Зекономити мільйони гривень та відмовитися від російського газу Україна може протягом 2-3 років завдяки біопаливу та сучасним екологічним рішенням. Понад 4 тисяч котелень країни вже не залежать від газу. Проте, переводити житлові будинки на нові котельні невигідно з-за державного фінансування тарифів.

"Вперше за 20 років школярі не мерзли взимку. В котельню ходили, аби попросити зменшити температуру. Три кроків від школи і сам собі господар! Минулі роки доводилося проходити бюрократичне пекло, доводячи, що в класах термометр не показує вище 15-16 градусів тепла", - розповідає директор школи №13 у селищі Гостомель в 20 кілометрах від Києва Володимир Захлюпаний.

Минулого року віддалену школу підключили до автономного котла на біопаливі. Двічі на місяць сюди приїжджає машина зі спеціальним екологічним паливом – пеллетами. Це перемелені пресовані рослини спеціальних енергоємних порід дерев. Ззовні вони виглядають як сухий корм для тварин. Суміш вдвічі економніше за дров. Для отримання тієї самої кількості тепла треба спалити або 280 кг палет, або 600 кг дров.

Котелень на відновлювальних джерелах енергій в Україні працює вже понад чотирьох тисяч й кожна – економія для бюджету на сотні тисяч щороку та незалежність від постачання газу з-за кордону.

"Лікарня у Бучі та школа в Гостомелі заощадили цього року 127 та 115 тисяч гривень у порівнянні з минулим опалювальним сезоном. Причому, з держбюджету за встановлення котелень, обладнання, труби та підключення – не взяли жодної копійки. Вони сплачують лише за опалення", - каже один з керівників компанії "Укртепло" Юрій Орлов.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Показати ще

Проте, не всі чиновники вітають екологічні ініціативі. Нінель Криворучко з концерну "Енергетичні мережі Запоріжжя" вважає перехід промисловості на біопаливо нереалістичним та заміною однією залежності на іншу. Проте, іноді екологія стає вигідною для підприємців.

"МаслоЖирКомбінат в нашому місті перейшов на тверде паливо, яке вони виробляють з лушпиння, і яке є відходами їхнього ж виробництва. Ще й до Європи його продають", - пояснила Криворучко.

На відновлювальні джерела енергії вже перейшли понад чотири тисячі об'єктів по всій Україні: школи, лікарні, пансіонати, дитячі садочки, військові частини, прикордонні частини, та навіть заклади СБУ та МВС. Але масово опалювати житлові приміщення таким способом поки не вдається.

"Проблема полягає у державі, яка дотує населення: погашає 60 % вартості електроенергії та газу. Незважаючи на це, лише у Київській області альтернативне опалення забезпечує понад 100 тисяч квадратних метрів. Але різницю в тарифах людям все одно ніхто не повертає, тому це невигідно", - розповіла "Знай" директор з розвитку та інвестицій компанії "УкрТепло" Наталія Корельска.

Читайте також: Державні установи переведуть на біопаливо

До 2017 року Україна зобов'язалася перед Світовим банком довести ціни на тепло та електрику до ринкового рівня і скасувати дотації. 2014 року Кабмін України постановив повертати різницю в тарифах компаніям, які продають теплову енергію населенню з використанням альтернативного виду палива. Але нашвидкуруч прийняті закони на практиці не запрацювали, і цього року ніхто обіцяних грошей не отримав.

Експерти стверджують, для масового переходу на альтернативні види енергії та відмову від газу, потрібно зробити цей процес вигідним для бізнесу.

"Як тільки дотації на газ знімуть, з'явиться зацікавленість у бізнесменів вкладати гроші в зелену енергетику. Орієнтовний обсяг інвестиції на модернізацію енергетичної галузі – 40 мільярдів гривень", - сказав "Знай" експерт з енергетики Георгій Гелетуха.

У 2014 році Україна заощадила 2 мільярді кубометрів газу за рахунок біопалива та відновлювальних джерел енергії. До 2020 року, з 50 мільярдів, які потребує країна, щонайменше 20% будуть вироблятися за допомогою "зелених технологій".