Цього тижня продовжився обвал на фондових ринках Китаю. Вслід за ним, негативні тенденції помітні на європейських та американських біржах.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПро причини обвалу на біржах та їх впливу на Україну для "Знай" розповідає економіст Борис Кушнірук.
- Яка причина обвалу?
- Думаю, це все ж корекція вартості активів на біржах. По-перше, всі розуміли, що високі темпи зростання Китаю не вічні. Зменшення до 4 % зростання ВВП – закономірний тренд. Зі зменшенням темпів зростання китайської економіки суттєво скорочується попит на енергоносії, в першу чергу на нафту.
По-друге, збільшується пропозиція нафти на ринку. І це теж довгостроковий тренд, враховуючи вихід на ринок Ірану після зняття санкцій.
Третім фактором стало те, що відбулося просідання на майже всіх сировинних ринках – газ, вугілля, метали, зернові. Ціна на ці товари знижуються.
Читайте також: "Світові ринки вступають в тривалий період низьких цін на нафту" - експерт
- Наскільки це критична ситуація для світової економіки?
- Це не шокуючий обвал. Думаю, протягом двох тижні відбудеться корекція. Та ціна на нафту знижуватиметься й далі. У підсумку вона має залишатись в межах діапазону 35-40 доларів за барель. В певні моменти ціна виходитиме за цей діапазон, але такий коридор протримається довго.
- Як світові біржі вплинуть на Україну?
- З одного боку, доступ до грошей для України може бути обмежений. З іншого, враховуючи війну з Росією, я б не стверджував, що це сильно вплине на нас. Бо ми вже лежимо надто низько, аби бути цікавими для інвесторів. Україна виграє від просідання ціни на енергоносії, але ціна на наші експортні товари, як метали і зернові, теж зменшиться. Водночас, якщо врахувати, що ціни на метали просіли вже давно, занадто низького падіння не буде. Тому не вважаю, що це сильно зачепить Україну.
- А Росію зачепить?
- Так. Для нас позитивним є те, що наш ворог матиме менше грошей. З іншого боку, довгострокова дестабілізація Росії робить політику цієї країну взагалі непередбачуваною. Тут можуть бути несподівані сценарії.
Читайте також: "Україні потрібно готуватися до трирічної війни" - експерт
- Наскільки вистачить російського резерву в 360 мільярдів доларів, щоб проводити політику конфронтації з Європою та Америкою?
- На рік. Москва змушена скорочувати кількість грошей, які витрачатимуть на підтримку власної економіки. Треба пам'ятати, що в резервах РФ хитра ситуація. Крім ресурсів самого ЦБ, є резерви Фонду добробуту і Резервного фонду. Тому фонд треба ділити навпіл - гроші російського уряду і ЦБ. Зрозуміло точно, що Кремль не витрачатиме кошти на стабілізацію своєї економіки в торішніх розмірах.