З 9 вересня в Україні істотно подорожчав алкоголь. Так мінімальні роздрібні ціни на горілку підвищені на 14%, або на 9,77 грн. до 79,55 грн / пляшка ємністю 0,5л. Продавці алкогольних напоїв, не соромлячись у виразах, повідомляють, що тепер на прилавку найдешевша пляшка горілки коштуватиме 90 грн, пляшка шампанського - від 120 гривень.

"Підвищенням цін, чиновники розраховують насамперед завдяки сплаті акцизу залатати діри в бюджеті. Але збільшення цін знижує обсяги споживання, відповідно - надходження в казну", - говорить Голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Так що "зметикувати на трьох" вже не у кожного вийде. З огляду на подорожчання спиртних напоїв, деякі громадяни нашої країни, які залежні від згубної звички, все частіше шукають дешеву заміну дорогій горілці і наливці.

Знай.ua поцікавився, що споживають українці, коли немає грошей, і чим загрожують такі альтернативи.

Вдаримо глодом по подорожчанні алкоголю

Популярні новини зараз
Гороскоп на тиждень 18-24 березня для всіх знаків Зодіаку: легкий шлях Скорпіонів, відмова Тельців та труднощі Риб Українцям допоможуть вижити: виплатять по 3600 грн на кожного члена сім'ї Кого не мобілізують до армії: перелік професій Зібрав долари на "чорний день" - отримай штраф: в Україні змінилися правила зберігання валюти
Показати ще

Багато хто пам'ятає історію з російського Іркутська, де кілька десятків людей померли від вживання настоянки глоду.

На жаль, п'ють такі напої не тільки в Росії. Просто на увазі відмінності назви, не всі українці звернули увагу на скромні пляшечки з написом "Настоянка глоду" в аптеці.

Один з мешканців Рівного в соціальній мережі розповів про нову чуму, з якою стикається практично щодня в різних куточках міста. Чоловік розповів, що після чергового подорожчання алкоголю, все частіше зустрічає на вулицях розкидані порожні пляшки з під настоянки глоду. Не секрет, що така настоянка включає в себе спирт. Настоянку можна купити в будь-якій аптеці, без рецепта.

"У місті нова чума. На відміну від акцизного алкоголю, настоянки, типу глоду можна придбати в будь-який час доби в будь-якій цілодобовій аптеці. Такі баночки тепер можна зустріти всюди, від під'їздів до дитячих майданчиків", - пише рівнянин, і на підтвердження додає фото.

Відпускають український глід в аптеках без рецепта. На сайтах київських аптек пляшечка коштує в районі 8 гривень, у оптовиків одина пляшка обійдеться від 3 гривень.



Одеколон, поліроль, крем для взуття ...

Всі пам'ятають фільм "Джентльмени удачі", коли герой Крамарова випив іноземний шампунь замість одеколону, так як флакон був схожий на одеколон.
З розповідей літніх людей, багато хто знає, про те, що тоді пили всяку погань через брак горілки, а зараз все це повторюється, через брак грошей. Нормальні алкогольні напої стали дефіцитом за часів Союзу, тоді народ і почав винаходити "народні" способи випити чогось погарячіше.

Дуже популярним напоєм у алкоголіків Радянського Союзу в 70-ті роки була політура - рідина, яка використовується в обробних роботах з великим вмістом спирту. Тоді навіть була популярна пісенька з приспівом: "Еге-гей політура, еге-гей самогон. Еге-гей самі женемо, еге-гей самі п'ємо". Що сказати, в СРСР жити було страшно, але весело. Зараз ці часи повертаються і політура знову входить в моду.

"Знаю про напій "Олександр третій". Це коктейль з одеколону "Саша" і "Тройного одеколону". Пригадую, почутий в радянські часи рецепт вилучення спирту з взуттєвого крему. Намазати крем на скибочку хліба, почекати поки спирт вбереться, крем зняти, хлібець з'їсти. Ось такі винаходи були", - згадує Микола Іванович з Обухова.

Напій з незвичайною назвою Борис Федорович був не особливо популярний, але все ж практикувався. Спирт добували з клею БФ. Ємність з клеєм ставили під свердлильний верстат. У патроні зажималась дерев'яна палиця. На дрібних оборотах, за ніч, клейовий компонент налипав на цю палицю. З огляду на складності та тривалий термін виготовлення не користувався популярністю, так само як видобуток спирту з лаків.

"У 89 після інституту потрапив на завод, сам особисто бачив, як робили "шемурдяк". Розводять водою клей БФ, кидають жменю солі. Відстоюється хвилин 10-15, потім під свердло, замість свердла дерев'яна планка. Схожа на гуму субстанція намотувалася, а в ємності залишалася каламутна рідина - спірт. Потім цю рідину спускають по замороженому залізу - і спирт готовий", - пишуть на одному з форумів.

А наш притончик ...

Багатьом споживачам не по кишені алкоголь за новими цінами, більшість покупців, будуть шукати більш дешеві напої, відповідно вибір впаде на користь сурогату.

"Я не часто п'ю алкогольні напої. У свята і можливо в п'ятницю ввечері. Влітку, у спеку хочеться випити пару келихів пива, після роботи в задушливому офісі. Можу сказати, що висока ціна допоможе виявляти підробки, адже якісне не може бути дешевим. Коли вартість напою нижче встановленої мінімальної, це фальсифікат. Але зараз навіть не якісний алкоголь спокійно можуть продавати за акцизною ціною. Так що ніхто не застрахований", - розповідає Михайло Бутенко з Києва.

За кілька років, вітчизняний тіньовий ринок алкоголю істотно виріс, і буде рости стверджують експерти. Відповідно, легальні виробники можуть зазнати величезних збитків. Потирає руки і армія професійних самогонників на дому.


"Якось влітку, ми поїхали до родичів у село в Кіровоградській обл. Шашличок, посиділи, випили. Горілка закінчилася, а магазин закритий вже був. Знали, що сусідка продає самогон. Вирішили купити, двері відкрив її онук, виніс пляшку і ми пішли. На півдорозі хлопчисько нас наздогнав, вибачився і сказав, що забув у пляшку камінчик кинути, а бабуся так завжди робила. Я зрозумів відразу, що це за камінчик, і що купили ми карбідну брагу", - згадує Микола Бондаренко.

Такий варіант виготовлення продукту не рідкісний. Дуже часто, не порядні розповсюджувачі самогону використовують карбід. Це стара технологія, низькоякісний продукт з використанням карбіду. За аналогією реакція карбіду з водою, йде швидке бурління низькосортної браги. Карбід кальцію взаємодіє з водою з утворенням ацетилену і осаду у вигляді гашеного вапна.Таким чином градус зростає. Не підготовлений організм реагує бурхливо на такий коктейль - можна "підсісти, а можна і померти.

Таблиця Менделєєва в пляшці

За даними ВООЗ, в Україні щорічно від отруєння сурогатним алкоголем помирають десятки тисяч людей. У минулому році дешевий сурогат став причиною смерті понад шістдесяти чоловік на Харківщині та Миколаївщині.



Експерти нагадують, що маркування повинно бути на українській мові, а на лицьовій стороні етикетки вказані назви держави-виробника, підприємства і його юридична адреса, телефон, місцезнаходження, назва напою, місткість пляшки, вміст спирту, цукру, дата виготовлення продукції, гарантійний термін, інформація про придатність і рік тиражу - тільки в такому випадку можна бути впевненим, що алкоголь, який ви купуєте, є справжнім. Якщо ж це ввізний алкоголь, до нього обов'язково повинен бути переклад на українській мові. Це означає, що продукт пройшов контроль і є безпечним для здоров'я споживачів.

"Карбід, ацетон, скипидар та ще безліч підручних засобів - все це входить в кустарне виробництво "самопалів". Плюс клофелін в невеликих дозах, який розширює кровоносні судини, знижує тиск, внаслідок чого алкоголь швидше потрапляє в мозок. Іноді під клофеліном вистачає пляшки пива на кількох людей, воно має ефект пляшки горілки", - розповів на умовах анонімності один з користувачів.

Планчик, сіль і макове зілля

Ситуація з наркотиками в Україні викликає серйозні побоювання у фахівців, як правоохоронців, так і медиків. Все більше зілля виготовляється у нас в країні, з'являються нові психотропні речовини.

З кожним роком все більше молоді йде "у відрив" за допомогою дешевих наркотичних і психотропних перпаратов.

На першому місці тут стоїть так звана "травичка" - марихуана або коноплі для багатьох стала засобом від стресу. Ціна сірникової коробки - від 120 гривень.

Але бувалі називають це дитячим пустощами і використовують більш важкі наркотики - а саме, солі.

Силовики навіть виділили їх в окрему категорію: "китайські солі" - речовини, з яких виготовляються важкі і небезпечні наркотики, такі як амфетамін, метамфетамін, метадон. Всі вони є у вільному продажу і відсутні в списку заборонених до реалізації речовин. Будь-хто може зайти в інтернет і дізнатися, що треба для виготовлення наркотиків, а потім і покупки цих інгредієнтів. Ви отримаєте навіть методичку, як готувати зілля в домашніх умовах. Аналоги психотропів розходяться через інтернет безперешкодно.

Всі "дизайнерські" наркотики - це не більше ніж варіації або аналоги відомих наркотиків, синтезованих з легальних компонентів. Основна ідея полягає в тому, щоб передати ефект від основного наркотику, виробники трохи змінюють хімічну формулу речовини, в результаті препарат виявляється в "сірій" зоні, він не заборонений, але його дія еквівалентна дії реального наркотику.

Наприклад офтальмологічні краплі Тропікамід (аптечна ціна 58 грн), введені в кров, викликають наркотичний ефект. Таким же дією володіють найпростіші таблетки від кашлю, які містять кодеїн - наприклад, Кодтерпін (його вартість від 30 грн) або Терпінкод, який зараз практично відсутня в інтернеті, але продається з-під прилавка.

Всі знають, що з аптек зникли необхідна в господарстві марганцівка, протиалергічний препарат Димедрол (його тепер можна дістати тільки на чорному ринку за скаженими цінами), болезаспокійливий Трамадол. У число "наркоманских" засобів входить також Тетралгін, Лірика, Нурофен плюс.

Набирає обертів в країні і макове зілля. За великим парканом або на віддаленій ділянці за посадками кукурудзи та інших сільськогосподарських культур, деякі підприємливі селяни вирощують мак. Насіння маку відмінно йдуть в господарстві на кутю і пиріжки, а от решта готові купити виробники зілля. Вартість буває дуже різною - від декількох десятків гривень для самотньої бабусі, до декількох сотень гривень за пучок стебел тим, хто навмисно ростить мак на продаж. А технологія варива макового зілля не нова.

Багато хто бачить в підвищенні цін на алкоголь позитив: в розвинених країнах через підвищений акцизу на спиртне і на сигарети, проблеми з підакцизними товарами та їх споживачами немає. Також має зменшитися споживання алкоголю підлітками - що вже саме по собі позитивний факт. Але ніхто не дасть гарантії, що нинішня українська молодь та й старше покоління на перейдуть на більш дешеві і, найчастіше, небезпечні для життя сурогати, або, що ще гірше, не почне вживати більш дешеві самопальні наркотики. Тому потрібно не просто боротися з тим чи іншим явищем, а створювати дієву державну програму. Адже поки те, що є - не працює зовсім.