У другій половині вересня лідери кримських татар, Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров, блокуватимуть пропускні пункти на в'їзді до Криму з материкової України. Хочуть завадити потраплянню українських продуктів на півострів.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяНазивають це "продуктовою блокадою Криму", яку проводитимуть в кілька етапів. Пішли на це через посилення репресій проти своїх співвітчизників в анексованому Криму з боку місцевої прокремлівської влади.
Та у свою чергу заявила, що до продуктової блокади готова. Навіщо лідери кримських татар влаштовують блокади в інтерв'ю "Знай" пояснила політолог Олеся Яхно-Белковська.
Наскільки правильним є рішення продуктової блокади Криму?
Як історичну необхідність, Україна задекларувала повернення своєї територіальної цілісності, в тому числі, й Криму. Але всі добре розуміють, що зробити це буде дуже складно. Тому є два шляхи. Перший - за допомогою нової міжнародної системи права, оскільки була порушена процедура. Це анексія території.
Друге — суб'єктом активних дій по поверненню Криму є самі кримські татари, як корінний народ півострова. Відбулось порушення їхніх прав.
Якби таку блокаду влаштовував Київ — російська пропаганда подавала б це як утиск російськомовних чи ще щось. А так це роблять лідери кримських татар, які не можуть в'їжджати до Криму, але мають там родичів. Це сприймається як їхнє намагання як мога швидше повернутися додому.
Читайте також: Українські олігархи годують окупований Крим – Чубаров
Вони не хочуть чекати п'ять-десять років на повернення Криму чи зміни його статусу. Вважають, що Україна повинна діяти більш рішуче і виступають не лише за продовольчу блокаду, а й за блокаду електроенергії. Крим інфраструктурно залежний від України. Через економічну мотивацію колись його і передали Україні. Тому економічний тиск на Крим нині є найбільш дієвим.
Може бути супротив з боку проукраїнських кримчан? Мовляв, Україна кидає напризволяще своїх громадян.
Часто чую позицію, що ми не думаємо про людей, які там живуть і це ще більше налаштує їх проти нас. Думаю, буде зворотня тенденція. Частина людей відчує, що таке жити з Україною, а що таке жити у Росії за російськими законами. Ми ж знаємо, що у них зараз далеко не найкраща ситуація.
Через продовольчу блокаду Росія може вдатися до арештів членів Меджлісу, які живуть в Криму?
Росія і так буде їх арештовувати. Федеральна служба безпеки у Криму контролює всі установи. Незалежно від того, проявлятимуть себе кримські татари чи ні. До речі, вони кажуть, якщо не реагувати зараз, то люди звикнуть до процесу адаптації до Росії і далі не буде мотивації щось змінювати.
Читайте також: Кримським татарам погрожують справами в разі блокади півострова
Мешканцям Криму нікуди їхати. Вони будуть змушені асимілюватись у цій політичній ситуації. Перелом має бути більш активним і, найголовніше, мешканці Криму мають відчути, наскільки інфраструктурно залежні від України.
Кримчани дійсно можуть залишитись без їжі?
На рівні цієї блокади ні, бо люди мають певний запас. Вони просто відчують свою залежність від України. Київ їм навіть електрику не перекривав. Не робив це через можливість загострення військового конфлікту.
Мовляв, якщо Крим опиниться у блокаді, Росія матиме більше мотивацій для військового наступу. На сьогодні військові дії є менш реальними, відповідно, Київ може вдатися до більш активних дій. Паралельно працює міжнародний правовий процес.
Україна подала заявку в Гаазький суд. Очевидно, вона стосуватиметься не лише Донбасу, а й порушення прав і геноциду проти кримських татар.