Ганс Християн Андерсен неперевершений казкар всіх віків і народів. Але в той же час його характер був вельми кепський. Ми зібрали найцікавіші моменти з життя письменника.

1.Детство Ганса

2 квітня 1805 року в маленькому містечку Оденсе, розташованому на одному з датських острівців - Фіонсе, народився Ганс Християн Андерсен. Діда Андерсена, старого Андерса Хансена, різьбяра по дереву, вважали в місті божевільним, тому що він вирізав дивні фігурки напівлюдей - напівтварин з крилами. Цікаво, що з самого дитинства Андерсена приваблювало творчість, хоча навчався в школі він кепсько, і до кінця життя писав з помилками.

Популярні новини зараз
Почекайте з покупками: виплати пенсій затримають Українці можуть залишитися без опалення та гарячої води: комунальники попередили про ризики Подорожчання майже на 40%: українців чекає "сюрприз" у платіжках Дніпровська дівчина-хатико повернулася, але тепер вона нападає на людей
Показати ще

2.Дружба з принцом Фрітсом

У Данії існує легенда про королівське походження Андерсена. Все тому, що в ранній автобіографії сам автор писав про те, як в дитинстві грав з принцом Фрітсом, згодом - королем Фредеріком VII, і у нього не було друзів серед вуличних хлопчаків. Тільки принц. Дружба Андерсена з Фрітсом, згідно фантазії казкаря, тривала і в дорослому віці, до самої смерті останнього, і, зі слів самого письменника, він був єдиним, за винятком родичів, хто був допущений до труни покійного.

3.Хвороби і страхи

Андерсен відрізнявся високим зростом, був худорлявий і сутулий. Характер у казкаря теж був вельми неприємний і тривожний. Все його життя було наповнене фобіями: він боявся пограбувань, собак, втрати паспорта; боявся загинути у вогні, тому завжди возив з собою мотузку, щоб під час пожежі вибратися через вікно.

Він все життя мучився від зубного болю, і всерйоз вважав, що від кількості зубів у роті залежить його плодючість як автора.

Боявся отруєння - коли скандинавські діти скинулися на подарунок коханому казкареві і прислали найбільшу в світі коробку шоколадних цукерок, він в жаху відмовився від гостинця і відправив його своїм племінницям.

4.Жінки письменника

З вище викладеної інформації ясно чому Ганс Християн Андерсен не мав успіху у жінок - але і не прагнув до цього. Однак в 1840 році в Копенгагені він зустрів дівчину на ім'я Дженні Лінд.

20 вересня 1843 року його записав у своєму щоденнику "Я люблю!"

Він присвячував їй вірші і писав для неї казки. Вона ж зверталася до нього виключно "братик" або "дитя", хоча йому було 40, а їй - всього 26 років. У 1852 Лінд вийшла заміж за молодого піаніста Отто Гольшмідта. Вважається, що в старості Андерсен став ще більш екстравагантним: проводячи багато часу в публічних будинках, він не торкавсядо тамтешніх дівчат, а просто розмовляв з ними.

5.Найперша казка Ганса Християна Андерсена

Зовсім недавно в Данії була виявлена ​​невідома досі казка Андерсена під назвою "Сальна свічка". Рукопис був виявлений ​​серед паперів в архіві датського міста Оденсе місцевим істориком. Фахівці підтвердили справжність роботи, яка, можливо, була написана відомим казкарем ще в шкільні роки.

6. Переклад казок урізали

У радянській Росії зарубіжних авторів часто випускали в скороченому і переробленому вигляді. Казки Андерсена спіткала та ж доля, вони публікувалися в переказі, і замість товстих зборів його творів і казок друкувалися тонкі збірники. Твори всесвітньо відомого казкаря виходили у виконанні радянських перекладачів, які змушені були будь-яка згадка про Бога, цитати з Біблії, роздуми на релігійні теми або пом'якшувати, або прибирати.

Вважається, що у Андерсена взагалі немає нерелігійних речей, просто десь це помітно неозброєним оком, а в деяких казках релігійний підтекст прихований. Наприклад, в радянському перекладі однієї його казки є фраза: "Все було в цьому будинку: і достаток, і чванливі панове, але не було в будинку господаря". Хоча в оригіналі стоїть: "але не було в домі Господа". А взяти "Снігову королеву", - говорить Ніна Федорова, відомий перекладач з німецької та скандинавських мов, - чи знаєте ви, що Герда, коли їй страшно, молилася і читала псалми, про що, звичайно, радянський читач і не підозрював".

7.Автограф Пушкіна

Андерсен був власником автографа Олександра Сергійовича Пушкіна. Відомо, що, будучи молодшим сучасником великого російського поета, Андерсен дуже просив добути для нього пушкінський автограф, який і був йому доставлений. Андерсен дбайливо зберігав підписану поетом "Елегію" 1816 року до кінця життя, а тепер вона знаходиться в колекції Датської Королівської бібліотеки.

8.Андерсенград

У 1980 році недалеко від Санкт-Петербурга, в місті Сосновий Бір, відкрили дитячий ігровий комплекс Андерсенград. Відкриття було приурочено до 175-річчя знаменитого казкаря. На території дитячого містечка, стилізованого під середньовічну західноєвропейську архітектуру, розташувалися різні будови, які відносяться до казок Андерсена. По всьому місту проходить траса дитячої автодороги. У 2008 році в містечку встановили пам'ятник Русалоньку, а в 2010 році - олов'яних солдатиків.

9.День дитячої книги

Щороку 2 квітня, в день народження письменника, в усьому світі святкується Міжнародний день дитячої книги. З 1956 року Міжнародною радою з дитячої книги (IBBY) присуджується Золота медаль Ганса Християна Андерсена - вища міжнародна нагорода в сучасній літературі. Цією медаллю нагороджуються письменники, а з 1966 року - художники, за внесок в дитячу літературу.

10.Одінокій пам'ятник

Пам'ятник Андерсену поставили ще за його життя, він сам затвердив проект архітектора Огюста Сабьо. Відповідно до початкового проекту, він сидів у кріслі, оточений дітьми, і це обурило Андерсена. "Я і слова не міг би сказати в такій атмосфері", - сказав він. Тепер на площі в Копенгагені, названій на його честь, стоїть пам'ятник: казкар в кріслі з книжкою в руці - і на самоті.

Як повідомляв портал "Знай.uа", ми зібрали маловідомі факти з життя видатного німецького письменника "втраченого покоління" Еріха Марії Ремарка.