Мало хто знає, що слово «богатир» прийшло до нас із тюркських мов. Монголи та інших кочові племена, з якими воювала та межувала довгі століття Русь, словом «багатур» називали видатних героїв і бійців свого народу. Такий титул, наприклад, носив полководець і соратник Чингісхана Субедей. Поступово це слово увійшло і в слов'янські мови з майже тим самим значенням - силач, герой, видатний боєць.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяОсь вже чим-чим, а силачами Україна завжди була багата. Чому б і не назвати їх богатирями, наслідуючи наших степових сусідів? Про українських богатирів різних епох сьогодні і поговоримо.
Ян Усмовець
Почнемо з персонажів легендарних. У кожного народу є свої перекази про силачів, які ходили по землі і здійснювали подвиги. Є такий герой і у нас. Ян Усмовець - легендарний богатир, який фігурує в переказах кінця Х - початку ХІ століття.
Згідно з переказами, під час князювання в Києві Володимира на Русь в черговий раз напали печеніги, але запропонували вирішити всі поєдинком двох богатирів. Почав князь шукати силачів, готових помірятися силами з печенігом. І знайшовся якийсь Ян Усмовець, п'ятий син з великої селянської сім'ї, який під час випробування сили вирвав шматок шкіри у бика на бігу. Звісно, печеніга Усмовець переміг і Русь врятував.
Згідно з легендою, саме на честь цього поєдинку було побудоване місто Переяслав, на той самому місці, де наш богатир «перейняв» славу печенізького. Втім, місто з такою назвою було на Русі і раніше, так що це може виявитись звичайним перебільшенням.
До речі, за версією деяких дослідників народної творчості, саме Ян Усмовець став прообразом іншого легендарного персонажа - Микити Кожум'яки.
Козак Бурляй
Варто відразу сказати, що фігура Кіндрата Бурляя має дві сторони. З одного боку, це реальна історична персона, соратник Богдана Хмельницького і один з найвидніших флотоводців України тих часів. Він згадується і як дипломат, який за дорученням гетьмана їздив до Швеції на переговори.
Але і є і інша сторона Бурляя - міфічна. За легендами, Кіндрат володів майже надприродною фізичною силою, міг підняти коня і кинути його на кілька метрів.
Якщо об'єднати обидві сторони інформації про цього козака, то виходить, що він як раз добре відповідає образу тюркських багатурів, які були в першу чергу талановитими полководцями, і вже в другу - силачами та дуелянтами.
Іван Піддубний
Івана Максимовича окремо представляти не треба. Борець, артист, один з найвидатніших силових атлетів світу, до чиїх рекордів і багатьом сучасним спортсменам далеко. У Росії його люблять називати російським богатирем, але, само собою, Іван Піддубний народився в Україні, в селі Богодухівка нинішньої Черкаської області. І не просто в Україні, а ще й в родині старого запорізького козацького роду Піддубних.
Перераховувати всі регалії, нагороди і титули Івана Максимовича сенсу немає, адже їх дуже багато. Досить сказати, що за 40 років активного виступу на різних змаганнях, чи то боротьба, чи силові вправи, Піддубний жодного разу не програвав. Тобто окремі бої, звичайно, програвав, але завжди брав реванш і залишався переможцем.
Сам силач вважав себе українцем та ніколи не заперечував свого походження.
Іван Кротон-Фірцак
Ще один український атлет, уродженець Закарпаття. Незважаючи на те, що Іван Федорович Фірцак трохи менш відомий, ніж його колега Піддубний, багато силових трюків, які він виконував з легкістю, сучасні спортсмени повторити не можуть.
Кар'єру спортсмена і артиста цирку Іван Федорович зробив в Чехословаччині, де був багаторазовим чемпіоном з рукопашного бою і важкої атлетики, отримавши прізвисько Кротон, на честь античного героя. Але славу йому принесли саме його особливі номери. Наприклад, на його горло наїжджав автомобіль, а Фірцак тримав його силою м'язів шиї.
Переломним моментом у долі Кротона став його боксерський поєдинок з британським боксером-«супертяжем» Джоном Джексоном. У процесі бою Іван Федорович так сильно вдарив Джексона в груди, що проломив йому грудну клітку. Британець вижив, але невдовзі покінчив із собою. Фанати Джексона помстилися Кротону, сильно розбивши йому голову. Всю решту життя спортсмен носив в голові золоту пластину. В якості компенсації, Британія офіційно вручила Фірцаку чемпіонський пояс і прикрашений діамантами шолом.
Дмитро Халаджі
Перейдемо до наших сучасників. Одним з найвідоміших українських силачів на даний момент є Халаджі Дмитро Васильович, родом з Донецької області. Коли силачу було чотири роки, він випадково обпікся окропом. Лікарі врятували дитину, але опіки були такими сильними, що Дмитру довелося заново вчитися ходити. Та сила духу людини іноді творить дива. Халаджі не тільки оговтався від травм, але і став одним з найсильніших людей на планеті.
Одним з ключових досягнень атлета, крім перемоги на різноманітних міжнародних чемпіонатах, є побитий їм рекорд Бібона. Бібон був давньогрецьким силачем, який зміг підняти однією рукою камінь вагою в 143,5 кг. Дмитро ж аналогічним чином підняв над головою камінь в 152 кг, і обійшов легендарного античного атлета.
До речі, саме Халаджі зіграв нашого іншого героя - Івана Фірцака - у фільмі "Іван Сила".
Василь Вірастюк
Мабуть, найвідоміший і найпопулярніший український стронгмен. Неодноразово отримував титул «Найсильніша людина України», а в 2004 році став найсильнішим в світі. Крім того, двічі був членом української збірної атлетів, яка завоювала титул «Найсильніша нація в світі».
Василь Ярославович став відомий ще до гучних міжнародних титулів, коли в 2003 році у Львові простягнув п'ять трамвайних вагонів на 10 метрів, а десять автомобілів - на 20 метрів.