Сильні світу цього знову на гребені фінансового скандалу.

Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ) опублікував чергову порцію матеріалів про виведення фінансів в офшори за допомогою створення відповідних компаній, які пов'язують з відомими політичними діячами, бізнесменами і навіть поп-зірками зі світовим ім'ям.

Знай.ua з'ясовував, навіщо багатіям виводити активи зі своїх країн і що вони намагаються приховати.

Райське досьє

Нове глобальне розслідування, яким займалися близько 400 журналістів з 67 країн світу, отримало назву - «Paradise papers» (Райські документи). І за своїми масштабами, мабуть, може зрівнятися лише з резонансним «Панамським досьє», теж півтора роки наробившому галасу по всьому світу

Популярні новини зараз
Хліб, молоко, м'ясо та навіть яйця: в Україну несеться різке подорожчання на важливі продукти Залишився тиждень: українці ризикують пропустити важливу процедуру Фруктів не наїмося: який дефіцит чекає Україну Що насправді роблять контролери з вашими лічильниками: чого боятися, а чого не варто
Показати ще

Цього разу в руки представників ЗМІ потрапили майже 13,5 млн секретних документів, які передав німецькій газеті Süddeutsche Zeitung анонімний інформатор.



Відомо, що витік інформації стався з двох компаній, одна з яких - Appelby, зареєстрована на Бермудських островах. І розкрила таким чином секретні дані про власників офшорних компаній, які зуміли таких чином вивести за межі своїх держав (увага!) 7,9 трильйонів євро.

За підрахунками економістів, цієї суми вистачило б, як мінімум на те, щоб видати кожному жителю планети по одній тисячі євро готівкою.

Засвітилися, так засвітилися

У числі тих, хто фігурують в документах, за даними ЗМІ, що посилаються на розслідування, 120 політиків з 47 країн світу.

Нібито, порядку десятка - українських. Серед них, як колишні політичні діячі, так і нинішні. Зокрема, екс-нардеп від Партії регіонів і друг біглого президента Віктора Януковича - Антон Пригодський, екс-віце-прем'єр України Валерій Вощевський.

Мелькає в скандальних документах прізвище топ-менеджера НАК «Нафтогаз України» Сергія Олексієнка.

Також серед помічених - президент України Петро Порошенко та ін.

Світова порука

Втім, в «незручному положенні» опинилися не тільки нащі політичні діячі, а й зірки, бізнесмени і політики світового рівня.

На подив, чи ні, але тінь по-райському офшорних хитросплетінь впала на сей раз навіть на королеву Великобританії Єлизавету II.

У центрі фінансового скандалу опинилися також люди з близького оточення президента США Дональда Трампа. У їх числі, зокрема, і добре відомий українцям - державний секретар Рекс Тіллерсон. Саме з ним не так давно український президент обговорював питання введення миротворців на Донбасі.

Зачепило журналістське розслідування і Канаду.

У числі фігурантів - радник прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо - Стівен Бронфмен.

Серед зірок в цьому списку нібито виявилися Мадонна, Боно, Кіра Найтлі.

Плати менше - отримуй більше

Здавалося б, навіщо і без того не бідним людям обтяжувати себе і придумувати подібного роду схеми? Насправді, відзначають експерти, все дуже просто. І мотивації, які рухають сильними світу цього - переважно в можливості мінімізації обсягу податків.

«Використання офшорних компаній в офшорних країнах на офшорній території має кілька цілей. Залежно від того, чим займається людина. Якщо це актор, співак або будь-який митець, то, як правило, тільки одна мета - мінімізація податкових платежів », - каже нам глава Комітету економістів України Андрій Новак.

Та ж схема працює і для політиків, а також бізнесменів.

«Перша (мотивація для людей, які все ж намагаються вивести капітал за межі країни - Ред.) - це потенційна можливість знизити обсяг податків, що сплачується в іншій юрисдикції. Ось чому, коли ставка оподаткування дуже висока, власне, в країні часто намагаються знайти, що називається, зони, де можна платити нижчий податок. Тому, тут нічого дивного немає », - додає економіст, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Я - не я, і хата не моя

Хоча, є й інші причини для офшорних вивертів, відзначають економісти ...

«Для бізнесменів, крім мінімізації податкових платежів, це ще і використання офшорних компаній для приховування своїх активів», - говорить Новак.

Зокрема, завдяки створенню багатоступеневих офшорних компаній на підставних довірених осіб.

Також, серед іншого, - це можливість заниження вартості експортної або імпортної продукції. «Що в підсумку також має на меті зменшення оподаткування», - пояснює економіст.

- «А, якщо говорити про політиків, другою причиною теж може бути приховування активів?», - запитуємо ми.

- «Так, приховування активів через підставних осіб», - відповідає економіст.

- «І таким чином ухилення від декларування прибутку відповідного?», - уточнюємо.

- «Так, і активи не декларуються. Починаючи від особистого майна - будинків, квартир і закінчуючи виробничими активами », - розповідає економіст.

Цю ж версію озвучує і його колега Устенко:

«Як ви бачили, в цьому списку досить багато політиків. І дуже багато політиків намагаються не показувати взагалі своєї приналежність до бізнесу в своїх власних країнах. А часто реєструють свої підприємства за межами держави ось в таких офшорних юрисдикціях».

Корупція виною

Вивід же грошей в умовні екзотичні країни - це свого роду показник рівня корупції в країні.



Чим він вищий - тим більше бажаючих реєструвати свій бізнес в офшорних зонах, розповідає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера.

«Власне, рівень корупції країни в основному визначається рівнем використання компаній для ухилення від податків. Ми бачимо, що в усіх країнах і фізичні і юридичні особи користуються цим механізмом офшорних компаній, але в різних країнах цей рівень, відсоток різний. Чим вище відсоток використання офшорних компаній, тим країна вважається більш корумпованою, тому що це безпосередньо впливає на те, що розвивається тіньова економіка. Чим більше використання офшорних компаній - тим більше розмір тіньової економіки в країні », - додає Новак.

Хворі офшорами

Боротися ж з офшорами, по суті, подібно боротьбі з вітряними млинами. Поки не буде чіткої позиції в світі з цього питання, грошові потоки будуть продовжувати осідати «на островах», зазначає експерт.

«Цю проблему не можна вирішити закриттям, наприклад, договорів з жодною країною. Наприклад, з Кіпром, як це певний час говорили в Україні. Це глобальна проблема світова. І може вирішитися тільки одним-єдиним шляхом - на міжнародному рівні припинення використання офшорних компаній, офшорних територій, офшорних країн. Якщо буде таке глобальне рішення про закриття офшорних територій, офшорних країн, тільки так можна буде вилікувати на сьогоднішній день вже глобальну хворобу », - резюмує Новак.

Чи дочекаємося, враховуючи масштаби? Питання, мабуть, навіть не відкрите, а - риторичне.