У німецькій армії періоду Другої світової війни до питань постачання ставилися досить совісно. Це стосувалося в тому числі і грошового забезпечення. Аж до 1944 року військовослужбовці вермахту справно отримували належні їм гроші.

Безпека важливіша

Про доходи німецьких солдатів в роки Другої світової війни ми дізнаємося з різних джерел, зокрема, зі спогадів військовослужбовців. Так, ветеран вермахту Армін Шейдербауер, що потрапив на фронт після військового училища в 1943 році у віці 18 років, зазначав, що йому відразу дали звання лейтенанта і зарплату в 220 рейхсмарок (РМ), яку перераховували на ощадний рахунок банку Штоккерау.

Навіть без фронтової надбавки це була значна сума, особливо для вчорашнього курсанта. Крім грошового забезпечення Шейдербауер отримав одноразову допомогу - 750 РМ, на яку можна було придбати дуже пристойне обмундирування.

Популярні новини зараз
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Показати ще

На початку 1944 року щомісячний оклад Шейдербауера, який як і раніше знаходився в званні лейтенанта, становив вже 300 РМ. До того часу на його ощадному рахунку накопичилися 4000 РМ, так як в період постійних бойових дій він не мав можливості витрачати гроші. Але офіцер в будь-який момент міг звернутися в одне з відділень банку та зняти необхідну суму.

До кінця війни лейтенант потрапив в полон, а після звільнення дізнався, що його банк лопнув, а разом з ним зникли і всі його кошти, на які він збирався з нареченою будувати нове життя. Втім, за словами Шейдербауера, його тоді більше хвилювали не гроші, а власна безпека.

Перш за все соратники

Передбачувано, що найкращі у фінансовому відношенні були справи у німецького генералітету. Для своїх найближчих сподвижників Гітлер коштів не шкодував. За деякою інформацією, краще за всіх жив рейхсмаршал Герман Герінг, чий сукупний місячний дохід сягав 30 тисяч РМ. Недарма його називали другою людиною після фюрера.

Вельми щедро Гітлер обдаровував вищі армійські чини на їх черговий ювілей. Так, навесні 1941 року грос-адміралу Еріху Редеру на 65-річчя виплатили премію в розмірі 250 тисяч РМ. Стільки ж рік тому на своє 65-річчя отримав і фельдмаршал Вільгельм фон Лееб. Значні суми були виписані також до ювілеїв фон Рундштедта, В. Кейтеля і фон Клюге, а фон Клейсту і Г. Гудериану фюрер подарував великі маєтки.

Що стосується постійних щомісячних доходів вищого командного складу німецької армії - фельдмаршалів і грос-адміралів, то вони коливалися в районі 4 тисяч РМ, при цьому їх грошове забезпечення навіть в передвоєнний час лише частково обкладалося податками. Протягом своєї служби німецький генералітет міг зібрати достатньо грошей, що забезпечити собі ситу і безтурботну старість.

Кожному своє

У період Другої світової війни всі військовослужбовці вермахту могли розраховувати на оклад, вільний від сплати податків (wehrsold, його ще називали фронтовим окладом). Правда, для значної частини військових wehrsold заморожувався на весь період їх перебування в полоні.

Платня виплачувалося або авансом раз на місяць, або через рівні проміжки часу, наприклад, кожні 10 днів. Якщо в родині військового були утриманці, то його рідні могли претендувати на допомогу від цивільної влади, причому незалежно від того, перебував він у чинній частині чи в полоні.

Професійні військові крім wehrsold отримували ще й freidensbesoldung - регулярну платню, призначену в мирний час (в ході війни вона видавалося в тому числі за період, проведений в полоні). Ця платня складалася з основної частини, квартальних премій і допомоги на кожну дитину.

Свою платню військовослужбовець міг отримати у вигляді чека в комендатурі за місцем перебування, готівкові при цьому переводилися в один з німецьких банків. До 1945 року freidensbesoldung зазвичай виплачували за два місяці вперед, в заключний період війни - тільки за один місяць.

Не кадрові військові починаючи зі звання обер-єфрейтора мали можливість попросити freidensbesoldung в комендатурі за умови, що відмовляться від допомоги на утриманців. Однак бували випадки, коли сума виплат на утримання перевищувала регулярний оклад, і тоді подібний обмін ставав безглуздим.

Фінансове забезпечення солдатів вермахту також передбачало додаткові виплати за участь в бойових діях (frontzulage) - 0.50 РМ в день незалежно від звання. Кожен німецький військовий крім грошового забезпечення міг розраховувати на безкоштовне триразове харчування, житло і обмундирування. Талони на харчування можна було обмінювати на його грошовий еквівалент - до 3 РМ в день.

Нижче наведені оклади деяких категорій військовослужбовців вермахту в перекладі на сучасні долари США без урахування податків (1 долар США або 0,40 рейхсмарки 1945 року близько відповідає 17 американським доларам 2018 року). Перша цифра означає регулярну платню freidensbesoldung, друга - фронтову надбавку wehrsold:

Генерал-фельдмаршал - 19 040 $ + 2 040 $

Генерал-полковник - 13 107 $ + 1 836 $

Генерал - 11 985 $ + 1 632 $

Генерал-лейтенант - 9 520 $ + 1 428 $

Генерал-майор - 7 939 $ + 1 224 $

Полковник - 6 324 $ + 1 020 $

Майор - 4 029 $ + 731 $

Лейтенант - 1 360 $ + 476 $

Фельдфебель - 1 088 $ + 357 $

Унтер-офіцер - 952 $ + 272 $

Солдат - 204 $ (тільки wehrsold)

У військових формуваннях вермахту оклади отримували також легіонери. Для рядового найманця аж до 1945 року ця сума дорівнювала 30 РМ. За спогадами поляка, який воював в 352-му артилерійському полку, його зарплата становила 52,50-54,50 РМ в місяць.

Добровільні помічники вермахту, так звані «хіві», заробляли в залежності від національної приналежності. Так, російські «хіві» отримували 24 РМ в місяць, поляки - 45-55 РМ, прибалти - 72 РМ + 30 фронтових РМ.

Про рівень зарплат в інших родах німецьких військ інформації майже немає. Однак пілот Люфтваффе Вольфганг Діріх в своїх мемуарах писав, що за кожен виліт «екіпажу-руйнівника» для атаки на небезпечні цілі (наприклад, британські заводи) понад звичайний окладу покладалася доплата за ризик в розмірі 400 РМ.

Для порівняння: середній оклад німецького робочого на місяць в роки війни дорівнював приблизно 190 РМ; пачка сигарет Eckstein (12 шт.) коштувала 3,33 РМ; ціна добового продуктового пайка німецького військовослужбовця становила 1,35 -1,50 РМ; карту для відвідування солдатського борделю можна було придбати за 2 РМ.

Нагадаємо, Гітлер прийшов на засідання індійського парламенту.

Раніше портал "Знай.uа" повідомляв, що лісові пожежі оголили страшне послання часів Другої світової війни.

Також "Знай.uа" писав історію безжалісній нацистської злочинниці.