. Крім цього, до складу ССО входять: 3-й окремий полк спеціального призначення (г. Кропивницький), 8-й окремий полк спеціального призначення (м. Хмельницький), 73-й морській центр спеціальних операцій (м. Очаків, Миколаївська область), 140-й центр спеціального призначення (м. Хмельницький) і 4 центри інформаційно-психологічних операцій в різних містах України.

Озброєння

Звісно, така серйозна армійська організація, як ССО, отримує від держави найкраще озброєння з того, що у нас є. Дивно було б роздати спецназівцям старі АК та «макарови». Тому ССО комплектується копіями ізраїльської зброї, які за ліцензією робить український завод «Форт».

Це, звичайно, штурмова гвинтівка «Тавор» («Форт-221/224» в нашому варіанті), снайперська гвинтівка «Галатц» («Форт-301») і кулемет «Негев» («Форт-401»).

Крім ізраїльської зброї, є і американська. Це штурмова гвинтівка MZ-15 і легендарна великокаліберна снайперська гвинтівка Barrett M82.

Форма

Після реформи українських Збройних Сил ССО дісталася дуже екзотична парадна форма, в якій бійці і марширували Хрещатиком на День Незалежності. Темно-сірий мундир, чорна сорочка і рукавички, а також сірий берет, мабуть, покликані підкреслити таємничість цієї служби і підвищити престиж її співробітників. Престиж - це справа наживна, зрозуміло, залежить від якості роботи. Але виглядає дійсно дуже непогано.